"Нафтогаз" розглядає видобуток і розширення торговельних операцій у межах нової п'ятирічної стратегії

Фото: ОП

Автор: Стюарт Елліотт

Передбачається, що до 2025 року витрати компанії на розвідку та видобуток становитимуть 7 млрд дол.

Плани щодо виходу на європейський ринок торгівлі газом

Українська державна компанія "Нафтогаз" 18 лютого випустила нову трикомпонентну корпоративну стратегію, що передбачає новий етап у проєктах з видобутку природного газу та розширення можливостей торгівлі газом.

Нова стратегія є частиною планів щодо трансформації компанії на період до 2025 року та подвоєння її вартості напередодні первинного публічного розміщення акцій.

Після того, як газотранспортний бізнес цієї держструктури було виділено в окрему компанію, з початку 2020 року перед "Нафтогазом" в основному стояла задача щодо видобутку, постачання та продажу газу на внутрішньому ринку.

Його нова стратегія буде зосереджена на трьох сферах бізнесу: газ, "бізнес-споживач" (B2C) і низьковуглецева енергетика.

"Ми розробили чіткий план дій до 2025 року, який має підвищити вартість групи", — йдеться в заяві "Нафтогазу", присвяченій запуску нової стратегії.

Генеральний директор компанії Андрій Коболєв сказав, що частина плану спрямована на проведення інтенсивної розвідки та розробку нових газових родовищ.

"Нафтогаз" через свою дочірню компанію UGV має близько трьох чвертей усього видобутку газу в Україні, що становить приблизно 20 млрд куб. м на рік.

Модель справедливості

У минулому році "Нафтогаз" отримав ряд багатообіцяючих ліцензій на видобуток корисних копалин, включаючи великий блок "Дельфін" в Чорному морі, що дозволило збільшити потенційні ресурси газу, на які компанія могла б орієнтуватися, в п'ять разів, до 600 млрд куб м.

"Щоб повністю реалізувати цей потенціал, "Нафтогаз" має інвестувати 20-25 млрд дол.", — сказано в повідомленні компанії, з яких 7 млрд дол. заплановано інвестувати протягом наступних п'яти років.

За словами топменеджера, для фінансування своїх найамбітніших проєктів "Нафтогаз" планує використовувати "модель пайової участі". Це означає, що "Нафтогаз" самостійно візьме на себе першу фазу геологорозвідувальних робіт, і в разі успіху приверне партнера для фінансування подальшого розвитку проєкту та зниження ризиків.

"У п'ятирічному періоді такі зусилля дозволять "Нафтогазу" зупинити скорочення запасів і досягти 100% коефіцієнта заміщення до 2025 року", — йдеться в повідомленні.

Компанія також буде розвивати можливості для торгівлі газом. "Зокрема, "Нафтогаз" вийде на європейський торговий ринок і почне торгувати передовими фізичними та фінансовими продуктами", — сказано в інформації.

"Таким чином, "Нафтогаз" буде розвивати свої торгові можливості, щоб отримати доступ до більш прибутковим ринків і підвищити свою здатність хеджувати ризики".

B2C і низьковуглецева енергетика

Другий елемент стратегії — більш пряма робота з кінцевими користувачами, розвиток бізнесу B2C з метою перетворення на повноцінну, вертикально інтегровану компанію.

Наприкінці 2020 року український газовий ринок був відкритий для домогосподарств, щоб вони могли вибрати свого постачальника, і відтоді, згідно з інформацією "Нафтогазу", його обрали в якості постачальника понад 800 тис. українців.

"Наша мета — продовжувати пропонувати клієнтам високоякісні послуги за найкращими цінами", — йдеться в заяві компанії, в якій також зазначається, що до 2025 року компанія сподівається стати партнером для 4 млн українських споживачів, досягнувши частки ринку в 35%.

Третій елемент нової стратегії — це розвиток низьковуглецевого бізнесу, який є частиною поставленої перед компанією мети — досягти нульового рівня викидів вуглецю до 2040 року.

"Це буде досягнуто за рахунок активних інвестицій у скорочення викидів і розвиток нових підприємств, таких як виробництво водню та біопалива, а також уловлювання, використання і зберігання вуглецю", — йдеться в повідомленні компанії.

Головний операційний директор "Нафтогазу" Отто Ватерлендер заявив, що нова стратегія містить "амбітні" цілі. За його словами, компанія зможе досягти їх "лише за відсутності політичного втручання" в роботу групи та своєчасного надання ліцензій на видобуток.

"Якщо нам це вдасться, група "Нафтогаз" стане каталізатором економічного зростання та процвітання країни", — вважає Ватерлендер. — Йдеться про значні доходи до бюджету, великі партнерські можливості для фінансових інститутів і бізнесу".

За матеріалами  S&P Global

Прямий ефір