Масова дерусифікація та декомунізація у відповідь на війну РФ — як українці позбавляються старих символів (ВІДЕО)

Демонтаж монумента у Києві. Фото: kyivcity.gov.ua

В Україні почалася друга хвиля декомунізації — демонтують радянські пам'ятники та перейменовують вулиці. Як наслідок повномасштабного вторгнення російських військ, українські активісти, тероборона та жителі громад демонтують монументи, пам'ятники та ініціюють перейменування вулиць. На заміну радянським символам пропонують або старі — споконвічні українські варіанти, або імена нових героїв війни з окупантами, повідомляє "Дом".

На території України масова декомунізація розпочалася замість денацифікації, якою загрожував країні кремлівський диктатор, президент РФ Володимир Путін. Відмова від усього, що колись пов'язувало Україну як із Радянським Союзом, так і з комуністичним минулим, зараз відбувається у всіх вільних від окупантів куточках країни. У Дніпрі, наприклад, рішенням міськради вже перейменували понад 30 вулиць.

"Ці вулиці буде перейменовано на честь територіальних громад, які постраждали від російської агресії, від окупації", — пояснив Дніпровський міський голова Борис Філатов.

Так, раніше Біломорська вулиця стала Чорнобаївською, Абхазька — Ірпінською, а провулок Московський після трагічних подій у Маріуполі перейменували на провулок "Азовсталі".

Нові назви тепер мають вулиці у Житомирі та Житомирській області, на Харківщині, а також у Львові, Хмельницькому, Дрогобичі, Кременчуці, Чопі та Черкасах.

"В Україні відбувається вже не перший рік, мабуть, вже ці вісім років, таке собі переосмислення нашого минулого. Ми по-новому дивимося на це минуле, робимо висновки, долаємо спадщину тоталітаризму, комуністичного тоталітаризму, яка досі тяжіла над Україною і фактично гальмувало наш просування в Європу, просування в майбутнє. Сьогодні ми бачимо продовження цього процесу, знову ж таки, подолання минулого, яке нас тягне назад і не дозволяє рухатися вперед", — прокоментував заступник голови Українського інституту національної пам'яті Володимир Тиліщак.

Декомунізація відбувається і у столиці України. Київська міськрада планує змінити назви близько 300 вулиць. Буде демонтовано і пам'ятники часів Радянського Союзу. Активісти вже зняли два ордени Леніна зі стели Перемоги. До демонтажу готують бронзові скульптури двох робітників під аркою Дружби народів. Саму арку планують перейменувати та підсвітити її кольорами українського прапора.

Також зі стел поряд із метро "Шулявська" прибрали назви міст-героїв Росії. Тепер замість Москви, Ленінграда, Тули та Сталінграда там назви українських міст, які за останні 2 місяці отримали статус героїв. Це Миколаїв, Харків, Охтирка, Волноваха, Ірпінь, Буча, Гостомель та Маріуполь.

Декомунізація зараз стала навіть популярною серед українців, які побачили реальні дії російської армії у звільнених від окупації населених пунктах.

І, на думку істориків, наслідки повномасштабного вторгнення не залишили жодного шансу на сприйняття українцями проросійських цінностей.

"Російське вторгнення змусило нас усіх разом — усіх громадян України незалежно від того, які до того політичні, чи які естетичні вподобання були у людей до цього вторгнення, переосмислити. Це те, що з нами є і те, що з нами було. І це вторгнення дозволило багатьом дати відповіді на ті питання, до яких вони не зверталися, або вважали їх неважливими і неактуальними. Ми бачимо, що вторгнення насправді апелює до тих старих міфів, штампів, які насаджувалися Російською імперією. Сьогодні агресор використовує оці наративи, штампи, стереотипи", — пояснює Володимир Тиліщак.

В Одесі комунальники зрізали таблички з назвами російських міст із вказівника, встановленого у 2005 році біля будівлі мерії.

Пам'ятник радянському маршалу Жукову демонтували у Харкові. Це вже вдруге, коли маршала намагаються декомунізувати. Перша спроба 2019 року не увінчалася успіхом — місцева влада на прохання харків'ян його відновила. Тепер є ймовірність, що бюст Жукова не повернуть на колишнє місце.

У Львові, на території меморіального комплексу "Холм Слави", прибрали радянську символіку — зірку та знак "Серп і молот". Їх передали до музею "Територія терору".

За словами експертів, це лише початок масової дерусифікації та декомунізації у великих містах та навіть маленьких селах України. Повномасштабне вторгнення Росії та воєнні злочини, що скоюються на окупованій території, вкотре показали, як Україна потребує нових символів та прізвищ нових героїв, які захищають незалежність українців від російської окупації.

Читайте також: Символів дружби з Росією позбавляється Київ — як відбувається демонтаж (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір