Місцеві референдуми, вибори й культура: як протистояти ризикам децентралізації

Петро Олещук. Фото: krymr.com

Побоюванням українців щодо того, що з реформою децентралізації влада буде передана на місця й утворяться "феодальні вотчини", можна протиставити громадянську активність, зокрема відповідальне голосування на виборах. Таку думку у програмі "На самом деле" телеканалу "Дом" висловив політолог Петро Олещук.

Політолог зазначив, що політичну культуру в Україні багато в чому сформувало тоталітарне минуле, а організувати демократичне суспільство слід за допомогою "грамотного розподілу повноважень і сфер компетенцій". Також він підкреслив, що будь-яка реформа — "це ризики й можливості".

"Звичайно, у всьому є ризики. Будь-яка реформа — це ризики й можливості. Дійсно, є ризик, що там фактично якісь "феодальні вотчини" можуть виникати. Але знову-таки це й можливість. І це знову-таки залежить зокрема від громадян. Тому що у нас досі громадяни сприймають, що влада — це тільки в Києві. Ось є президент, наприклад, я оберу президента... Він мені сміття вивозитиме, лавочки лагодитиме і так далі", — зазначив Олещук.

Запобігти перевищенню повноважень владою на місцях можна за допомогою активної участі громадян у виборах, а також подальшого контролю обранців, переконаний експерт.

"Але ціла низка питань має вирішуватися на місцевому рівні, й, до речі, саме на місцевому рівні вага кожного голосу виборця істотно вища... А, на жаль, явка на місцевих виборах у нас завжди нижча, ніж на загальнонаціональних... Ось деякі жителі обурюються: що ж це за реформа така, якщо ті самі люди залишилися на місцях, командують! А звідки вони взялися? Хто їм надав відповідні повноваження? Очевидно, що громадяни, які прийшли на вибори... Тобто громадяни теж повинні розуміти свою відповідальність за все це. В принципі, кого вони оберуть, той і вирішуватиме там відповідні проблеми протягом декількох років", — деталізував Олещук.

Крім того, громадяни можуть сказати своє слово й за допомогою місцевого референдуму. Відповідний законопроєкт має бути ухвалений Радою. За словами Олещука, часті загальнонаціональні референдуми малоймовірні, на відміну від місцевих.

"Крім усього іншого, нас очікує прийняття ще досить-таки важливого нормативно-правового акту — закону про місцевий референдум. Тобто ми прийняли закон про загальнонаціональний референдум, але ймовірність того, що у нас часто відбуватимуться загальнонаціональні референдуми, дуже низька. Є серйозні обмежувачі, які роблять ці референдуми дуже рідкісними. А ось місцеві референдуми — це вже дещо інше. При створенні відповідної законодавчої бази, думаю, це теж буде визначений механізм балансу, щоб органи місцевого самоврядування відчували свій зв'язок і залежність від громади, від її інтересів, і відповідних запитів", — акцентував Олещук.

Експерт додав, що Україна в плані децентралізації повинна пройти дуже складний шлях, який, наприклад, Європа проходила протягом цілих століть.

Збалансувати ситуацію допоможе передбачений законом префект — представник центральної влади на місці, який стежитиме, щоб рішення місцевого самоврядування були в рамках законодавства України.

Олещук відзначив, що логічним завершенням реформи стане внесення змін до Конституції України щодо переформатування архітектури влади.

"Влада буде передана, скажімо, місцевим радам, але при цьому будуть створені органи, які здійснюватимуть контроль за їхньою діяльністю в контексті їх відповідності законам і Конституції України. Ці органи не зможуть рішення влади скасовувати, але матимуть повноваження їх припиняти з подальшим зверненням до суду", — сказав експерт.

Він додав, що передбачені й інші механізми контролю, й нагадав, що українському суспільству слід розвивати політичну культуру.

"Тому що децентралізація — це не тільки закони, не тільки політичні державні інститути, це ще й певний рівень мислення й політичної культури, зокрема й громадян", — резюмував Олещук.

Повна версія програми: Децентралізація: як захистити громади від створення "феодальних вотчин"

Прямий ефір