Меркель — Зеленський та Зеленський — Байден: "Взгляд с Банковой" з прессекретарем президента Сергієм Никифоровим

22 серпня канцлерка Німеччини Ангела Меркель приїде до Києва з офіційним візитом для зустрічі з президентом Володимиром Зеленським. А 30 серпня відбудеться візит президента України до США. Що планують обговорити в межах візитів — у програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" обговорюємо з прессекретарем президента України Сергієм Никифоровим.

Ведучий програми — Микола Сирокваш.

— Отже, ми в очікуванні візиту до України Ангели Меркель. Яка суть її візиту і про що вона буде спілкуватися з президентом Володимиром Зеленським?

— Цей візит не можна розглядати окремо. Це продовження тих контактів, які зараз підтримує Офіс президента України, Володимир Зеленський. Це і телефонна розмова з Джо Байденом, це і візит [Володимира Зеленського] в Берлін, це тепер буде контакт в Києві з Ангелою Меркель, а потім буде візит у Вашингтон до Джо Байдена.

Тобто візит Ангели Меркель до Києва — це один епізод із серії контактів на найвищому рівні, які присвячені все тим же актуальним питанням: безпека в Україні, кібербезпека в Україні та у світі, в США, це "Північний потік-2", озброєння, енергетична безпека Європи й так далі, це невичерпний список.

— Нещодавно ви сказали про те, що візит Меркель до Києва доводить правильність тези "про Україну без України — ані слова".

— Так і є. Бо з усіх боків лунало, що ось Меркель з Байденом обговорили, домовилися про майбутнє України без її участі. А це не так. Тепер просто окремо зустрічаються лідери — Меркель із президентом Зеленським, а потім президент Зеленський із Джо Байденом.

— Безумовно, буде насичений порядок денний. А чи є розуміння, які питання на цій зустрічі будуть явно розв'язані та закриті?

— Подивимося. Це ж переговори. Ось у випадку з Німеччиною та Україною — у нас інтереси, можна сказати, навіть протилежні. Бо Німеччина зацікавлена у функціонуванні "Північного потоку-2", а ми якраз ні. Для цього й існують переговори, щоб знайти якісь точки дотику, знайти якийсь розумний компроміс.

Я не думаю, що президент і канцлерка розставлять прямо всі крапки над "i". Це будуть переговори, і подивимося, до чого вони призведуть.

Просто в тій спільній заяві Байдена і Меркель Німеччина взяла на себе досить-таки гучні зобов'язання на випадок, якщо Росія якимось чином після запуску "Північного потоку-2" використовуватиме своє частково монопольне становище [на європейському ринку газу]. І саме Німеччині випадає роль якось це стримувати.

І ми чули заяву Арміна Лашета, який є найімовірнішим наступним канцлером Німеччини після осінніх виборів цього року. Він в одному блоці з Ангелою Меркель. Він сказав, що не дасть Росії це робити.

Ось [під час візиту] почуємо від пані канцлерки, які конкретно кроки робитиме Німеччина, якщо Росія все-таки спробує зловжити своїм монопольним становищем. Я думаю, про це в основному будуть переговори.

— А чи можна сказати, що приїзд Ангели Меркель — якийсь прощальний візит і, звичайно, вона має показати, з якими перемогами повертається до Німеччини?

— Я не думаю, що це прощальний візит. Знову ж тому, що буде деяка спадкоємність, судячи з усього, в німецькій політиці. Тобто блок ХДС/ХСС ("Християнсько-демократичний союз Німеччини" та "Християнсько-соціальний союз в Баварії", — ред.) залишається при владі, скоріш за все. Жодним чином я не даю ніякої оцінки політичним розкладам в Німеччині, але так кажуть.

Тому Ангела Меркель передаватиме справи, і це не буде так, що "все, я пішла, після мене хоч потоп". Ні, вона передаватиме справи, найімовірніше, своєму наступнику Арміну Лашету. І тому я б не сказав, що це прямо прощальний візит. Це, скоріше, черговий візит. Ну, можливо, будуть якісь нотки прощання, я допускаю, але не повністю.

