Медіатиск та "гра" на стереотипах: як працює пропаганда, пояснив експерт

Иллюстративное фото: gazeta.ru

Пропаганда для досягнення мети використовує глибинні стереотипи, що склалися в суспільстві протягом багатьох років. Відбивати дезінформації складно, тому що новий стереотип, який міг би служити контраргументом, не встигає сформуватися. Про це у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом" директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко.

Він зазначив, що мета пропаганди — це зміна поведінки цільової аудиторії. Щоб люди почали діяти в інтересах маніпулятора, навіть якщо ці дії суперечать їх власним інтересам.

"Ми бачили, як це працює на прикладі подій 2014 року, коли громадяни України, зомбовані російською пропагандою, просто виходили й діяли прямо проти державних інтересів... І результат ми теж побачили — постраждали, в першу чергу, самі ж люди", — сказав Кочевенко.

Зміна поведінки досягається шляхом постійного масованого медіатиску. Експерт продемонстрував це на прикладі тимчасово окупованих територій.

"Людям без кінця повторюють одне і те ж в різних формах, різними каналами комунікації, ефективно експлуатуючи усталені їх стереотипи, і вони не отримують ніякої альтернативної інформації. То чи варто дивуватися, що потім думка, яку нав'язали, люди сприймають і ретранслюють як власну думку, і поводяться відповідно", — пояснив директор центру.

Це призводить також до того, що деякі жителі окупованих територій не хочуть помічати позитивних змін, які відбуваються, наприклад, у вільних містах Донецької області. Навіть якщо вони самі відвідують ці міста.

"Ось приїхати сьогодні в Слов'янськ і подивитися, як там живуть — це повинно бути, напевно, найкращим щепленням від російської пропаганди. Але чомусь очевидні речі все одно не є достатнім аргументом або доказом. Чому? Тому що частота медіавпливу, яке здійснює Росія, у свідомості людини може навіть переважить те, що вона бачить на власні очі", — вважає Юрій Кочевенко.

Він підкреслив, що пропаганда — це глибинний вплив, який має зачепити саме усталені стереотипи.

"Адже чому російська пропаганда так вхопилася за тему "бандерівців"? Адже саме цьому слову, по суті, дали нове життя. Тому що на той момент вже був якийсь усталений стереотип, який довгий час нав'язувався радянською пропагандою. І його було легше й ефективніше використовувати", — уклав він.

Повна версієя інтерв'ю: "5 питань на злобу дня": як працює пропаганда Кремля та як їй протистояти

Медіа-партнери
Прямий ефір