Міфи про COVID-вакцинацію — правда та брехня: "5 вопросов" з лікаркою Людмилою Мухарською (ВІДЕО)

Вакцина Moderna. Фото: ap.org

В Україні вакциновано від коронавірусу понад 6 млн осіб, близько 5 млн із них завершили курс вакцинації. Попри прискорення темпів вакцинації, Україна сильно відстає від європейських країн, де щеплення від COVID-19 отримали 70-80% населення. Одна з причин, чому в Україні зробили щеплення тільки близько 15% людей, — величезна кількість міфів про COVID-вакцинацію.

Які з них правдиві, а які — ні, розповіла лікарка-епідеміолог Людмила Мухарська у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— В Україні щепили від коронавірусу понад 6 млн осіб. Але відсоток тих, хто не вакцинований, залишається високим. Чому люди бояться вакцинації?

— Кожна невакцинована людина знайшла свою причину, чому не треба вакцинуватися. Треба сказати, що це проблема сягає корінням в минуле. Тому що останніми роками, на жаль, досить широко поширені ось такі антивакцинальні настрої, і сьогодні вони також існують. Але це не проблема сьогодення.

Крім того, це не тільки проблема України. У багатьох країнах є такі антивакцинальні кампанії, і ми знаємо багато країн, де теж у медичних працівників і загалом у влади є проблеми, як же людям довести, що вакцинація потрібна.

— Чому з’являються такі антивакцинальні кампанії та чому вони підтримуються суспільством?

— З’являються вони через різні причини. Звичайно, люди передають одне одному якісь страшні історії, частина з них абсолютно не відповідає дійсності, вони фейкові. Частина таких історій, можливо, відбулася, але вони неправильно інтерпретовані.

Зрозуміло, що після вакцинації, особливо такої масштабної, як зараз, у когось можуть виникнути ті чи інші загострення. Уявімо, що немає вакцинації, але ми стежимо за 6 млн людей. Звісно, без вакцинації у такої кількості людей можуть виникнути якісь патологічні стани, хтось захворіє, хтось помре. Це природний такий процес. Тому, коли ще на це нашаровується вакцинація, все це сприймається як те, що, що б не сталося після вакцинації, пов'язано.

— Чи можна захворіти під час вакцинації?

— Ні. Звичайно ж, ні. Якщо ми говоримо про вакцинацію від коронавірусу, то тут може бути ситуація, що людина може інфікуватися. У неї можуть бути якісь слабкі симптоми захворювання, але це не через вакцинацію, а через те, що вона могла з кимось контактувати і заразилася.

Але основна мета вакцинації — захистити людину від важких форм і від смертельних випадків. Тому в результаті вакцинації людина не захворіє. Вона може захворіти, якщо зустріне когось після вакцинації або під час вакцинації, або за тиждень-два до вакцинації. Тому що для того, щоб виробився захист після першої вакцини, має минути до 3 тижнів. А максимальний захист буде, якщо людина зробить дві дози вакцини.

— Ще один міф про вакцинацію, який ми часто чуємо, — що препарати були розроблені занадто швидко.

— Не можна сказати, що це міф, тому що частина вакцин була розроблена досить швидко. Сьогодні їх використовують для екстреної ситуації, для екстреної профілактики.

Є три платформи, на яких сьогодні були розроблені вакцини для вакцинації проти коронавірусної інфекції, і дві з них досить нові, тобто сама технологія нова. Ми знаємо, що це вакцини векторні й мРНК-вакцини. Сама система, сама така форма до цього не застосовувалася.

Ще одна з трьох платформ — це інактивовані вакцини. Це вакцини, які застосовують уже десятки років і вони прекрасно відомі, їх використовують для інших інфекцій. Тому частково швидко, але вони пройшли достатньо клінічних випробувань для того, щоб довести, що вони безпечні.

Вони ефективні. Вакцини зареєстровані в Україні, в Європейському Союзі, в Сполучених Штатах Америки.

— Ще один міф — що природне формування імунітету більш безпечне, ніж його отримання шляхом вакцинації.

— Якщо людина захворіє, вона, у більшості випадків, може дуже важко перенести це захворювання. Вона може потрапити до реанімації. Ми знаємо досить велику кількість людей, які, на жаль, померли.

Після вакцинації людина може захворіти, але вона перенесе захворювання або безсимптомно, або в досить легкій формі. Перехворіти легко — це не так ризиковано, ніж ризикнути, не вакцинуватися і потім перехворіти важко.

— Коли Україна переможе коронавірус?

— Я б не ставила так питання, тому що ми перебуваємо в пандемії. Пандемія — це всесвітня проблема. Не може Україна перемогти коронавірус, якщо інші країни його не переможуть. Тому ми, звичайно, докладаємо всіх зусиль в Україні для того, щоб ця історія минула з мінімальними втратами. Але перемогти окремо в Україні пандемію буде складно, потрібна підтримка інших країн.

Медіа-партнери
Прямий ефір