Нагадувати про незручну для Росії правду: про ситуацію на Донбасі говоримо з представницею США в ОБСЄ Кортні Остріан

Кортни Остриан. Фото: kanaldom.tv

Російська Федерація відмовилася продовжувати мандати Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) у двох російських пунктах пропуску "Гукове" і "Донецьк", які розташовані на кордоні з Україною.

Як такий крок оцінюють у Вашингтоні, як примусити Росію до припинення обстрілів на Донбасі та чи можлива повноцінна робота КПВВ "Щастя" і "Золоте" — в інтерв'ю телеканалу "Дом" розповіла представниця США в ОБСЄ Кортні Остріан. Вона спеціально приїхала на лінію дотику в Луганській області, щоб особисто оцінити реальну ситуацію.

— Розкажіть про мету візиту на Луганщину? Що хочеться побачити та дізнатися?

— Я представляю США в організації ОБСЄ. І питання безпеки ми розглядаємо та обговорюємо щотижня на засіданнях ОБСЄ у Відні. Воно є дуже важливим, ми до нього ставимося дуже серйозно.

Ми хочемо переконатися в тому, що саме правда відома всім, що ми можемо спростувати ту пропаганду, яка поширюється. Ми знаємо про реальну ситуацію в Україні, зокрема на Донбасі та в Криму.

Але найважливіше — це побачити все своїми очима. Тому я хотіла особисто відвідати Україну і приїхати якомога ближче до лінії зіткнення та отримати особистий досвід.

Насправді, я жила раніше в Україні, я відвідувала Донецьк і Крим. І це — Україна. Це частина України. І я про це говорю щотижня в межах ОБСЄ.

— Офіційний звіт Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ свідчить, що кількість обстрілів на Донбасі за останній час збільшилася на третину. Зокрема посилилися обстріли на Луганщині, в Попаснянському районі. Що про це кажуть в ОБСЄ?

— Ми бачимо звіти СММ ОБСЄ постійно. Це дуже важливе джерело інформації.

Ми намагаємося поліпшити ситуацію в цьому конфлікті. Для цього важливо, щоб обидві сторони вели переговори. Але, як ми бачимо, Росія не хоче брати на себе відповідальність.

Звіти СММ ОБСЄ є дуже важливими, тому що завдяки їм ми можемо притягнути Росію до відповідальності за її дії та дії її проксі-формувань.

Ці звіти використовують у тому політичному діалозі, який триває. І це дає змогу міжнародній спільноті засуджувати ту ситуацію, яка відбувається.

— Згідно з цими звітами, майже щодня лінію зіткнення перетинають російські безпілотники типу "Орлан-10". Збити їх нереально, бо вони підіймаються на висоту 6-8 км. Ці безпілотні літальні апарати перебувають на озброєнні Російської Федерації й завозяться на окуповану частину Донбасу.

— Важливо і далі висвітлювати цю ситуацію, що це відбувається, і продовжувати переговори.

Я говорю як дипломат і бачу, що тут треба дипломатичне, а не військове рішення. І постійно потрібно продовжувати працювати в цьому напрямку.

— Чи можна сказати, що такими діями Росія порушує всі домовленості та що вона несе відповідальність за ескалацію конфлікту на Донбасі?

— Я порушую це питання перед своїми колегами з Росії в ОБСЄ щотижня. Про те, що Росія не виконує свої зобов'язання, визначені в Комплексі заходів щодо реалізації Мінських угод.

Тому так, можна сказати, що Росія не виконує свої зобов'язання.

— В ОБСЄ не раз говорили про те, що Росія причетна до конфлікту на Донбасі. Неодноразово машини місії ОБСЄ потрапляли під обстріли. Чи є якісь важелі впливу на Росію? Крім санкцій. Тому що на восьмий рік війни це має такий вигляд, що Росія може робити все, що вона захоче, і покарана не буде.

— Це найважливіше питання та одночасно найскладніше.

Важелі є. Потрібно називати речі своїми іменами, те, що відбувається. Потрібно засуджувати, потрібно звертати увагу на ці порушення.

Також потрібно розуміти, що ОБСЄ — це певний процес, досить складний, бо ОБСЄ складається з 57 країн. І це некомфортно, коли 56 інших країн засуджують іншу країну.

Тому потрібно постійно це питання тримати на порядку денному, щоб Росія завжди мала зобов'язання пояснювати свої дії та не забувати про цю незручну для неї правду.

— З останнього — Росія не підтримала продовження після 30 вересня мандата місії ОБСЄ в пунктах пропуску "Гукове" і "Донецьк". Як в ОБСЄ коментують цю ситуацію?

— Ми дуже детально і довго обговорювали ситуацію з закриттям цих пунктів перетину кордону для місії ОБСЄ. США засуджує їх закриття.

Ми дуже шкодуємо, що Росія вирішила відмовитися від того, щоб наша місія продовжувала свою роботу, і це поганий крок з боку Росії.

— Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав, що, не підтримуючи мандат ОБСЄ на цих пунктах пропуску, Росія може стягнути ще більше військ до кордону. І що через ці пункти пропуску буде постачати озброєння на окуповану частину Донбасу, водночас ОБСЄ не зможе зафіксувати ці дії.

— Це спричиняє певне занепокоєння. Треба зазначити, що ця місія на двох пунктах перетину кордону мала обмежену видимість стосовно того, що відбувається на протяжності всього кордону. Тому далі ми будемо намагатися використовувати всі ресурси СММ ОБСЄ для того, щоб закрити цю прогалину після закриття цих місій, використовувати на повну всі можливості в ОБСЄ.

Пункти пропуску "Гукове" і "Донецьк". Ілюстрація: kanaldom.tv

— Чи говорять в ОБСЄ про те, що на Луганщині не працюють КПВВ "Золоте" і "Щастя"? Україна зробила все можливе для роботи цих контрольних пунктів в'їзду-виїзду. КПВВ "Щастя" обладнали за новими стандартами. КПВВ "Золоте" обладнають до кінця року. Але з боку так званої "ЛНР" не пропускають людей. Автомобільного сполучення на лінії дотику в Луганській області немає, бо єдиний КПВВ "Станиця Луганська", який працює, призначений тільки для пішого переходу.

— Це теж є серед тих питань, які я постійно порушую в межах ОБСЄ у Відні, закликаючи російську владу та їхні проксі відкрити "Золоте" і "Щастя". Це дуже важливі пункти перетину лінії розмежування для того, щоб люди по обидва боки могли вільно переміщатися.

Я вважаю це злочином, що сім'ї розділені, що друзі не можуть бачити один одного, і це просто руйнує життя.

— А є якась можливість для відкриття цих КПВВ, як думаєте?

— Я оптимістично дивлюся на ці речі. Думаю, така можливість є. Хотілося б відзначити роботу українського уряду, який зробив все для того, щоб ці КПВВ були підготовлені до відкриття, і закликаю іншу сторону до відкриття. Бо вони погодилися це зробити і вони повинні це зробити.

— КПВВ "Золоте" намагалися з 2015 року відкрити близько десяти разів. І жодного разу "та" сторона не пропустила людей. Хоча домовленості були...

— Це саме в межах тих можливостей, які має Росія, щоб відкрити ці КПВВ. І я закликаю їх це зробити.

— Що ви вже встигли побачити на Луганщині? З чим ознайомитися? Поділіться враженнями.

— Мої враження зараз: я здивована тим, наскільки регіон продовжує розвиватися, як тут багато різної активності, діяльності. Я, можливо, очікувала побачити певну військову зону, але тут я цього не бачу.

Я переконана, що для місцевих жителів життя не є таким нормальним, яким воно було раніше. Але зовні життя має досить-таки активний вигляд.

Прямий ефір