Тобто, це не чисто церемоніальний візит, це звичайний робочий візит, присвячений конкретним темам.

— Що ця поїздка демонструє безпосередньо Російській Федерації та нашим європейським, американським партнерам?

— Головне послання [для РФ] — не вийде з якимись їхніми європейськими партнерами домовитися без участі України. Бо всі учасники цього процесу так чи інакше залучені. І як ось Сполучені Штати все одно будуть потім вести прямі переговори з президентом України.

Тобто є все-таки в Європі якась солідарність і поняття цінностей, а не цін та прибутку.

— Візит Володимира Зеленського до США. Які результати поїздки до США глави Офісу президента Андрія Єрмака?

— Поїздка Єрмака була, скажімо так, технічна. Вони готували візит президента. Я не думаю, що це навіть потрібно обговорювати. Хоча у них там були дуже продуктивні зустрічі й з [держсекретарем США] Ентоні Блінкеном, і з [радником президента США з питань національної безпеки Джейкобом] Салліваном. Це ключові фігури країни.

Тобто сама по собі поїздка була дуже продуктивна і зустрічі були продуктивними. Але це зустрічі чисто технічні. Це підготовка до головного — до візиту Володимира Зеленського.

— І в якому статусі зараз поїздка президента в Штати?

— Вона готується. Зараз визначається програма. Вже можу сказати, що в програмі не тільки Вашингтон. Там будуть й інші міста на обох узбережжях — і на західному, і на східному. Більше зараз поки не можу сказати, бо узгоджується все. Тобто не тому що я щось приховую, а тому що ще остаточно не відомо.

Плануються зустрічі з великим американським бізнесом і з політиками, і, безумовно, з президентом.

Ось прийшов лист від президента Байдена з вітанням до Дня Незалежності. Ми його опублікуємо трохи пізніше, тому що він прийшов трохи заздалегідь. Але там, як і раніше, вказано, що дуже чекають президента Зеленського 30 серпня у Вашингтоні.

Тобто все йде своєю чергою. Поїздка готується дуже інтенсивно. Вийшла на завершальну фазу. Зараз оформляються візи тощо. Тобто все буде. Буде дуже добре. Буде насичено і віримо, що продуктивно.

— Безпосередньо щодо "Північного потоку-2" — яких гарантій вимагатиме Україна на зустрічі президентів США та України?

— Я думаю, якраз про гарантії буде більше йтися на зустрічі Зеленського і Меркель. Я впевнений, що будуть зачіпати тему "Північного потоку" в США в більш широкому контексті, в контексті енергетичної безпеки Європи. Бо в США ж розуміють, що це проєкт політичний, а не енергетичний, і не економічний для Росії.

Для Європи він може бути й енергетично прибутковий, але вона таким чином потрапляє в певну залежність, порушує свої ж принципи диверсифікації енергоносіїв.

Тому, звичайно, обговорюватиметься "Північний потік-2" у Вашингтоні. Але, я думаю, в ширшому контексті загальної енергетичної безпеки Європи. З приводу Польщі, з приводу України. Наприклад, у Польщі величезні претензії з приводу "Північного потоку-2".

Про результати переговорів ми повідомимо постфактум обов'язково.

— Ще вкрай важливо обговорення питань безпеки на Донбасі та якась можливість реанімування переговорів із врегулювання ситуації. Що ви про це знаєте в контексті зустрічі Меркель — Зеленський і Зеленський — Байден?

— Звичайно, є величезне бажання українського президента реанімувати переговори, які зайшли в глухий кут. Звичайно, вони про це говоритимуть. Зараз все впирається у волю Росії. Й все впирається в те, яким саме чином країни можуть впливати на Росію.

Звичайно, будуть говорити про варіанти з реанімування Нормандського формату. Як можна провести спочатку зустріч політичних радників лідерів країн "нормандської четвірки", потім міністрів [закордонних справ], потім самих лідерів країн Нормандського формату. Більш детально зараз не можу нічого повідомити — банально, бо не знаю. Я знаю, що ця тема буде точно порушуватися. А там вже до чого домовляться. Ми теж чекаємо новин із переговорів, так само, як і ви.

Прямий ефір