Медичний геноцид у Криму: про вакцинацію кримчан говоримо із заступником голови Херсонської ОДА

Вакцинація в Україні. Фото: loga.gov.ua

Питання надання медичних послуг переселенцям і українським громадянам, що живуть в окупованому Криму, гостро постало з початку пандемії COVID-19. У 2019 році на адмінкордоні з Кримом відкрили оновлений контрольний пункт в'їзду-виїзду (КПВВ) "Чонгар", у сервісному центрі якого у кримчан з'явилася можливість купувати ліки. Зараз Україна розпочинає вакцинацію жителів окупованого півострова від коронавірусу.

Тепер кримчани мають вибір між російською вакциною "Спутник V", що використовується на півострові, та доступним на материковій Україні китайським препаратом CoronaVac. У Мінреінтеграції оголосили про початок запису на щеплення для пріоритетних груп (люди від 65 років), вакцинація яких зараз проводиться на материку.

У Херсонській області кримчанам визначать 6 пунктів вакцинації — три в Херсоні, та по одному — в Генічеську, Чонгарі та Каланчаку. В амбулаторії Генічеська першу дозу вакцини від коронавірусу вже отримали кілька жителів Криму.

Зараз записатися на щеплення жителі тимчасово окупованого півострова можуть через портал "Дія" або контактцентр МОЗ із питань протидії COVID-19. Під час безпосередньо вакцинації з собою необхідно мати паспорт та ідентифікаційний код. Для тих, хто перетинає адмінкордон, доступні безкоштовні експрестести на українських КПВВ "Чонгар" і "Каланчак", завдяки яким не обов'язково йти на двотижневу самоізоляцію.

Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков заявляє, що російська влада Криму здійснює "медичний геноцид" щодо кримчан, позбавляючи людей можливості доступу до медпослуг.

"Через дії російських окупаційних режимів наші люди опинилися в ізоляції від цивілізованого світу без можливості забезпечити елементарні людські потреби. Насамперед йдеться про медичне забезпечення. По суті, окупаційна влада, порушуючи всі норми міжнародного гуманітарного законодавства, здійснює медичний геноцид", — говорить міністр.

Він доповнив, що з лютого 2021 року Мінреінтеграції спільно з Міністерством охорони здоров'я почали роботу за алгоритмом вакцинації українських громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях.

https://youtu.be/1EPWA4fhr—A?t=833

Як проводиться імунізація та яка епідемічна ситуація в Херсонській області, чи готові місцева влада та медики до вакцинації кримчан — про це у програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" розповідає заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації Андрій Шибаєв.

Ведучий програми — Дмитро Сіманський.

— Бачимо багато повідомлень, що кримчани вже можуть зробити щеплення в Херсоні. Чи так це, і за яких умов проходить вакцинація?

— Так, звичайно, ми готові до проведення вакцинації жителів тимчасово окупованих територій.

Через додаток "Дiя" кожен охочий житель Криму може зареєструватися та на підконтрольній території України провести всі процедури, пов'язані з вакцинацією. Або, якщо немає можливості зареєструватися в електронній формі, людей готові прийняти за наявності паспорта та ідентифікаційного коду.

Кримчани можуть приїхати не лише до Херсона. На території області організовано 6 пунктів вакцинації: 3 з них у Херсоні, а також у Чонгарі, Каланчаку і в Генічеську.

— Яка епідемічна ситуація в Херсонській області, скільки хворих, що із завантаженістю лікарень?

— Епідемічна ситуація пішла значно вниз. Показники впали, й сьогодні Херсонська область, так само, як і вся держава, перейшла до "зеленої" зони. Щодня ми виявляємо десь 20-25 інфікованих — це кардинально відрізняється від тих результатів, які були раніше.

— Крім вакцинації, на які ще послуги в Херсонській області можуть розраховувати кримчани як громадяни України?

— Ми справді не розмежовуємо ні кримчан, ні херсонців, ні львів'ян, всі ми є громадянами України. Повірте — у всіх тут таке розуміння. Тому кримчани користуються тими самими правами, що й жителі Херсона, вони можуть звертатися за будь-якою допомогою.

