Модернізація лікарень та закупівля обладнання: як децентралізація допомагає розвиватися медицині в тергромадах (ВІДЕО)

Районная больница в Тростянце после ремонта. Фото: trostyanets.info

Медицина — одна зі сфер, яку можна активно розвивати на місцях завдяки реформі децентралізації. Про це заявив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко під час другого дня форуму "Україна 30. Децентралізація", повідомляє телеканал "Дом".

Медзаклади першого і другого рівня вже передали під управління місцевої влади. При правильному розподілі бюджету громади отримують можливість модернізувати і створювати профільні лікарні, заробляти більше і підвищувати зарплати медикам.

"Міністерство охорони здоров'я формує державний бюджет, в якому є програма медичних гарантій. Програма медичних гарантій оплачує послугу в цих лікарнях. До лікарні буде приходити нове обладнання, яке дозволить контрактувати на нові пакети. Нові пакети — це додаткове фінансування. Додаткове фінансування — це більше податків в об'єднану територіальну громаду, і це престижність", — розповів Ляшко.

Приклад успішного вкладення грошей в медицину — Тростянецька громада в Сумській області. У 2018 році місцева влада прийняла на баланс районну лікарню. Після масштабної модернізації в ній додалося пацієнтів.

"За три роки ми інвестували близько 30 млн тільки в обладнання. А ще ремонт відділень та все інше. На прикладі одного з відділень: відділення пологового, зробили якісний ремонт на європейському рівні, купили найсучасніше обладнання, зробили сучасне європейське відділення пологового. В минулому році у нас було 264 породіллі, вдвічі більше. До нас вже приїжджали народжувати дітей дві дівчинки з Києва, а також із Запоріжжя, Харкова та з інших навіть обласних центрів", — розповів Тростянецький міський голова Юрій Бова.

Крім коштів з власних бюджетів громади можуть розраховувати на гроші від держави у вигляді субвенцій. Цей інструмент активно використовують для реалізації проєктів освітньої та спортивної інфраструктури.

"У 2020 році ми реконструювали і побудували 119 шкіл. Стадіони ми зараз будуємо різні, в минулому році це було 99 стадіонів. Ми не говоримо, що це тільки маленькі стадіони біля шкіл або в якійсь громаді. У нас дійсно є великі проєкти. На прикладі Кривого Рогу — реконструкція великого центрального стадіону. На прикладі міста Тернопіль, де ми робимо водну арену", — зазначив заступник голови Офісу президента України Кирило Тимошенко.

Читайте також: Децентралізація — як працює реформа та її переваги: "5 вопросов" з Павлом Козирєвим

Ще одна важлива частина державної підтримки регіонального розвитку — це ремонт і створення нових доріг у межах програми "Велике будівництво". У 2020 році проклали 4 тис. км доріг державного значення та 2,5 тис. — місцевого. Нова інфраструктура зробить громади і їх зв'язок сильнішим, вважають в Офісі президента.

Раніше телеканал "Дом" розповів, як використовує нові можливості у межах децентралізації громада під Києвом.

Медіа-партнери
Прямий ефір