"Податок Путіна": чи пов'язана рекордна інфляція в США з війною в Україні та прогнози експертів (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Рекордну за 40 років інфляцію в США президент Джо Байден назвав "податком Путіна" і заявив, що стрибок цін на бензин та харчові продукти пов'язаний з агресією Кремля щодо України. Під загрозою — не лише США. Попри те, що Росія ізольована і вже діють санкції, світовій економіці загрожує спад, повідомляє "Дом".

Президент США Джо Байден відреагував на звіт Міністерства праці США про індекс споживчих цін, у якому йдеться про високу інфляцію. І нагадав, що боротьба зі зростанням вартості товарів та послуг — "головний економічний пріоритет". Вина за подорожчання енергоносіїв і продуктів, на думку Байдена, лежить на путінській Росії.

"Путінське підвищення цін сильно вдарило у травні тут і у всьому світі: високі ціни на бензин на заправках, ціни на енергоносії та харчові продукти склали близько половини щомісячного зростання цін, а ціни на бензин на бензоколонках у багатьох місцях зросли на 2 долари за галон відколи російські війська почали загрожувати Україні", — заявляв Байден.

Щоб допомогти американцям боротися з цінами, президент США закликав Конгрес ухвалити необхідні закони:

"Я закликаю Конгрес ухвалити законопроєкт про скорочення витрат на перевезення цього місяця і передати його мені на схвалення, щоб ми могли знизити ціни на товари. І я закликаю Конгрес ухвалити закон про скорочення для сімей витрат, таких як рахунки за електроенергію та відпускні за рецептом ліки".

Раніше міністерка фінансів США Дженет Йеллен заявила, що зростання цін у країні досягло 40-річного максимуму, у травні Сполучені Штати зіштовхнулися з "неприйнятним" рівнем інфляції. У березні річна інфляція у США досягла рекордних показників — 7,9%.

"Наразі ми стикаємося з макроекономічними проблемами, включаючи неприйнятний рівень інфляції, а також перешкоди, пов'язані з перебоями постачань, спричиненими впливом пандемії, та наслідками порушення постачання на ринки нафти та продовольства внаслідок війни Росії в Україні", — повідомляла міністерка фінансів США.

Інфляція, як найголовніша загроза світовій економіці, існувала і до 24 лютого, каже експерт, інвестиційний банкір Сергій Фурса. Вона виникла через те, що і в США, і в Європі включили друкарський верстат для боротьби з пандемією коронавірусу та її наслідками.

"Зараз справді інфляція отримала додатковий драйвер прискорення, якщо можна так сказати. Через війну ми маємо додаткове зростання цін на бензин, тому що є зростання цін на нафту, і додаткове зростання цін на продовольство. Таким чином війна посилює ті інфляційні процеси, які були, але війна не є причиною рекордної інфляції, яку ми бачимо", — пояснює Фурса.

У спробі захистити економіку від впливу західних санкцій уряд Росії в четвер додав понад 550 млрд рублів (9,5 млрд доларів) до свого надзвичайного резервного фонду. Говорячи про вливання грошей, уряд РФ означив, що це робиться для "забезпечення стабільності економічного розвитку в умовах зовнішніх обмежень". Проте, інфляційні процеси в країні все одно тільки наростатимуть, вважає економіст.

"Чи додає зараз санкційний тиск інфляції? Так, додає. Тому що Росія де-факто ізольована, ізольованість Росії призводить до дефіцитів певних товарів та розриву дуже багатьох виробничих ланцюжків. І це, звичайно, теж стимулює інфляційні процеси", — каже Фурса.

Наразі базові прогнози аналітиків кажуть, що інфляція у світі сповільнюється, але не так швидко, як хотілося б, і зберігається ризик "глобальної" економічної кризи.

"Якщо війна Путіна проти України не стане "чорним лебедем" і не призведе до глобальної фінансової кризи, а теоретично таке можливо, то світ продовжить зростання. Поки є великий ризик, що світ згорне з періоду дороги зростання в період стагфляції, тобто, коли у вас економіка стагнує, а ціни зростають високими темпами", — висловив думку експерт.

Сергій Фурса впевнений, що на економіку України в 2022 році чекає падіння ВВП на рівні 45%, а її відновлення можливе лише після завершення бойових дій.

Читайте також: Висока інфляція, загроза голоду, зростання тарифів — війна Росії проти України погіршила життя людей у світі (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, рішення Кремля розпочати війну проти України запустило глобальні зміни у світі. Найбільше їх зараз у Європейському Союзі. Переглядають безпекову політику, збільшують витрати на оборону і стрімко знижують енергетичну залежність від Росії.

Прямий ефір