На телефонні переговори Меркель та Лукашенка відреагували у білоруській опозиції

Франак Вячорка. Фото: ukrinform.ua

Телефонні дзвінки Ангели Меркель не є визнанням легітимності президентства Олександра Лукашенка, проте підживлюють його у своїй значущості. Про це в інтерв'ю телеканалу "Дом" заявив білоруський журналіст, медіаексперт Франак Вячорка, який є радником лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської.

Він нагадав, що на думку опозиції та цивілізованих країн, Лукашенко програв президентські вибори 2020 року. Залишившись при владі, він втратив не лише довіру білорусів, але й став ізгоєм для світової спільноти.

"Є політик, який втрачає контроль над ситуацією, не впевнений у собі, який ніяк не змусить народ полюбити його. І якщо спочатку його проблемою були білоруси, які відмовлялися йти з площ, то зараз у нього проблемою стали всі сусіди, які не хочуть полюбити та прийняти Лукашенка, яким він є", — сказав Вячорка.

І нинішня міграційна криза на кордоні Білорусі з Литвою та Польщею — продовження політичної кризи, яка триває вже понад рік, а також помста самопроголошеного правителя за позицію країн-сусідів.

"Те, що ми спостерігаємо зараз на кордоні, — це спроба помститися Литві, Польщі та Євросоюзу за те, що вони підтримували демократичний рух у Білорусі. Також це спроба якимось чином розколоти європейську спільноту, і домогтися ось таким дивним шляхом визнання Лукашенка, дати йому хоч трохи легітимності, яку він втратив ще минулого року", — вважає білоруський опозиціонер.

У зв'язку з цим телефонні дзвінки 15 та 17 листопада виконувачки обов'язків канцлерки ФРН Ангели Меркель сприймаються Лукашенком як успіх.

"Для нього це величезний успіх: мене не те, що помітили, а зі мною ще й 50 хвилин поговорили.... Звісно, ми не вважаємо це нормальним. Він цим годується. Шляхом таких дзвінків звір отримує заряд бадьорості, почуття безкарності. І він розуміє: ага, шантаж працює, отже, слідом за мігрантами займемося шантажем наркотиками, як він уже обіцяв. Чи шантажем атомної електростанції — а як АЕС вибухне?", — продовжив Вячорка.

Він додав, що конкретно комунікація Меркель із Лукашенком — це, скоріше, була ініціатива самої канцлерки. І не є легалізацією самопроголошеного президента Білорусі.

"Потім вони пояснювали нам свою стратегію, свою тактику. Запевнили, що жодного визнання Лукашенка не буде, зміни політики очікувати не варто. Вони зараз намагаються розв'язати це термінове питання [з мігрантами]. Питання життя людей", — пояснив радник Тихановської.

Повна версія інтерв'ю: Для Лукашенка важливо мати за спиною Кремль: інтерв'ю з білоруським опозиціонером Франаком Вячоркою

Нагадаємо, 15 листопада виконувачка обов'язків канцлерки Німеччини Ангела Меркель зателефонувала безпосередньо до самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка — вони обговорили міграційну кризу, ситуацію на кордоні Білорусі з країнами Євросоюзу, домовилися ще про одну телефонну розмову.

Європейський Союз не визнає Лукашенка легітимним президентом Білорусі. Тому за цю телефонну розмову Меркель критикували у ФРН, Естонії та Польщі. Попри це в. о. канцлерки зателефонувала до самопроголошеного правителя вдруге — розмова відбулася 17 листопада.


Повну версію програми "Виживи, Білорусь!" у межах проєкту "Специальный репортаж" дивіться в ефірі телеканалу "Дом" 25 листопада.

Медіа-партнери
Прямий ефір