Маскулінне чоловіче суспільство — дозвіл жінкам навчатися у вишах Афганістану оцінив експерт (ВІДЕО)

Жінки в Афганістані. Фото: bbc.com

Рух "Талібан", який захопив владу в Афганістані, дозволив жінкам навчатися в університетах, повідомляє "Дом".

Таліби не заборонятимуть дівчинам і жінкам відвідувати вищі навчальні заклади. Однак, обов'язковим стане роздільне навчання. За словами нового міністра у справах вищої освіти Афганістану, мета — створити розумну ісламську систему навчання у країні.

"Політика" Ісламського емірату" щодо навчання жінок наступна — вони можуть продовжувати здобувати освіту за умови носіння хіджабу та дотримання законів Шаріату. Це стосується ступенів бакалавра, магістра або доктора наук. Емірат буде ставитися позитивно до всього, що не входить у конфлікт з ісламом і національними цінностями у кожній зі сфер життя", — сказав міністр у справах вищої освіти Абдул Баки Хаккані.

Після захоплення влади у середині серпня представники "Талібану" пообіцяли, що права жінок в Афганістані не порушуватимуться. У ряді ЗМІ з'явилися припущення про можливу демократизацію радикального ісламістського руху. Втім, дослідники відзначають, що з довірою до заяв талібів ставитися не варто, бо вони направлені на те, щоб не опинитися у міжнародній ізоляції.

"Те, що ми бачимо зараз — це дозвіл вчитися. Це, я б так сказав, лише поступка, яку через деякий час можуть ліквідувати. Вона може зупинитися", — зазначив "Дому" директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

За словами аналітика, консервативна природа "Талібану" розглядає самостійну жінку як загрозу.

"Вони бачать загрозу та конкуренцію. Вони орієнтуються на традиційну роль жінки у суспільстві. При цьому, ця роль надто консервативно-традиційна. Та ось, виходячи з цих уявлень, вони й будуть діяти далі", — додав Семиволос.

Повернення до традиційного укладу після відходу з Афганістану американців може бути пояснено консервативністю самого афганського суспільства, вважає експерт. І жінок у тому числі.

"Умовно кажучи, це чоловіче суспільство. Дуже маскулінне чоловіче суспільство. У такому суспільстві не потрібно напружуватися на предмет того, що жінка може виступити конкурентом. Що вона може бути розумнішою, талановитішою. Що вона може бути на рівних з чоловіком і виконувати будь-яку іншу функцію, крім ведення домашнього господарства. Ось такому класичному суспільству набагато простіше повернутися до свого первісного стану", — зазначив Семиволос.

Те, що "Талібан" не збирається виконувати взяті на словах зобов'язання, вже відзначили в ООН.

"В останні три тижні жінок все інтенсивніше виключають із суспільного життя. У багатьох місцевостях їм заборонено з'являтися на людях без супроводжуючого чоловічої статі. У багатьох сферах діяльності жінки стикаються з заборонами. "Талібан" обмежив доступ дівчат до освіти. В деяких місцевостях дівчатам до 12 років взагалі не дозволяють відвідувати школи", — розповіла верховна комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет.

В ООН також відзначають зростаючу загрозу гуманітарної катастрофи в Афганістані. І оголосили глобальну кампанію зі збору 600 млн дол. для допомоги нужденним.

Читайте також: Узбекистан готовий визнати, Китай — співпрацювати: реакція світу на режим талібів в Афганістані (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір