Хвилина мовчання та інсталяція: як пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу вшанували в Україні (ВІДЕО)

Инсталляция "Рассвет". Фото: kanaldom.tv

Пам'ять жертв депортації корінного народу Криму сьогодні вшанували в Україні хвилиною мовчання, віршами і гімнами українською і кримськотатарською мовами, повідомляє телеканал "Дом".

Депортація кримськотатарського народу 77-річної давності, вчинена сталінським режимом, і окупація Криму в 2014-му, яку здійснив Путін, стали для півострова і його корінного народу двома найтяжчими трагедіями за всю історію, наголошує Національний лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

"Повернення на Батьківщину стало можливим тільки в останні роки радянської перебудови і особливо після розпаду СРСР і проголошення незалежності України. І знову — російська окупація, знову репресії, примус корінних жителів до виїзду зі своєї Батьківщини, знову масове заселення півострова переселенцями з сучасної Росії і знову терористичний режим, який за багатьма своїми параметрами схожий на радянський режим в найжорстокіші його періоди", — зазначає Джемілєв.

Україна робить все, щоб прискорити повернення Криму, сказав президент Володимир Зеленський. Він наголосив, що кримські татари часто порівнюють свій народ з ластівками, які неодмінно повертаються додому.

"За тисячі кілометрів від рідного краю, культури, мови і релігії, коли небезпечною була навіть згадка про Крим і дітям забороняли малювати море, а під час перепису населення дозволяли називати себе тільки татарами, без слова "кримські", так ось: незважаючи на все це, вони ніколи не сумнівалися, що обов'язково настане день, і вони повернуться в рідний Крим. І сьогодні ми повинні не тільки розділити з ними спільну біль, але і навчитися такій же єдності і незламності віри. Віри в те, що Крим обов'язково повернеться до України", — зазначив глава Української держави.

У Кримському домі нагадали про те, як відбувалася депортація кримських татар у 1944 році, за допомогою мистецтва. Там презентували інсталяцію "Світанок". Відвідувачам пропонують сісти на ліжку і послухати спогади очевидців про депортацію.

"Коли ви сідаєте на ліжку, то відчуваєте тепло тих людей, яких депортували. Тобто це створює повну атмосферу того, що тут щойно було чиєсь життя. Хтось тут мирно спав, і буквально за 15 хвилин цієї людині тут не стало", — пояснює ідею інсталяції її автор і режисер Фатіма Османова.

За офіційними даними, радянська влада депортувала понад 180 тис. осіб, за неофіційними — понад 400 тис. Арешти і обшуки в будинках кримських татар тривають і сьогодні.

"Арешти проукраїнськи налаштованих громадян, абсолютна більшість серед яких — кримські татари, відбуваються о четвертій годині ранку. Це психологічний тиск і нагадування кримським татарам, що депортація у 1944-му почалася саме о четвертій ранку", — зазначає режисер Ахтем Сейтаблаєв.

Читайте також: Депортація кримських татар 1944 року: "5 вопросов на злобу дня" із членкинею Меджлісу

Якщо 70 років тому Сталін депортував кримських татар, звинувативши у держзраді, то сьогодні путінська Росія робить практично те ж саме, звинувачуючи їх в тероризмі, говорить перший заступник міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

Відновити права кримських татар і звільнити Крим від російської окупації може допомогти міжнародне співтовариство — 23 серпня в Києві відбудеться саміт міжнародної Кримської платформи.

Раніше повідомлялося, що жертв депортації кримських татар вшанували в Україні хвилиною мовчання.

Медіа-партнери
Прямий ефір