"На 90% імітує справжній політ": українські військові на симуляторах готуються до реальних боїв

Симулятор бою. Фото: kanaldom.tv

Воєнні дії сучасного світу значною мірою відрізняються від тих, що були кілька років тому. Щороку змінюється та вдосконалюється озброєння, тактика. Українські захисники знають про це як ніхто. Перед реальними операціями вони тренуються віртуально. Нещодавно в Києві відкрили Avatar-Center Pandora, де військові вдосконалюють свої вміння на симуляторах. Детальніше про проєкт розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

Проєкт започаткувала команда авіаційних інженерів. В їх інноваційній системі підготовки на симуляторах здобувають вишкіл бойові пілоти та проходять реабілітацію поранені бійці. Відтепер українські захисники у віртуальному світі можуть відпрацьовувати групові авіабої та знаходити оптимальну модель перемоги. 

"Виникла ідея створити класи авіаційно-тактичного навчання для того, щоб пілоти навчалися працювати в парах чи в трійках. Бо так зазвичай і працюють в повітряних силах", — пояснює голова Фонду інноваційних оборонних технологій "Нове покоління" Ігор Іванов.

Окрім авіації є симулятори артилерії, HIMARS, танків, бойових катерів, розповідає один із засновників проекту Юрій Зозуля

Автори проекту мріють створити непереможну армію з українських захисників, що отримали поранення в боях. Відкриття центру — це перший важливий крок до мети. Тренування на симуляторах дозволить бійцям відновитися психологічно та відчути себе знову корисними у війні проти російських окупантів. Сергій Храпко отримав важке поранення в 2015 році в боях під Світлодарською дугою. Внаслідок мінометного обстрілу втратив ліву руку і ногу. Наразі Сергій бере активну участь у різних соціальних проектах і вивчає авіаційний симулятор. Чоловік одягає окуляри віртуальної реальності, бере до рук джойстик та тренується в змоделюваному бою. 

"Це нелегка штука. Але приносить як користь, так і задоволення. На 90% імітує справжній політ літака — відчуваєш себе повноцінним пілотом", — каже Сергій. 

Симулятори, які використовують країни НАТО, коштують десятки і сотні тисяч доларів. Унікальне обладнання, яке розробила група українських компаній, значно дешевше за зарубіжні аналоги, проте не менш ефективне. У віртуальному світі можна змоделювати будь-яку ситуацію та за допомогою інтернету приєднатися до реального повітряного бою з будь-якої точки світу.

Віталій Золотуха — пілот-інструктор, майор запасу. Народився на Луганщині. Впродовж 11 років готував майбутніх пілотів. Каже, за небом досі сумує, тому приєднався до проєкту з особливою зацікавленістю. Вважає авіасимулятор надзвичайно важливим та актуальним особливо в період бойових дій. 

"Якщо б в мої роки були такі симулятори, то підготовка була б набагато скоріша та краща", — каже Віталій. 

У центрі також планують створити дронні симулятори та готувати пілотів дронів для участі в реальних битвах та аеророзвідці. Армія аватарів дронів має стати надійним щитом для України як під час війни, так і в майбутньому, кажуть засновники Центру симуляції бойових дій. Це дозволить підвищити ефективність підготовки українських воїнів та наблизити перемогу України. 

Читайте також: 60 гривень на день: проєкт "Фінансова опіка" дозволяє стати опікуном тварини в притулку

Медіа-партнери
Прямий ефір