На масштабне вторгнення до України Путін не піде, але загострення ситуації на Донбасі реальне, — Гербст

Джон Гербст. Фото: kanaldom.tv

Масштабного подальшого вторгнення російських військ до України, найімовірніше, вдасться уникнути. Проте можливість загострення ситуації на Донбасі цілком реальна. Про це сьогодні, 8 грудня, у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" заявив директор Євразійського центру при Атлантичній раді (Atlantic Council, США), посол США в Україні (2003-2006 рр.) Джон Гербст.

"Путін зібрав, як відомо, 100 тис. або навіть більше своїх солдатів з танками, бронетехнікою, артилерією на кордоні з Україною. І він загрожує вторгненням. Сполучені Штати попереджали про це близько 6 тижнів тому: заявили Кремлю, що будуть серйозні наслідки, якщо Москва зробить масове вторгнення до України, і будуть суттєвими: серйозні економічні санкції проти Росії (я не виключаю також і відключення від SWIFT) і військова допомога Україні. Також подібний крок спричинить переміщення більшої кількості сил НАТО на схід від Альянсу, ближче до Росії", — нагадав він.

В США вважають, що такі попередження змусять Путіна "зупинитися та зробити серйозну паузу".

"Однак я не впевнений, що наше попередження покладе край цій кризі. Думаю, Путін прагне максимально затягнути її. Попередження з Вашингтона ясно вказує на основні наслідки, які може спричинити нове масштабне вторгнення Росії в Україну. Саме тому Путін повинен двічі, тричі подумати, перш ніж зважитися на такий необачний крок", — додав Гербст.

Путін усіляко намагається показати військову перевагу Москви над Києвом. Тому замість вторгнення до України Кремль, найімовірніше, підвищуватиме напругу на Донбасі.

"Путін вкрай роздратований тим, що український безпілотник знищив деякі російські озброєння кілька тижнів тому. Отже, новий виток напруги цілком можливий... Розширена агресія на Донбасі можлива і навіть, на мою думку, ймовірна. Тобто замість повномасштабної війни він цілком може влаштувати нове загострення на Донбасі", — сказав дипломат.

Путін продовжуватиме використовувати військову ситуацію на Донбасі, а також війська біля українського кордону у "торгах" зі США та Євросоюзом за певні преференції.

"Мені здається, Путін зібрав усі ці численні сили біля кордонів України з метою залякати Вашингтон, Київ, Брюссель або Берлін і змусити їх піти на поступки, щоб таким чином "виторгувати" у Путіна деескалацію. На моє переконання, йому не вдасться цього домогтися зі Сполученими Штатами та, найімовірніше, з іншими столицями теж", — продовжив Гербст.

У ситуації, що склалася, на його думку, було б ефективно залучити США до перемовного процесу щодо Донбасу.

"Як я розумію, не лише Україна, яка завжди хотіла присутності США, але навіть Росія хотіла б, щоб США брали участь у переговорах. Здається, адміністрація Байдена на цьому етапі також зацікавлена в участі у переговорному процесі. Якою буде відповідь адміністрації президента, я не знаю. Адже додатково потрібно розуміти позицію Франції та Німеччини — наскільки вони вважають такий формат переговорів прийнятним", — підсумував дипломат.

Повна версія програми: "Украина на самом деле": переговори Байдена з Путіним — вплив на ситуацію на Донбасі

Медіа-партнери
Прямий ефір