Вміємо захищатися: парад до 30-річчя Незалежності України обговорюємо з військовим експертом

Михаил Притула (слева). Фото: kanaldom.tv

24 серпня, у 30-річчя Незалежності України, в Києві відбувся масштабний військовий парад. Головною вулицею столиці — Хрещатиком — крокували українські та іноземні військовослужбовці, проїхала військова техніка, а в небо піднялася авіація, зокрема й найбільший у світі літак — українська "Мрія". Святковий військовий парад відбувся також на Дніпрі з бойовими катерами, а в Одесі — з бойовими кораблями.

Детальніше про паради у День Незалежності в українських містах у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" розповів військовий експерт Михайло Притула.

Ведучий програми — Денис Похила.

— Військовий парад, який відбувся на Дніпрі, в Одесі, в Києві, показав, що наша армія змінилася протягом 7 років з 2014 року. Проте для чого ця демонстрація сили, на вашу думку?

— Це насамперед демонстрація того, що ми розвиваємося. Тому що вся військова техніка, яка була представлена, вона модернізована, абсолютно нова. Цей парад показав, що Україна почала жити, почала працювати військова промисловість, почали працювати науково-дослідні інститути, і почало з'являтися нове майбутнє країни. Ми знайшли силу, яку раніше втрачали. І тепер ця сила починає зростати з кожним днем. І це прекрасно, коли люди отримують роботу, отримують можливість творити, і зокрема розробляти військову техніку — це дуже важливо.

Дехто каже, що на параді була представлена ​​радянська, стара техніка. Зазначу — це були абсолютно модернізовані системи. Якщо брати якийсь літак, то це нові розробки, нова авіоніка абсолютно. Це може бути старий кістяк, старий каркас, але він обладнаний абсолютно новими системами. Ми пам'ятаємо, що, наприклад, в Америці є літаки, які взяті на озброєння 60 років тому. Але це лише корпус, каркас. А ці літаки — це абсолютно нова техніка на сьогодні. Каркас може жити нескінченно довго.

Аналогічно і з танками — вони абсолютно нові всередині, нові за оснащенням, навігацією, озброєнням, зокрема на цих танках встановлені нові гармати.

— Тобто важливо було показати, наскільки ми сильні?

— Це насамперед. Ми повинні показати, що ми вміємо захищатися, і ми захищатимемося.

Наприклад, новітні [протикорабельні крилаті] ракети "Нептун". Навіть тієї їхньої кількості, яка проїхала Хрещатиком, було досить, щоб знищити половину російського флоту, якщо він нападатиме. Це демонстрація того, що — давайте, спробуйте, якщо ви хочете нападати на Україну з моря, давайте будемо в паритеті.

І ось ці новітні розробки, ця техніка нового покоління, ракети дозволяють Україні демонструвати себе в паритеті з іншими країнами, зокрема з країною-агресором.

Зауважте, як президент реагував на параді. Він був задоволений тим, що ми це маємо. Він цим пишався.

— Ми показуємо, як ми можемо захищатися. А ось російська пропаганда після параду на Хрещатику, після виступів на Дніпрі, після параду в Одесі говорила: ось бачите, українці мають величезну силу, вони готові нападати.

— Україна готова захищатися передусім. Тому що, якби ми хотіли нападати — нам нема на кого нападати. Просто нема на кого. На кого ми можемо нападати? Ми — миролюбний народ, ми не хочемо воювати. Але, якщо нас змушують воювати — ми вміємо воювати, ми вміємо створювати військову техніку, ми вміємо створювати найкращу техніку, і цією технікою ми вміємо користуватися. Це головне.

Ми вміємо розвиватися, ми хочемо розвиватися. І Україна має пріоритетний центр розвитку — це Донбас. І він у будь-якому разі, коли повернеться до України, під контроль влади, буде розвиненою територією. Це неодмінно. Тому що так було, так є, і так буде.

— Президент України за кілька днів до параду говорив, що наша країна отримає план розвитку морського флоту до 2031 року. Дуже велика кількість грошей буде вкладена в цю програму. Як розвиватиметься український флот, можемо ми змалювати перспективу на ці 10 років?

— Вочевидь, будуть відновлені верфі на Миколаївському судноремонтному заводі. Це величезний потенціал. Не кожна країна в світі може будувати авіаносці.

Росія протягом років усієї своєї "незалежності від України" не побудувала жодного авіаносця. І той "Адмірал Кузнєцов", який їй дістався від України, який вона викрала у України — вона просто вгробила, скинувши на нього кран.

Україна може будувати авіаносці, Сполучені Штати можуть. Лише розвинені країни можуть будувати авіаносці. Україна може та будуватиме авіаносці. Звичайно, для цього нам доведеться відновити величезний промисловий потенціал. Нам потрібно буде відновити підприємства, науково-дослідні інститути, зокрема й у Києві, зокрема й у Донецьку, якщо там залишилося ще щось. Зокрема й у Сніжному. Луганський патронний завод — і багато заводів, які були побудовані ще у період індустріалізації СРСР. Це була американська величезна допомога Радянському Союзу.

— Наприкінці серпня відбудеться зустріч президента Зеленського та президента Джозефа Байдена. Вона відбудеться напередодні російсько-білоруських військових навчань "Захід-2021". Як можна використовувати цю ситуацію в аспекті збільшення військової допомоги від США?

— Сполучені Штати Америки завжди допомагали зброєю країнам і народам, які прагнули до незалежності, прагнули до розвитку. Це їхня політика, яка діє з січня 1941 року. В межах цієї ж політики вони допомагали Радянському Союзу перемогти фашистську Німеччину — величезна була допомога. На сьогодні саме ця політика дає їм змогу допомагати Україні у тому обсязі, який нам достатній для захисту від країни-агресора.

— Хіба нам достатній такий обсяг?

— Ми не можемо з вами знати, який насправді йде обсяг допомоги.

— Є офіційні цифри.

— Так, є офіційні. Але якщо нам дають, наприклад, процесори для ракет — загалом суми можуть бути невеликі, але це ті процесори, які дозволяють нашим заводам робити ракети, які допомагають протистояти російському озброєнню. А Росія ці процесори через санкції просто не отримує. Раніше отримувала, тепер — ні. Просто технологічний ривок.

Нехай цих процесорів буде куплено всього на мільйон доларів із 300. Але скільки зброї дозволить нам це зробити. Тому що все інше у нас є. І ось такі критичні технологічні моменти, які нам дають Сполучені Штати Америки, дозволяють нам перемогти.

Медіа-партнери
Прямий ефір