Не допомагає у вихованні: чи можна позбавити одного з батьків прав на дитину (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: weekend.gazeta.pl

Якщо батько або мати дитини навмисно не бере участі у її вихованні та утриманні, одного з батьків можна позбавити батьківських прав. Що для цього потрібно і куди варто звертатися — в програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла юристка, начальник відділу надання безоплатної правової допомоги Білоцерківського місцевого центру системи безоплатної правової допомоги Мін'юсту Олена Вдовика.

Передусім юристка зазначила, що позбавлення батьківських прав — крайній захід впливу на несумлінного батька або матір і він можливий у таких випадках:

  • коли батьки не забрали дитину з пологового будинку або лікарні протягом шести місяців і не цікавляться її долею;
  • ухилення від виконання батьківських обов'язків;
  • повне ігнорування потреб дитини;
  • систематична несплата аліментів;
  • жорстоке поводження з дитиною, її експлуатація (наприклад, залучення до жебракування або важкої праці);
  • хронічний алкоголізм або наркоманія одного з батьків.

Для того, щоб позбавити батьківських прав, наприклад батька, мамі потрібно звернутися до суду і зібрати докази. Це можуть бути різні довідки, характеристики.

"Після збору доказів потрібно скласти позовну заяву, в якій необхідно вказати те, що позбавлення батьківських прав відповідає інтересам дитини. Також ви повинні вказати і третю особу, орган опіки та піклування, який на вимогу суду надасть висновок про доцільність позбавлення батьківських прав батька дитини" , — розповіла Олена Вдовика.

Після того, як рішення суду набере чинності, буде внесено зміни до свідоцтва про народження дитини.

Також юрист звернула увагу, якщо йдеться про ситуацію, коли один з батьків перебуває на непідконтрольній Україні території, то процедура така сама. Єдина проблема може полягати в тому, як визначити суд, до якого потрібно звертатися, адже на непідконтрольній території українські суди не діють. Усі справи про позбавлення батьківських прав розглядають за місцем проживання відповідача.

Олена Вдовика акцентувала, щоб скласти правильно позов про позбавлення батьківських прав, все ж таки краще звернутися до адвоката, який допоможе зібрати достатню кількість доказів, визначити до якого суду можна звертатися і допоможе в подальшому.

Для ВПО в системі безоплатної правової допомоги послуги адвоката будуть безкоштовними.

Читайте також: "Имею право": як розірвати шлюб з мешканцем окупованої території (ВІДЕО)

Прямий ефір