"Наймані спецпідрозділи російської військової розвідки": роль "вагнерівців" в Україні роз'яснив експерт

ПВК "Вагнера". Фото: ua.news

Так звана "приватна військова компанія" "Вагнер" — це найманий спецназ російської військової розвідки. Вони мають бойовий досвід і дійсно краще підготовлені, ніж регулярні з'єднання РФ. При цьому гинуть в Україні, як будь-які інші солдати. Саме з цим пов'язана конкуренція, що почалася за мобілізаційний ресурс між "ЧВК" і Міноборони РФ. Таку думку висловив кандидат історичних наук, професор, воєнний експерт Юрій Федоров в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA.

Чисельність "вагнерівців", розкиданих по різних країнах світу, експерт оцінює в 5 тис. людей і наголошує, що це ніяка не приватна військова компанія.

"Це один із найбільш підготовлених у військовому відношенні підрозділів російської армії. Адже це найманий спецназ військової розвідки російської, і вони мають бойовий досвід, на відміну від регулярних з'єднань та частин російської армії. Тому їх кидають на найнебезпечніші ділянки фронту, де потрібна хороша підготовка і вміння воювати", — пояснює Федоров.

Він додає, що особливих успіхів так звана "ЧВК" в Україні не досягла, завдань, які стоять перед армією РФ, не виконала. Гинуть же "вагнерівці" в Україні, як і всі інші солдати, саме тому "ЧВК" треба поповнювати резерви живої сили.

"Вони гинуть, як і будь-які інші солдати, гинуть в Україні. Усвідомлення цієї неприємної для них обставини, звичайно, скорочує ту базу, з якої група Вагнера чи інші такі наймані війська можуть черпати своїх добровольців. Як, втім, і базу добровольців, які йдуть у регулярні частини російської армії, адже їх теж через військкомати вербують, обіцяють пристойні гроші... Інша справа, що поки не ясно, чи виплачують ці гроші, чи не виплачують... Ось ця база, з якої можна набирати так званих добровольців, фактично найманців, вона скорочується", — пояснює воєнний експерт.

На його думку, "вагнерівців" кидають на ті ділянки фронту, де потрібна вища військова кваліфікація.

"Наприклад, захопити якийсь командний пункт чи штаб або, взагалі, просто вміти наступати, рухатися слідом за бронетехнікою і не потрапляти дуже сильно під вогонь оборонної сторони, тобто під вогонь Збройних сил України. Ось на тих ділянках, де потрібна висока кваліфікація, ось там вони їх використовують, так само як їх використовували і в Сирії, і Лівії, і в Африці, і де завгодно.. Ніяких інших особливих завдань немає. Інша справа, що в деяких випадках вони використовуються як каральні загони, і в тому числа як такі загороджувальні загони, які змушують рядових або військовослужбовців регулярних частин російської армії йти в бій і не розбігатися, коли їх починають обстрілювати Збройні сили України", — зазначив експерт.

Федоров каже, що подібні "ЧВК" почали з'являтися в РФ у 2013 році, "Вагнер" вперше з'явився саме у зв'язку із вторгненням РФ на Донбас у 2014 році.

"Групи найманців з'явилися в 2013 році. Перша така група з'явилася. Вона називалася "Слов'янський корпус", але це була дійсно така охоронна фірма, яка діяла за межами Росії, починаючи з того, що вони супроводжували торгові судна, захищаючи їх від піратів. Потім з'явилася ось ця група Вагнера. Перша ж їхня поява була пов'язана з подіями на Донбасі... Був період, коли російська влада побоювалася спрямовувати регулярні частини і діяла "з-під поли", відправляючи туди найманців", — пояснює фахівець.

За словами експерта, від початку "ЧВК" "Вагнер" була угрупованням фашистського спрямування.

"Вагнер" — це псевдонім такого собі Дмитра Уткіна, полковника російського спецназу. До речі, такого фашистського типу. Псевдонім він узяв тому, що дуже любить музику Вагнера, а Вагнер-композитор, як відомо, був улюбленим Гітлером та іншими лідерами нацистської Німеччини… Це було спочатку фашистське угруповання, яке захоплювалося, зокрема нацистською символікою, і керівництво його, командування, вивчало ідеологію нацизму", — каже Юрій Федоров.

Він також зазначив, що "ЧВК" втрачає бійців не лише в Україні. У Сирії у "вагнерівців" справи йшли також не дуже добре. Рівень втрат був дуже високий: доходило до 30-35%.

Читайте також: Вербування росіян на війну в Україні: "вагнерівці" агресивно конкурують із військкоматами — причини (ВІДЕО)

Прямий ефір