Сподіваємося на призначення дати зустрічі президентів у Нормандському форматі та динаміку Кримської платформи, — нардеп

Юрій Камельчук. Скріншот відео: kanaldom.tv

Нормандський формат та Кримська платформа демонструють динаміку зусиль як української сторони, так і міжнародної спільноти щодо повернення тимчасово окупованих територій під українську юрисдикцію. Про це у програмі "Топшоу" телеканалу "Дом" розповів народний депутат України (фракція "Слуга народу") Юрій Камельчук.

"Все, що робиться зараз у міжнародному просторі з погляду дипломатії, постачання зброї, заяв у ЗМІ, дипломатичної роботи українських дипломатів з-за кордону, — все це призвело до того, що Нормандська зустріч зараз уже у форматі консультацій відбувається, і сподіваємося на призначення дати зустрічі президентів", — наголосив він.

Завдяки роботі української сторони змінюється й риторика Москви.

"Ми бачили в останній рік постійні відмовки Росії, що, "ні, нам це не цікаво, там нічого не відбувається, жодних зрушень, Україна нічого не змінює". Бачите, риторика змінилася, і зустріч вже радників буде. Значить, ціль досягнуто. Саме про це ми говоримо, що є результат роботи України з нашою міжнародною коаліцією", — продовжив нардеп.

Нормандський формат спрямований на повернення тимчасово окупованих територій під контроль України. У цьому контексті варто нагадувати також про окупований Росією Крим.

"Можемо зараз фантазувати, чи може змінюватися [формат Нормандських перемовин], чи ні. Але, гадаю, цей формат уже гібридний, націлений на прості речі: повернути мир і спокій в Україні, розблокувати процес щодо Донбасу, у майбутньому — і щодо Криму неодмінно", — сказав політик.

Кримська платформа залучає потужну міжнародну підтримку на користь повернення окупованого півострова під контроль України.

"Кримська платформа була утворена минулого року. 45 лідерів підтримали. І цей формат далі рухатиметься. Хто може доєднатися до цього формату — вже доєдналися. США там є, Велика Британія бере участь, можливо, ще не безпосередньо у перемовинах, але вони дуже активно висловлюють свою позицію, зокрема тим, що надають зброю. Активно долучається і один із найбільших наших партнерів — Туреччина. Це стосується саме безпекової ситуації в Чорному морі", — додав він.

Зміни у форматі перемовин не є настільки ж суттєвими, як кінцева мета переговорного процесу: повернення Україною своїх громадян і територій.

"І пропонуючи цей майданчик, можливо, ми побачимо зміну. Чи там проводитиметься Нормандська зустріч, чи там буде якийсь новий формат, — мені би хотілося не це обговорювати, а почути результат, коли Україна разом з усіма країнами, які нам допомагають, чи в межах цієї четвірки, чи ширше, сяде за стіл перемовин, і ми підпишемо якийсь конкретний меморандум, коли вже ми побачимо дату, коли з Донбасу підуть бойовики, і забереться звідти Росія, і ми побачимо знову вільний Донбас. А тоді перейдемо до того, щоби звільняти Крим", — підсумував Камельчук.

Читайте також: Нічого революційного не станеться, — Гармаш про майбутню зустріч радників "нормандської четвірки"

Нагадаємо, на 26 січня у Парижі заплановано зустріч радників лідерів Нормандського формату. Останні такі перемовини відбулися навесні минулого року. А на початку цього представники Німеччини та Франції проводили зустрічі "трійками" — окремо з представниками України та Росії.

Читайте також: Нормандський формат: хроніки-2021 та перспективи-2022

Прямий ефір