Украина наш дом

Мистецтво — не поза політикою: якою бачать війну українські художники (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот відео: kanaldom.tv

Аукціонний будинок Christie's проведе торги на підтримку України. Під час трьох благодійних аукціонів організатори планують зібрати кошти на гуманітарну допомогу та збереження культурної спадщини країни. З молотка підуть роботи сучасних українських художників. Від початку повномасштабного вторгнення Росії українські митці не залишилися осторонь і почали зображати те, що відбувається, на своїх картинах, повідомляє "Дом".

"Christie's об'єднується з художниками, вантажовідправниками та колекціонерами для збору необхідних коштів на підтримку гуманітарної допомоги та зусиль щодо збереження культурної спадщини в Україні. Очікується, що завдяки цим ініціативам буде зібрано близько мільйона доларів як надзвичайної допомоги для України. І вони підуть за початковими гуманітарними пожертвуваннями Christie's у Червоний Хрест та Агентство ООН у справах біженців", — йдеться на сайті аукціонного будинку.

Одна на усіх війна на картинах художників має різний вигляд. Одні роботи пронизані теплом та турботою, дарують надію; інші — викликають смуток; треті — сповнені злої сатири; четверті — змушують відчути жах.

Не лише живопис виражає біль та горе. Художники-аніматори створили зворушливе відео, присвячене загиблим українцям. На тлі зруйнованих будинків показано фрагменти мирного довоєнного життя громадян України, для багатьох із яких завтра вже не настане ніколи.

Художник Владислав Булгаков заявляє, що мистецтво не поза політикою. Воно стало на захист України і щосили допомагає Збройним силам України.

"Наприкінці березня моя сестра запропонувала мені взяти участь у мистецькому NFT-проєкті we proud ua, очолює його Ніко Карашвілі. Ми малюємо сучасних героїв України, наших зірок, селебріті та робимо ілюстрації на військову тематику", — розповів художник.

Це благодійний проєкт, наголошує Влад. Усі зібрані гроші, а це вже близько 220 тис. грн, йдуть на допомогу Україні.

"Я вважаю, що це найголовніший у моєму житті проєкт на цей момент, тому що вторговані гроші з продажу підуть на екіпірування наших бійців, а саме — бронежилети, шоломи", — поділився Булгаков.

Художниця Олена Зарецька каже, що Росія "не вперше приходить нас убивати". Разом із дітьми вона втекла від війни і зараз перебуває у Португалії.

"Мою бабусю, художницю-дисидентку Аллу Горську, яку вбили у 70 році КДБісти, зараз це навіть на голову не налазить, не віриться, що відбувалося за радянських часів, цей геноцид української культури. Зараз — це повноцінний геноцид українського народу", — розповіла Зарецька.

Непросто знайти у собі сили, щоб пропустити війну з її жахами крізь себе та вилити на папір її переосмислення, але для художника це — потреба, наголошує Олена.

"Я бачу, яка неймовірна сила криється в мистецтві, і в рефлексіях війни, і як люди біль і те неймовірне горе, яке, я впевнена, просто в серці просто кожного українця, як вони це перетворюють, як вони це трансформують і як люди навіть далекі від мистецтва, іноді просто подивившись кілька ілюстрацій, набувають сил, щоб проживати цей день і прокидатися вранці", — каже художниця.

Художники говорять про війну кожен по-своєму. Те, що йде від серця, не може не чіпати глядача, адже ціль живописця — емоція.

Читайте також: Венеціанська бієнале: війну в Україні показали світові через мову мистецтва (ВІДЕО)

Нагадаємо, на Венеціанській бієнале буде представлена кінетична скульптура "Фонтан виснаження" художника Павла Макова. Ця робота — центральна частина українського павільйону, яку 20 квітня презентували у Венеції.

Читайте також: Ukraine Now and Forever: створено об'єднаний бренд української культури (ВІДЕО)

Прямий ефір