Чи можна завершити приватизацію квартири, що розташована в ОРДЛО — роз'яснення юристки (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: dom.ria.com

На цей момент неможливо завершити розпочату до бойових дій в 2014 році процедуру приватизації квартири, що розташована на тимчасово окупованій території частини Донецької і Луганської областей. Громадяни, які виїхали на підконтрольну Україні територію, не зможуть приватизувати своє житло. Про це у програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла начальниця відділу Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Мін'юсту Антоніна Загура.

Так, за її словами, порядок приватизації житлового фонду визначений законом України "Про приватизацію державного житлового фонду" 1992 року з наступними змінами. Згідно з цим законом, приватизація житлового держфонду — це безкоштовне передавання у власність громадян займаних ними квадратних метрів, згідно з установленими нормами. До 2014 року приватизація державного житла на території Луганської та Донецької областей, як і на всій іншій території України, відбувалась за цим законом.

Для того, щоб приватизувати займане приміщення, громадянин, а також всі члени його сім'ї, які на той момент були зареєстровані, повинні були звернутися до органів місцевої влади, написати заяву на приватизацію і надати пакет документів. Якщо інші члени не хотіли брати участь в приватизації, вони повинні були особисто написати відмову від такої приватизації.

Перелік документів:

  • документи, що засвідчують особу всіх повнолітніх громадян сім'ї;
  • технічний паспорт;
  • копія ордера на займане приміщення;
  • документи на квартиру;
  • документи, що підтверджують право на пільгову приватизацію;
  • документ, що підтверджує, що громадянин не використовував своє право на приватизацію за попереднім місцем проживання.

Від моменту подання документів протягом 30 днів вони розглядаються. По закінченню цього терміну громадянину видається рішення і свідоцтво на право власності на квартиру.

"Самий тут важливий момент, згідно зі ст. 8 цього закону, органами, які здійснювали приватизацію, є органи місцевої влади. При цих органах були створені відділи з приватизації. Якщо ми візьмемо, наприклад, місто Київ, то тут діє особливий порядок і приватизацію здійснюють державні адміністрації, але на всій іншій території України, зокрема Донецькій і Луганській областях, функції по приватизації законом були покладені на органи місцевої влади. Після подій 2014 року і окупації території Донецька, ці органи не переїхали на підконтрольну територію, вони так і залишилися там. Ці органи зараз просто не діють і немає органу, до якого громадянин міг би звернутися і подовжити свою процедуру приватизації", — розповіла Антоніна Загура.

Правозахисниця зазначила, що ще треба розуміти, на якій стадії був завершений або перерваний процес у 2014 році.

"Якщо тільки на стадії збору документів громадянином, то, на жаль, тут вже нічого зробити не можна. Якщо документи вже були подані, то потрібно з'ясувати, що з цим органом місцевої влади. Залишився він на окупованій території або переїхав з архівними документами. Я чула, що приватизація і за законодавством Російської Федерації, яка діє на непідконтрольній території, також була припинена. Це пов'язано з військовими діями, тому що тут можуть бути помилки, багато майна, зокрема квартир, були просто зруйновані і не існують на сьогодні", — додала Антоніна Загура.

Читайте також: В ОРДО відбирають нерухомість — як діяти: "5 вопросов на злобу дня" з юристкою Еліною Шишкіною

Нагадаємо, що українці, які виїхали з непідконтрольних Україні територій частини Донецької та Луганської областей, можуть втратити своє житло. Окупаційна адміністрація Донецька видала так званий указ про "безхазяйне майно". Нібито тепер будь-яке житлове та нежитлове приміщення, яке вважатимуть порожнім, можуть прийняти в "муніципальну власність". Українська влада і правозахисники запевняють, що такі дії є незаконними.

Медіа-партнери
Прямий ефір