"Маріуполь — Київ" та "Київ — Костянтинівка": чим закінчилися дві надзвичайні події в поїздах

Надзвичайні ситуації в поїздах — не рідкість. Найбільш гучні з них відбулися на донбаському напрямку. На початку квітня в вагоні поїзда "Костянтинівка — Київ" військовослужбовці відкрили вогонь, в липні минулого року в потязі "Маріуполь — Київ" журналістку Анастасію Лугову жорстоко побив і спробував зґвалтувати попутник. Чим завершилися ці гучні історії — дізнавалися журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом".

Стрілянина в поїзді

Два офіцери спецзв'язку ВСУ влаштували стрілянину в своєму купе пасажирського поїзда, який прямував до Києва з Костянтинівки.

В ту ніч, 6 квітня, пасажирів у вагоні №11 було небагато. Люди мирно спали під стукіт коліс, як раптом пролунали постріли. Іван Демидов — один із очевидців події — описує, що десь о пів на другу ночі пасажири почули постріли, згадали, що в купе їдуть військові, й викликали провідників.

Працівники "Укрзалізниці" зреагували миттєво: натиснули стоп-кран, вивели пасажирів і повідомили про стрілянину в поліцію. Зупинка сталася в Харківській області.

Повідомлення до чергової частини ГУ Нацполіції в Харківській області надійшло о 2:15. На місце події терміново прибуло керівництво главку поліції, слідчо-оперативна група територіального підрозділу, експерти, вибухотехніки, пересувна криміналістична лабораторія.

Вже від провідників поліція дізналася, що двоє військовослужбовців відмовилися покинути вагон, закрилися в купе і загрожують відкрити вогонь.

Поки поліція їхала до місця події, працівники "Укрзалізниці" після виведення пасажирів відчепили вагон від потяга. Для затримання правопорушників в дію ввели спеціальну операцію поліції "Грім".

"Працівники поліції хотіли відкрити двері купе, на що один з військовослужбовців — усвідомлюючи, що спілкується з працівниками правоохоронних органів, — погрожував поліцейським вбивством. А саме, погрожував застосувати вогнепальну зброю, яка дійсно у нього була, і така загроза була реальною", — коментує Михайло Гаврилюк, керівник Харківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Об'єднаних сил.

Через такі серйозні загрози й було ухвалено рішення викликати спецпідрозділ КОРД. Вже через пару хвилин після його прибуття нічні стрілки були затримані й роззброєні.

Під час спецоперації ніхто не постраждав, через 6 годин після події поїзд продовжив рух. А ось вагон №11 на кілька днів залишився в Харківській області — для проведення експертизи та слідчих дій.

Слідчі Спецпрокуратури у військовій та оборонній сфері Харкова відновлюють картину події. Стрілками виявилися офіцери держслужби зв'язку — фельд'єгері, які перевозили секретну кореспонденцію. Тоді в купе вони перебували в стані алкогольного сп'яніння. Один із них почав стріляти зі службової вогнепальної зброї, на яку мав дозвіл, і чинив опір правоохоронцям.

7 квітня суд визнав одного фельд'єгеря винним у вчиненні адміністративних правопорушень:

  • за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення — недбале ставлення до військової служби при виконанні службових обов'язків із доставки кореспонденції у встановлені строки, вчинене в умовах особливого періоду;
  • за ч. 2 ст. 172-16 — бездіяльність військової службової особи. А саме: невжиття заходів із припинення кримінального правопорушення, вчиненого підлеглим, вчинене в умовах особливого періоду;
  • за ч. 3 ст. 172-20 — розпивання алкогольних напоїв та невжиття заходів для усунення від обов'язків військової посадової особи, яка перебуває в нетверезому стані.

Відносно другого офіцера висунули підозри вже за кримінальними злочинами:

  • ч. 4 ст. 296 Кримінального кодексу України — хуліганство;
  • ч. 1 ст. 145 — погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу України.

Рішенням суду він узятий під варту терміном на 60 діб, без визначення розміру застави.

Надзвичайна подія в поїзді "Маріуполь — Київ"

В ніч з 30 на 31 липня 2020 року журналістку Анастасію Лугову жорстоко побив і спробував зґвалтувати Віталій Рудько, який їхав із нею в одному вагоні поїзда "Маріуполь — Київ".

Анастасія Лугова до і після того, що сталося

Інцидент стався о 3 годині ранку. Чоловік проник до купе, де перебувала жінка з сином, який спав, та заблокував двері.

Далі він почав її бити, притиснувши до полиці й тримаючи за горло. Син Захар прокинувся від криків і став благати незнайомця "не бити маму", на що невідомий розвернувся і хотів вдарити хлопчика.

