Розпочато "антитерористичну операцію" — що відбувається в Казахстані і як реагує світ (ВІДЕО)

Протести в Алмати (Казахстан). Фото: ap.org

Обстановка на вулицях міст Республіки Казахстан загострюється. У країні в середу, 5 січня, оголошено надзвичайний стан. У найбільшому місті країни — Алмати почалася "антитерористична операція". Влада не справляється із ситуацією та просить військової допомоги у сусідніх країн, зокрема Росії, інформує "Дом".

Шумові гранати та сльозогінний газ застосували силовики проти протестувальників у Казахстані. В Алмати демонстранти захопили будівлю міської адміністрації та колишню резиденцію президента країни. Підпалили будівлі прокуратури, філії державного телеканалу "Казахстан" та штурмували районне відділення внутрішніх справ. У соцмережах очевидці подій повідомляють про сотні постраждалих — учасників протестів та поліцейських.

Протести охопили майже усі обласні центри. У соцмережах місцеві жителі розміщують відео сутичок із поліцейськими. У низці випадків силовики переходять на бік демонстрантів, а військові масово відмовляються брати участь у розгонах.

Телеграм-канали публікують відео розгромленого аеропорту Алмати. Повідомляється, що аеропорти в Актау та Актобі також призупинили роботу. По всій країні демонстранти почали зносити прижиттєві пам'ятники першому президентові Нурсултану Назарбаєву. Провладні та російські ЗМІ пишуть про нібито заворушення, які влаштовують протестувальники. Ті наголошують, що на фоні протестів діють провокатори.

"Народ хоче змін, втомилися від злиднів, від злодійства, яке керує нашою країною, хочемо змін. Бажаємо, щоб народу дісталося народне надбання. Хочу ще раз наголосити: ніхто нічого не грабує, це — провокатори. Ми вимагаємо мирні рішення від уряду", — заявив один із демонстрантів.

Тим часом президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав країни Організації договору про колективну безпеку, а це — Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Росія та Таджикистан, допомогти з придушенням протестів. Російські військові частини у прикордонних з Казахстаном районах приведені у бойову готовність, повідомляє телеграм-канал Kazakhstan Now. Вони отримали розпорядження бути готовими до марш-кидку протягом 72 годин.

"Терористичні банди є, по суті, міжнародними. Вони пройшли серйозну підготовку за кордоном, і їх напад варто розглядати як напад, як акт агресії. У зв'язку з цим, покладаючись на договір колективної безпеки, я сьогодні звернувся до голів ОДКБ допомогти у подоланні цієї загрози. Насправді це вже не загроза, насправді це — підрив цілісності держави", — заявив президент Казахстану.

У Білому домі тим часом відреагували на заяви про те, що США буцімто стоять за протестами в Казахстані: назвали їх безглуздими.

"Ми підтримуємо заклики до спокою, протестуючих закликаємо висловлювати свою думку мирно, а владу — до стриманості. Є кілька безглуздих заяв Росії про те, що за цим стоять США. Дозвольте мені просто скористатися можливістю, щоб сказати: це абсолютно хибна заява і явно є частиною стандартної російської інструкції з дезінформації, яку ми часто бачили останніми роками", — заявила прессекретарка Білого дому Джен Псакі.

В ОБСЄ, ООН та Євросоюзі відреагували на ситуацію в Казахстані. В організаціях закликали шанувати право жителів на протести.

"ЄС закликає поважати право на мирний протест у Казахстані, але демонстранти не повинні вдаватися до насильства. ЄС очікує, що влада Казахстану дотримуватиметься свободи ЗМІ та доступу до інформації", — йдеться у повідомленні на сайті делегації Європейського Союзу в Казахстані.

Тим часом у Казахстані знову з'явився інтернет. Влада Алмати повідомила про початок "антитерористичної операції".

Протести розпочалися у неділю, 2 січня, через підвищення у 2 рази цін на скраплений газ. До вівторка, 4 січня, охопили практично усі великі міста країни. На думку опозиції, причина протестів — невдоволення владою, а підвищення цін стало останньою краплею.

Читайте також: Підсумки 5 січня: НС у Казахстані, Боррель у Станиці Луганській та кампанія з ревакцинації (ВІДЕО)

Нагадаємо, протести в Казахстані розпочалися після стрибка цін на газ. Переросли у зіткнення з силовиками, захоплення адміністративних будівель та аеропортів. У країні запроваджено надзвичайний стан. Президент Республіки Казахстан Касим-Жомарт Токаєв звернувся за допомогою до партнерів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) — військово-політичного союзу, до складу якого входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан.

Читайте такожЯк поводитися на тлі протестів громадянам України в Казахстані — рекомендації МЗС


Усі новини про протести у Казахстані читайте тут

Медіа-партнери
Прямий ефір