Накопичувальна пенсія — що зміниться для українців (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: Depositphotos

Всесвітній банк підтримав введення накопичувальної пенсійної системи в Україні з 2023 року. Зараз системою недержавних пенсійних накопичень українці користуються лише в приватному порядку. Таких у країні, за даними Міністерства соціальної політики, близько мільйона, інформує "Дом".

Нотаріусу Вікторії Кристовій до пенсії ще далеко. Однак уже зараз жінка думає про майбутнє.

"Зараз я намагаюся відкладати собі на пенсію. Сьогодні досить складна ситуація скрізь і у всіх. Але я відкладаю суми дитині на освіту і на свою майбутню пенсію", — говорить Вікторія.

На чинну солідарну пенсійну систему надії немає, а до накопичувальної Вікторія поки ставиться з побоюванням.

"Немає довіри, немає прозорості. Питання до неї — в якій валюті накопичуватиметься пенсія, як людина накопичуватиме, як індексуватиметься інфляція на ці пенсійні накопичення, як нестимуть відповідальність і як перевірятимуться накопичувачі цих фондів", — пояснює нотаріус.

Тому Вікторія вирішила іншим способом накопичити на безбідну старість.

"Є прекрасна світова валюта, яка існує всю історію людства — це золото. І нехай у мене маленькі злитки в 5-10 грам, але на надлишки накопичень, що утворилися, можна купувати нове і таким чином зберігати. Тому що ціна на золото не падає", — ділиться досвідом Кристова.

У тому, що нині чинна в Україні солідарна система безперспективна, впевнений міністр фінансів України Сергій Марченко.

"Цьому є кілька причин. Основна з них — демографічний тренд. Менше народжуваність, більше населення похилого віку. У нас майже 11 млн пенсіонерів, а осіб, які сплачують єдиний соціальний внесок, — всього 9,7 млн. Це досить загрозливий тренд", — акцентує міністр.

Вихід із цієї ситуації — впровадження обов'язкового накопичувального рівня.

"Сьогодні пенсія становить 30% зарплати. Це мало, ми це знаємо, а перспектива буде — 20%", — прогнозує міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

Міністерство соціальної політики пропонує ввести обов'язкові накопичення для всіх працівників молодше 50 років, і добровільні — для осіб віком понад 50 років.

"Були варіанти, що 2% зарплати відраховує роботодавець і 2% — коштом працівника. Але може, 1 + 1%, тому що дійсно потрібні компенсатори. Найголовніше в цьому, що в першому періоді це має бути без обтяження бізнесу та людини", — продовжила Лазебна.

Виплати з накопичень людина зможе отримати декількома способами. Базовий — це щомісячна виплата протягом 10 років. Також буде можливість одноразового платежу або виплати довічно.

"Ми сьогодні сформували єдиний соціальний реєстр, який стане основою для адміністрування державою всіх пенсійних справ для людей — і солідарної, і накопичувальної пенсії", — пояснила Лазебна.

Пенсійна реформа покликана не тільки поліпшити соціальне забезпечення громадян, а й допоможе детінізації економіки.

"Один із важливих аспектів майбутньої реформи — це детінізація ринку праці. Тому що в тій моделі, яку ми пропонуємо, існує три види внесків. Це внесок працівника, внесок роботодавця і внесок держави. А ось якщо буде присутній внесок держави, тоді люди, які офіційно не працевлаштовані, сильно задумаються над тим, що треба працевлаштуватися", — вважає радник міністра фінансів Віталій Ломакович.

На перших етапах активну роль у накопиченні пенсій відіграватиме держава — щоб сформувати довіру населення до системи. А вже у 2026-2027 роках громадяни України зможуть самостійно вибирати пенсійні фонди.

Медіа-партнери
Прямий ефір