Чи може переселенець "прописатися" в орендованому житлі — пояснення юристів

Ілюстративне фото: inforesist.org

В Україні переселенці можуть змінювати своє зареєстроване місце проживання (так звану "прописку"), зокрема шляхом реєстрації в орендованому житлі. Але для цього має бути документ, що підтверджує право на проживання в такому житлі. Також варто пам'ятати про низку факторів. Про це розповіли правозахисники проєкту "Юридичний порадник для ВПО", інформує "Дом".

"Хоча згідно із Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи (ВПО) на період АТО та тимчасової окупації засвідчує довідка про взяття на облік ВПО, це жодним чином не забороняє переселенцям змінювати своє зареєстроване місце проживання, зокрема шляхом реєстрації в орендованому житлі на підконтрольній уряду України території", — йдеться в повідомленні.

Правозахисники звертають увагу, що така зміна "прописки" не тягне за собою втрату права на отримання "довідки переселенця" чи адресної допомоги ВПО, враховуючи, що відповідна довідка лише підтверджує факт внутрішнього переміщення. Разом з тим "виписка" з житла на тимчасово окупованій території відбувається одночасно з "пропискою" за новою адресою.

Для здійснення реєстрації місця проживання, згідно з Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабміну від 02.04.2016 № 207, необхідно звернутися:

  • до органу реєстрації. З переліком можна ознайомитися тут;
  • зокрема, через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • у разі, якщо реєстрація планується у Києві, Харкові, Луцьку, Кривому Розі, Вінниці, Рівному та Маріуполі, можна подати документи через застосунок "Дія". Для інших міст така функція поки ще тестується.

Для реєстрації ВПО в орендованому житлі необхідно підготувати:

  • заяву (для реєстрації повнолітніх осіб — зразок тут, малолітніх дітей — зразок тут);
  • документ, до якого вносяться відомості про місце проживання (для дитини до 16 років — свідоцтво про народження);
  • квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно зі зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
  • військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
  • заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи — зразок тут (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно зі зняттям з реєстрації попереднього місця проживання);
  • документ, що підтверджує право на проживання в житлі — ордер або договір найму (піднайму, оренди). Також можуть надаватися рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи.

Як зазначається, за відсутності документів, що підтверджують право на проживання в житлі, реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім’ї (зазначені документи або згода не вимагаються під час реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників).

Також, додають правозахисники, треба пам'ятати, що можливість реєстрації місця проживання орендаря та осіб, які з ним проживатимуть, має бути чітко прописана у договорі оренди.

"Якщо ж цей момент не визначений договором, орган реєстрації може запитувати згоду власника житла під час подання орендарем заяви про реєстрацію. Разом із цим власник після закінчення строку дії договору оренди має повне право подати заяву про зняття з місця проживання орендаря ("виписку")", — пояснюють юристи.

Читайте також: Нове в законодавстві для переселенців і жителів окупованих територій: інтерв'ю з Рустемом Умєровим

Нагадаємо, що процес отримання довідки про взяття на облік ВПО може спричинити додаткові труднощі у разі, коли в паспорті громадянина України немає відмітки про реєстрацію місця проживання ("прописку") в населеному пункті, з якого відбулося переміщення. Як діяти у таких випадках — читайте тут.

Медіа-партнери
Прямий ефір