Що стосується медичного обслуговування, перше — вони укладають декларацію з сімейними лікарями. У нас на сьогодні укладено 288 декларацій. Ми готові безкоштовно забезпечувати ліками — в межах того, що є в наявності. Також — те, що повинно надаватися за програмою "Доступні ліки". Спостерігаються вагітні, приймаються пологи, єМалятко на порталі "Дія" — діє. Довго перелічувати.

Якщо існують проблеми, пов'язані з медичним обслуговуванням на непідконтрольній території, — нехай приїжджають сюди. Ми робитимемо все, що залежить від нас, щоб забезпечити допомогу.

Андрій Шибаєв на зв'язку зі студією телеканалу "Дім"

— Чи отримають люди після вакцинації документи або реєстрацію в електронній системі про те, що вони мають захист, щоб мати можливість подорожувати за кордоном?

— Вакцинація здійснюється у два етапи: перша доза та друга. Можу підтвердити, що після отримання другої дози, звичайно ж, люди отримають сертифікат, який має ту саму силу, що й для будь-якого іншого громадянина України, — для виїзду за кордон і відвідування різних країн. Якщо буде пройдено повний курс вакцинації — то без питань.

— Якщо вакцинується кримчанин, який не підписав договір із сімейним лікарем, чи потрапить він до електронної системи й чи зможе сподіватися на другу дозу та підтвердження вакцинації?

— Ми просили б укладати декларації, якщо це можливо. Але якщо не буде такої можливості, то — гарантовано заявляю, що жодних проблем не буде.

— Які черги в пунктах вакцинації, та наскільки складно кримчанам потрапити до інших лікувальних установ, лікарень? Чи треба людям приїжджати до вас надовго, або можна це зробити протягом одного-двох днів?

— У центрах вакцинації, які функціонують сьогодні, черг немає.

У Херсоні ми відкриваємо додатковий центр масової вакцинації на території великого торгово-розважального центру "Фабрика". Також на території двох шкіл відкриваються два центри вакцинації.

Все йде планомірно, розмірено. Я думаю, що протягом дня люди безпроблемно можуть пройти процедуру. Питання про час перебування вже залежатиме від них. Звичайно, краще розраховувати на два дні, але черг немає. Вакцина є, тести поки теж — ми звернулися до Міністерства охорони здоров'я та плануємо у найближчі тиждень-півтори отримати додатково близько 80 тис. тестів.

— Чи рахуєте ви кількість вакцинованих кримчан? Чи платить вам за них гроші Національна служба здоров'я України (НСЗУ)? Чи є в бюджеті гроші, щоб купувати нові вакцини або компенсувати їхню вартість?

— Я не можу сказати за весь ресурс країни. Того, що нам потрібно на сьогодні, у нас достатньо. Нас завжди чують у Міністерстві охорони здоров'я, реагують на всі наші звернення.

Хотів би звернути увагу, чому просимо реєструватися через "Дію", — через додаток МОЗ бачить кількість тих, що записалися, та може більш оперативно регулювати питання постачання вакцин.

Щодо питання оплати з боку НСЗУ. У всіх лікарнях, які були законтрактовані на сьогодні, ідуть виплати в повному обсязі. Так, наші лікарні, побудовані за часів СРСР, не відповідають, наприклад, рівню інклюзивності, це теж вимога НСЗУ. Ми зараз над цим працюємо, і я думаю, що найближчим часом усі договори з НСЗУ будуть дозаключені, й фінансування здійснюватиметься настільки, наскільки необхідно.

— Ви самі зробили щеплення?

— Ні, я ще не зробив щеплення, я його зроблю в найближчі, напевно, тиждень або два.

Всі вакцини є категорійними. На територію області зайдуть вакцини, призначені для працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування та судів. Але повірте, вона абсолютно нічим не відрізнятиметься від тієї вакцини, якою щеплюють людей зараз і прищеплюватимуть надалі.

Медіа-партнери
Прямий ефір