Місто, яке вистояло: історія Запоріжжя у п'яти фактах

Церква Покрови на острові Хортиця. Фото: Alexey Tolmachov

Кремлю дуже кортіло захопити регіон, де колись билося серце козаччини. Попри те, що частину області окупанти зайняли ще на початку повномасштабного вторгнення, наші воїни не дали ворогу захопити головне місто — Запоріжжя. Історія цього міста багатша ніж ми звикли думати. П'ять цікавих фактів з історії Запорізького краю дізнавайтеся у сюжеті "Ранку Вдома".

Батьківщині індоєвропейців

Причорноморські степи навколо Запоріжжя — батьківщина таємничого народу, від якого походить половина сучасного світу. Лінгвісти давно помітили дуже схожі слова у західноєвропейських мовах: англійській, слов'янській, арабській і навіть санскриті. Американська науковиця Марія Гімбутене вважає, що шість тисяч років тому між Дніпром і Волгою жили індоєвропейці з єдиною давньою мовою. Це вони, на думку науковиці, першими почали зводити поховальні кургани, а скіфи лише відтворювали індоєвропейську традицію. Досі про цей народ знають дуже мало, адже він розселився по всій території Євразії.

Початок християнства

Перший християнський собор на українських землях був побудований не в Києві, а на території сучасної Запорізької області. Історики вважають, що від IX століття на острові Хортиця існувало поселення греків-колонізаторів. Вони піднялися сюди Дніпром із Чорного моря. З собою принесли християнство. Сталося це на 100 років раніше за Володимира Великого. Слов'яни-язичники зрештою зайняли острів та зруйнували собор. На його місці звели фортецю Протолче. Крізь це поселення проходили всі торгові судна і саме тут збиралися дружини київських князів для подальших спільних походів на Константинополь. Стратегічно важлива фортеця проіснувала до XIV століття.

Місце військової слави

Запорізький край став місцем військової слави ще тисячу років тому. Тоді Причорноморські степи разом із Протолче захопили половці. Вони створили серйозну загрозу для Київської Русі, яка ослабла наприкінці XI століття. Тоді ж половці намагалися взяти в облогу Київ. Після цього внутрішній конфлікт у князівстві стих. Князю Володимирові Мономаху вдалося об'єднати зусилля зі Святополком Ізяславичем та виступити на південь. Взимку 1103 року слов'яни здобули першу рішучу перемогу над половцями. Вирішальна битва розгорнулась саме поблизу острова Хортиця. Володимиру та Святополку знадобилося вісім років аби звести нанівець половецьку загрозу.

Запорізька Січ на острові Хортиця

Легендарна Запорізька Січ з'явилася на Хортиці завдяки одному безстрашному українцю. Наприкінці 1540-х років польський король Сигізмунд II Август доручив київському князю Дмитру Вишневецькому обороняти від татар Черкаси та Канів. Князь розумів, що зупиняти ворога краще ще на далеких підступах, тож 1556 року власним коштом збудував на острові Мала Хортиця невеличку фортецю. На службу сюди почали збиратися козаки. Вишневецький об'єднав цих вояків ставши їхнім гетьманом. Після вдалого набігу на татарські міста нижче за течією Дніпра сам кримський хан Девлет Ґерай запропонував козакам та їхньому воєводі перейти до нього на службу. Однак Вишневецький відмовився, адже прагнув перейти з польської служби до московського царя Івана Грозного. Розлючений Девлет Ґерей осадив фортецю численним військом на 24 дні. Проте безстрашні воїни змусили татар відступити з великими втратами. Попри те, що фортеця Вишневецького була зруйнована, довкола Хортиці козаки заснували свою Запорізьку Січ.

Ліквідація Запорізької Січі

За іронією долі сучасне місто Запоріжжя стало надгробним каменем на могилі Запорізької Січі. 1770 року російська імператриця Катерина II заснувала тут Олександрівську фортецю, як прикордонний форпост для подальшого наступу на кримських татар. Після закінчення будівництва 1775 року остаточно ліквідувала Запорізьку Січ, як автономію козацтва. Внаслідок анексії Криму фортеця втратила військове значення та зрештою перетворилась на торгове місто Олександрівськ. Протягом XIX століття воно значно виросло. Зокрема, завдяки будівництву залізниці та розвитку виробництв. Олександрівськ став Запоріжжям 1921 року. 

Також цікаво: Центр медичного туризму та бункер Гітлера: 5 дивовижних фактів з історії Вінниці

Прямий ефір