"Ми воюємо заради культури": інтерв'ю з авторами документального серіалу "Мистецтво у країні війни"

Костянтин Кляцкін та Павло Липа. Фото: kanaldom.tv

"Мистецтво у країні війни" — частина великого дослідження про українців під час війни. Документальний серіал розкаже про те, як люди повертаються до мистецтва та висловлюють емоції через творчість. Про героїв проєкту, основну ідею та важливість української культури у "Ранку Вдома" розповіли автори серіалу, співзасновники студії DocNoteFilms Костянтин Кляцкін та Павло Липа.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Про що документальний серіал "Мистецтво в країні війни"? Як виникла ідея створення такого проєкту?

Кляцкін: Ми документалісти, учасники об'єднання Babylon'13. Після Майдану ми заснували студію DocNoteFilms і працюємо над різними проєктами.

"Мистецтво в країні війни" — частина великого дослідження взагалі про українців в час війни. Зокрема, про митців.

Наприкінці лютого мій друг — композитор — перестав писати музику. Він просто не розумів, як цим займатися, коли навколо тривають бойові дії.  Тоді мені стало цікаво, як працюватимуть митці під час війни.

Липа: Для мене цей проєкт — про особисте. Я сам оператор, і на початку війни не міг займатися зніманням. Згодом мені передали камеру і я почав фільмувати перші сюжети.

Це допомогло повернутися до роботи, нібито до звичного життя, до того, що я люблю.

Тож коли почали записувати перших героїв, то було дуже цікаво, як інші митці адаптувались до нових реалій та почали творити.

— Наскільки актуальною сьогодні є тема розвитку мистецтва в Україні?

Кляцкін: Звісно, що ця тема актуальна. Я взагалі вважаю, що одна з причин війни — українська культура, наше мистецтво. Його намагаються знищити. Зараз інші часи, інші способи творчості, але культура України отримала величезний поштовх до розвитку.

Саме сьогодні є великий запит Європи на різні культурні продукти з України: картини, фільми.

Несподівано європейці зрозуміли, що поряд є країна, в якій йде війна. Багатьом людям, які живуть за кордоном, цікаво зрозуміти чим живуть українці, які вони. 

А про яких митців йдеться в серіалі?

Липа: Вже вийшли перші дві серії, їх можна бачити на YouTube каналу Babylon'13.

Перший епізод — історія про художницю Алевтину Кахідзе. Вона займається графікою, живописом, інсталяцією, знімає відео.

Алевтина сама з Донецької області, і має потужний бекграунд. Її знають у Європі, як потужну сучасну українську мисткиню. Навесні вона опинилася в Парижі й влаштувала перформанс, аби пояснити, що відбувається в Україні. 

А яка географія проєкту? Куди довелося їздити, аби зафільмувати історії героїв?

Кляцкін: Здебільшого у Києві знімали. Декого знімали на Закарпатті, когось у Львові, в Одесі. Зараз плануємо виїхати в Харків.

Ми намагаємось знайти художника під час його творчості.

Читайте також:

Медіа-партнери
Прямий ефір