Модульні будинки послужать Україні після перемоги, — засновник фонду "Ліга Допомоги", продюсер Андрій Чивурін

Андрій Чивурін. Скриншот: kanaldom.tv

Торік учасники "Ліги сміху" змінили свою основну діяльність на волонтерство. Заснований ними фонд "Ліга Допомоги" взяв на себе весь процес створення нового житла для людей, чий дім знищили росіяни — від розчищення завалів до встановлення модульних будинків. Про це у "Ранку Вдома" розповів продюсер "Ліги сміху", засновник фонду "Ліга Допомоги" Андрій Чивурін. Також він пригадав перші дні війни, повідомлення від росіян та історії жителів Київщини, яким допомагали волонтери-гумористи.

 Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Як для вас минув рік повномасштабного вторгнення?

— Мабуть, так як і для більшості українців. Я нікуди не виїжджав. Просто живу новим життям у Києві. Інакше життя почалося у 2014 році. З 24 лютого 2022 року все кардинально змінилося, але ми не здаємося. Перемога за нами!

Ви довго працювали в Росії головним редактором Клубу веселих та кмітливих. Чи виходили на зв'язок команди, з якими ви працювали? Можливо, просили вибачення чи пропонували допомогу?

— Я з ними не спілкуюсь з 2014 року. З 24 лютого, як мені здалося, ці люди мали б зрозуміти, що вони помилялися. Але помилився я. Дехто присилав повідомлення, слова підтримки, казали, що їм дуже соромно за те, що відбулося. Це було буквально два десятки людей. 

Що вам допомагає триматися зараз?

— Зараз легше триматися, ніж перші пів року після повномасштабного вторгнення. Тоді мені допомагали триматися родина, друзі, відчуття того, що це обов'язково закінчиться нашою перемогою. Допомогло й те, що мої друзі з "Ліги сміху", приїхали до нас. 24 людини, чоловіки, дружини, діти, мами, зібрались у таку комуну.

Ми прожили так два з половиною місяці. Спільно було легше. Кожного дня йшли розмови, що жінок треба відправити кудись на західну Україну, але ніхто не поїхав. Роз'їхалися всі через два з половиною місяці. Ми всі були загартовані, спокійніші вже. Ці два з половиною місяці ми робили все, що від нас залежить — допомагали армії та цивільним. Ми змінили основну професію. Стали волонтерами. 

Як виникла ідея допомагати людям розгрібати зруйновані будинки на Київщині?

— До цього було допомога бійцям: бронежилети й таке інше. З перших днів всі українці донатили на армію. Це найменше, що ми могли зробити. Потім, коли вже були конкретніші потреби, ми вже реагували на них. Хлопці давали мініконцерти, збирали гроші й купували за них бронежилети, сонячні батареї, генератори. Потім, в квітні деокупували міста на Київщині. Здається 17 квітня ми поїхали в Гостомель. Це була перша поїздка і розбір завалів. З того часу ми без перерв, десь до листопада, розгрібали завали.

Я можу згадати всі міста, де ми були: Макарів, Мощун, Ірпінь, Андріївка, Наливайківка, Бородянка. Те, що ми побачили там — це назавжди. Це один з фрагментів зміненого світу. Це вже нікуди не піде. Ми працювали як бригада, до нас приєдналися всі учасники "Ліги сміху", які жили в Києві. Фіма Константиновський приїздив із Дніпра допомагати. Там він займається дітьми, переселенцями.

Працювало 30 людей одночасно. Їздили ще й люди, які не мають до "Ліги сміху" відношення. Бувало так, що ми за день закривали два об'єкти, якщо треба було прибрати лише двір. Якщо йшлося про знищений будинок, то на це витрачали по три дні. Це типова статистика відновлення, бо саме з розчищення завалу починається відновлення житла. Сподіваємось, все буде відновлено. Це вже питання до держави.

— То фонд "Ліга Допомоги" з'явився якраз для того, щоб розбирати завали?

— Це історія проста. Коли ми працювали, ми спілкувалися з людьми, яки не покидали своїх домівок. Тобто будинку нема, а люди пораються в городі, щось саджають, живуть на руїнах власних будинків. Вони не хочуть покидати свою землю. Навесні 2022 року вже почалися розмови про модульне житло, приєднувалися різні фонди. Ми бачили, як починають встановлювати це тимчасове житло і ми зрозуміли, що спроможні зібрати гроші на модульний будинок й поставити його саме там, де ми працювали. Це був інший рівень допомоги.

Коли ми почали спілкуватися з людьми, то вони казали, що хотіли б тимчасово житло, в якому можна було чекати на відбудову домівки, не покидаючи рідного міста. Так ми створили фонд "Ліга Допомоги". Ми знайшли вітчизняного виробника під Києвом. Це дуже класна фірма. З того часу ми встановлюємо будиночки.

Скільки вже встановили модульних будинків?

— За цей час сімнадцять будинків встановлено, вісімнадцятий чекає. Це окрема історія, але ми її реалізуємо. Цей будиночок готовий.

Якщо хтось з глядачів захоче задонатити на цей проєкт, куди переказувати кошти?

— Можна зайти на канал "Волонтери про волонтерів" де наприкінці кожного випуску є QR-код для донатів. Зараз нам вистачає грошей для того, щоб заплатити за сім будинків.

— Чи не плануєте фільмувати історію "Ліги Допомоги"?

— Зможу відповісти на це запитання після нашої перемоги. Не знаю, чи то буде фільм саме про це. Ми точно плануємо зробити серіал про волонтерів. В нас є хлопці, які роблять маленькі документальні сюжети про це.

До речі, будиночки, які ми встановлюємо, є тимчасовим житлом і в договорах прописний один важливий пункт. Коли житло людям відновляють, то ми заберемо ці будиночки і передамо ЗСУ. Це вже буде в мирний час. Ми впевнені й знаємо, що ЗСУ вони потрібні — для сімей військових чи для гарнізонів. Це нормальне, комфортне житло, яке ще попрацює на Україну.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір