Мирним жителям в ОРЛО обмежили подачу води — в чому причина (ВІДЕО)

Проблемы с водоснабжением в ОРЛО. Скрин из видео: kanaldom.tv

Мирні жителі тимчасово непідконтрольних Україні територій Луганської області отримують воду по годинах, а в деяких населених пунктах і зовсім один-два рази на тиждень, повідомляє телеканал "Дом".

Ситуація з водопостачанням в ОРДЛО — критична, особливо з грудня 2019 року. За інформацією інтернетресурсів окупаційної влади в місті Кіровськ, а також в селах Голубівське і Донецьке подача води здійснюється раз на тиждень, а в Алчевську — через день.

"Ситуація там складна. Вона складна тому, що там немає органів державної влади. Ми розуміємо, що окупаційні адміністрації не бажають забезпечувати добробут українських громадян", — наголошує гендиректор директорату інфраструктури Мінреінтеграції Олексій Зарицький.

Люди змушені збирати дощову воду і встановлювати насоси. У той же час дачників, які беруть воду з водосховищ, штрафують, зазначає правозахисник, засновник "Східної правозахисної групи" Павло Лисянський. За його словами, причин для перебоїв з водопостачанням кілька.

"В першу чергу — це те, що окупаційні адміністрації порушили процес відкачування води з шахт, що в свою чергу зіграло негативну роль для наповнення водою водойм на території ОРДЛО. Відповідно, ці водойми використовувалися в тому числі для того, щоб наповнювати водосховища та інші джерела води, але вони зараз почали дрібніти", — говорить Лисянський.

Друга причина — збільшення видобутку вугілля.

"Вони добувають вугілля відкритим способом, постійно розривають поверхню землі, порушується тектоніка, і відповідно в стічних водах і водах, які в ґрунті рохташовані, порушуються ці процеси, і річки або невеликі водойми починають йти під землю. Тому що тектоніка порушується. І, по ідеї, її постійно потрібно рекультивувати", — додав правозахисник.

Підтоплення шахт може призвести до радіоактивного забруднення ґрунтових вод Донбасу. Раніше ці процеси ретельно контролювалися українською владою.

У державній обласній адміністрації Луганської області стверджують, що готові продовжувати забезпечувати водою своїх громадян на непідконтрольних Україні територіях.

"Через суху погоду води на непідконтрольних територіях все менше і менше. Окупаційна влада жорстко обмежили подачу води людям. Це декілька годин на день. З водою колосальна проблема, і тим не менше вони намагаються оскаржувати наші тарифи, оскаржувати суми, тому що там заборгованість велика — близько 170 млн грн. Вони намагаються оскаржувати і цю суму", — розповів очільник Луганської ОДА Сергій Гайдай.

Ще одна проблема — зношеність комунікацій. Тільки на відміну від окупаційної влади, в Україні це питання вже вирішують.

"Ми отримали безкоштовний кредит на значний проміжок часу для того, щоб відновити найбільші мережі Луганської області. Це Попаснянський районний водоканал, який забезпечує водою кілька районів Луганської області. У межах такої роботи ціле місто Лисичанськ буде підключене до нових мереж водопостачання", — зазначив Зарицький.

Проєкт почнуть реалізовувати вже на початку 2022 року. Також є домовленості з Червоним Хрестом на суму 6 млн грн про забезпечення питною водою жителів сіл і селищ поблизу лінії дотику. Реконструкція мереж почнеться вже цього року.

Однак ситуація на непідконтрольних територіях Луганської області залишається критичною. За прогнозами фахівців, міста можуть залишитися без води, і що ще гірше — така ситуація призведе до екологічної катастрофи.

Читайте також: Які сфери будуть цікаві інвесторам після повернення частини Донбасу — перелік представника ТКГ

Нагадаємо, група експертів від МАГАТЕ повинна перевірити ядерні матеріали, які залишилися на території ОРДЛО. У ТКГ зараз працюють над організацією візиту експертів.

Прямий ефір