Світ не був готовий: чому "Кримська платформа" організована через сім років окупації

Рефат Чубаров. Фото: file.liga.net

Міжнародний майданчик для обговорення повернення Криму не міг бути створений у перші роки окупації півострова, оскільки світова спільнота не була готова оперативно відбити загрозу з боку Росії, яка захопила частину територій України. Про це у програмі "На самом деле" телеканалу "Дом" заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Чубаров зазначив, що у 2014 році, із вторгненням російських військ та окупацією Криму, а потім вже розширенням військових дій на окремі райони Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), "світ потрапив до чергової фази глобальної кризи".

"Російська Федерація, як держава, яка має величезний ядерний персонал, що є постійним членом Ради безпеки ООН, буквально в один момент знехтувала всіма основними нормами, законами, та захопила, вперше після Другої світової війни, частину території іншої держави. І ось у цьому суть кризи. Світ не був готовий до того, щоб знайти дуже термінові та радикальні кроки, щоб відновити міжнародний порядок, щоб змусити Росію повернутися у межі міжнародного права", — пояснив голова Меджлісу.

Чубаров нагадав, що українська сторона вже займалася пошуком відповідних рішень, але тільки у вересні минулого року остаточно було заявлено про ідею "Кримської платформи".

"Не можна говорити, що пошук таких кроків не відбувався. Були різні пропозиції. Зокрема й про створення окремої площадки для обговорення питань деокупації Криму. Але тепер, мабуть, уже настав час, коли у вересні 2020 року президент України Володимир Зеленський, виступаючи на Генеральній асамблеї ООН, оголосив про "Кримську платформу" як про створення міжнародного майданчика для відновлення правопорядку. Це, без будь-якого перебільшення, я додав уже від себе", — уточнив Чубаров.

"Кримська платформа" може стати ефективним інструментом для розв’язання конфліктів і в інших країнах, пов'язаних із міжнародними територіальними претензіями Кремля.

"Ми про це ніде не пишемо, але "Кримська платформа", за своєю суттю, спрямована не лише на відновлення територіальної цілісності України. Через відновлення територіальної цілісності України вона може допомогти вирішити такі конфлікти, які пов'язані з Росією. Питання цілісності Грузії, питання територіальної цілісності Молдови. Але найбільш, звичайно, актуальна та болісна — це кримська ситуація", — доповнив Чубаров.

Очільник Меджлісу акцентував, що тривала криза може призвести навіть до "знищення людства", та світова спільнота вже усвідомлює ці ризики.

"Світ уже усвідомлює, що затягування такого роду кризи може перерости просто у фазу гарячої війни та знищення людства. Багато країн і їхні лідери вже сьогодні усвідомлюють, що далі ухилятися від своїх обов'язків забезпечити мир, насамперед через діяльність міжнародних організацій, як ООН, ОБСЄ, Рада Європи, просто не можна", — підсумував Чубаров.

Повна версія інтерв’ю: Дати Росії по руках: "Кримську платформу" обговорюємо з Рефатом Чубаровим і Наріманом Джелялем

Нагадаємо, перший саміт "Кримської платформи" відбудеться в Києві 23 серпня цього року.

Читайте також: Скільки держав підтвердили участь у саміті "Кримської платформи", повідомив Кулеба

Медіа-партнери
Прямий ефір