Майже за 6 місяців війни в Україні розрив між риторикою та реальністю зростає — чи піддасться Європа на шантаж Росії (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: livejournal.com

Росія продовжує залякувати Європу холодною зимою, дорогими продуктами, ядерним ударом чи катастрофою. Різкий розрив між тими, хто бажає перемоги для України, і тими, хто чекає на якнайшвидший "мир", відображається по всій Європі, пишуть аналітики The Guardian, повідомляє "Дом".

У британській газеті The Guardian 14 серпня вийшла стаття із заголовком "Україна має побоюватися удару в спину від Європи цієї зими через те, що там бояться Путіна". Президент США Джозеф Байден у травні назвав війну проти України частиною загальної боротьби між добром та злом. А стратегічну мету Заходу — перемогу над Росією в Україні — було викладено американським президентом ще у березні й пізніше схвалено Британією та ЄС. Але майже за шість місяців війни розрив між риторикою і реальністю зростає.

Британські журналісти пишуть, що громадське обурення через вторгнення до України та войовничі плани, що йдуть набагато далі за українські кордони, можуть лише тимчасово поступитися місцем панічним настроям на тлі зростання цін на енергоресурси, продукти харчування та вартості життя. Політологи наголошують, що це чергова маніпуляція путінського режиму: налякати людей холодом та голодом, щоби "торгуватися". Підігруючи цій паніці, можна заплатити значно більшу ціну, ніж у платіжці за газ.

"На офіційному рівні позиція всього Європейського Союзу, як і переважної, наголошую, більшості країн ЄС, вона однозначна — Україну треба підтримувати, Україна має перемогти у війні. Ці ігри та шантаж з боку Росії, який вони вже зараз розпочали, ця паніка, яку вони намагаються розганяти, вона певною мірою діє проти Росії. У більшості громадян з'являється чітке розуміння, що потрібно певний період часу перетерпіти, що не можна порівняти з тим, що доводиться терпіти українцям. Але відмовитись від цієї залежності, від цієї голки газової, на якій вся Європа сиділа багато років", — коментує політолог, керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович.

У Німеччині соцопитування свідчать, що близько 50% громадян виступають за територіальні поступки України перед Росією. Водночас 71% німців вважають, що їхня країна має стати енергетично незалежною від Росії, наводять статистику в DeutschlandTrend.

Різкий розрив між тими, хто шукає "справедливості" для України, та тими, хто бажає "миру", стає тенденцією у всій Європі. Цього й хоче Кремль. На користь Німеччини, пишуть аналітики Foreign Affairs, домогтися, щоб війна закінчилася швидко та на максимально вигідних для України умовах. Що більше, за часів невизначеності в ЄС Німеччина має всі шанси забезпечити вирішальне лідерство.

"Думаю, що зараз усі зрозуміли, що таке Путін, що політика зведення мостів із Росією зазнала поразки. Питання про ціни на газ дуже важливе для німецького суспільства. Рівень життя, добробут — що може бути важливішим? Однак на шальках терезів зараз є дві речі: один євро надбавки за кубометр газу та похолодання у квартирі на кілька градусів; та людські життя, існування держави, зруйновані міста", — сказав генеральний консул України в Мюнхені Юрій Ярмілко в інтерв'ю Deutsche Welle.

Політологи вважають, що Україна зараз не просто суб'єкт, а головний суб'єкт на геополітичній арені. А українська дипломатія — один із основних гравців зі зміцнення консолідованої позиції Заходу щодо російської агресії.

"Досить важко ламати цю консервативність, у негативному розумінні, цю відсталість поглядів, які є у багатьох європейських держав, які до Росії після 1991 року ставилися набагато краще, ніж вона на те заслуговує", — каже Рейтерович.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба наголошує, що до шантажу вдаються лише країни-парії, яких відкидають у світі. Це говорить про стан розпачу в Росії. МЗС України все частіше доводиться нагадувати світовому загалу, що війна — це не лише президент, але й росіяни, які підтримують його плани та дії. Що газова війна, як каже Кулеба, — пряме продовження вже розв'язаної агресії. І найкраще рішення — завдати удару у відповідь і позбутися будь-якої залежності від Росії.

Читайте також: "Стратегічно найбільших втрат зазнаватиме Росія": німецький політолог про газовий шантаж

Нагадаємо, Росія продовжує шантажувати Європу постачанням енергоносіїв. Ремонт нібито несправної турбіни "Північного потоку-1", періодичні погрози перекрити вентиль напередодні зими, вимоги платити за газ у рублях — Кремль сам підштовхує ЄС до енергонезалежності.

Медіа-партнери
Прямий ефір