"Коли він мене бив, я почала його вмовляти. Почала говорити, що моя дитина хвора, ми їдемо на лікування в "ОХМАТДИТ". Я все це вигадала. Але це дозволило сказати: щоб у дитини не було травми, вона і так у мене хвора, давайте підемо в інше місце, ви зробите все, що вам треба", — розповіла Анастасія.

Анастасія Лугова з сином

Ця брехня і врятувала дівчину. Нападник погодився перейти до іншого купе. В цей час Захар почав плакати й кликати маму. Жінка попросила чоловіка відпустити її, щоб заспокоїти сина, під приводом того, що дитина може розбудити інших пасажирів. Вийшовши з купе, забрала дитину й босоніж побігла до провідниці, та три (!) години вмовляла провідників викликати поліцію.

"Мені довелося ще години півтори доводити працівникам "Укрзалізниці", що це не мій чоловік, не мій коханець. Тому що співробітники хотіли таким чином мене позбутися. Мовляв, він сказав, що він твій чоловік, йди розбирайся", — згадує Лугова.

Начальник поїзда дав розпорядження, щоб невідомого охороняли й не дозволили йому втекти. Той же переконував провідників, що вони з Настею знайомі, їдуть разом і самі в усьому розберуться.

"Я кажу — ні, це не так. Пояснювала, що працюю на телебаченні, живу в Києві вже багато років, у мене є чоловік. Потім співробітники ще раз прийшли через 15 хвилин: він сказав, що ви знайомі багато років, і що він вам допомагає матеріально, а чоловік вас вдома б'є", — продовжує жінка.

Анастасія наполягала на тому, щоб провідники викликали поліцію на вокзал в Києві. Їй же запропонували вийти в найближчому населеному пункті, де їх втрьох — побиту жінку з дитиною і нападника — зустріне поліція, а склад відправиться далі. Дівчина відмовилася, а поліцію до Києва викликав її чоловік.

"Вже документально підтверджено, що єдиний виклик в поліцію був від чоловіка. Жоден зі співробітників "Укрзалізниці" не заявив, вони нікого не викликали. Якби не чоловік, то ця людина просто б зійшла з поїзда і все", — каже потерпіла.

Зловмисником виявився уродженець Запоріжжя — 46-річний Віталій Рудько. Його судили тричі: у 1996 році — за викрадення автівки, у 1999 — за хуліганство, а у 2008 — за крадіжку. Солом'янський районний суд Києва на час розгляду справи заарештував нападника на два місяці без права виходу під заставу.

Віталій Рудько

Анастасія Лугова розповідає, що на суді він поводився неоднозначно — то просив вибачення, то обзивав і проклинав. У будь-якому разі, поки суд винних в події не знайшов.

"На двох останніх засіданнях був адвокат "Укрзалізниці", який сказав, що вони не винні, "Укрзалізниця" не визнає свою провину в тому, що сталося", — зазначає Лугова.

Спочатку "Укрзалізниця" обіцяла звільнити всіх причетних до події. Але як з'ясувалося в суді — працівники перевізника відбулися доганами. Хоча за результатами першого службового розслідування винних знайшли.

"Провідниця винна в тому, що на станції "П'ятихатки", на якій в цей поїзд сідала стороння людина, не контролювала посадку до вагона. І стороння людина проникла в цей вагон, знайшла собі вільне купе і в ньому розташувалася. Квитка ніякого не було", — розповідав директор з пасажирських перевезень АТ "Укрзалізниця" Олександр Толкачов.

Після інциденту бригади всіх поїздів були додатково проінструктовані про те, як діяти в позаштатних ситуаціях. Міністр інфраструктури України Владислав Криклій ще торік заявив, що щонайменше 10 потягів відтепер супроводжуватиме воєнізована охорона. Також залізничники почали оснащувати вагони поїздів камерами відеофіксації. Станом на квітень 2021 року ними вже забезпечена третина вагонів.


Поки готувався матеріал, надійшла інформація, що підозрюваний в гучній справі Віталій Рудько помер, не дочекавшись суду. Помер в лікарні, куди був госпіталізований із СІЗО.

Також стало відомо, що один зі стрільців поїзда "Костянтинівка — Київ" почав давати свідчення. За його словами, стріляв його товариш по службі, після вживання спиртного, він же в цей момент мирно спав і прокинувся вже від пострілів.

Читайте також: Військових, які влаштували стрілянину в поїзді "Київ — Костянтинівка", звільнили

Медіа-партнери
Прямий ефір