Людям вже "все одно": мешканці ОРДЛО не асоціюють себе ні з Україною, ні з Росією, ні з "республіками"

Ілюстративне фото: kanaldom.tv

Для більшості жителів окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) втома від конфлікту поєднується із загальним відчуттям покинутості. Такі дані фокус-групового дослідження "Україна-30. Від Незалежності до взаємозалежності", презентованого в Лондоні, інформує кореспондент телеканалу "Дом".

При питанні про най скрутний період, з яким довелося зіткнутися за останні 30 років, всі опитані згадують початок війни у 2014 році, коли люди були змушені "кинути все".

"Це велика різниця в порівнянні з фокус-групами, в яких брали участь респонденти з підконтрольних уряду територій. Для них найбільші труднощі пов'язані в основному з початком 1990-х років. Для людей з окупованих територій труднощі цього періоду блякнуть у порівнянні з тими викликами, з якими вони стикалися або продовжують стикатися під час війни", — акцентують дослідники.

Жителі ОРДЛО хочуть повернутися до певної форми "нормальності" як з точки зору відновлення миру, так і з точки зору уточнення свого політичного статусу.

"Це означає, що стабільність для них є їх найбільшим пріоритетом", — наголошують автори дослідження.

Прагнення повернутися до нормального стану викликає у людей розчарування. Опитані жителі ОРДЛО зазначали, що вони ніде не можуть себе вважати повноцінними громадянами.

Але це також стимулює байдужість: людям вже "все одно" — важливо нарешті "к чему-то уже принадлежать". Місцеві жителі хочуть, "чтобы их оставили в покое", щоб їх перестали переслідувати та "держать на поводке".

"Через затяжну ситуацію перебування в невизначеному стані, жителям ОРДЛО важко знайти почуття своєї приналежності, й одночасно вони вважають себе покинутими усіма. Усвідомлення того, що "мы никому не нужны", було також наголошено двома молодими учасниками з окупованих територій при згадці про їхнє перебування в Росії та Криму на ранніх етапах конфлікту, коли їхні сім'ї міркували над переїздом", — повідомили аналітики.

Реальність, яка виникла через економічну ізоляцію регіону, викликала скептицизм серед жителів ОРДЛО щодо міфу про те, що "Донбасс кормит Украину".

"Ізоляція регіону сприяла гіркому усвідомленню з боку місцевих жителів, що вони більше не можуть продавати свою продукцію, що їхня продукція насправді не настільки потрібна і що є інші галузі в країні, здатні поповнювати державний бюджет", — пояснили соціологи.

В цілому відповіді демонстрували слабке почуття регіональної гордості, пов'язане з іміджем Донбасу як краю працьовитих та стійких людей.

"За винятком кількох учасників опитування, відчуття "гордости за Донбасс", яке традиційно було пов'язане з такими рисами, як працьовитість і самопожертву, йде на спад", — констатують автори дослідження.

Відповіді жителів ОРДЛО на питання про їх спортивні інтереси послужили індикаторами ідентичності. Відповіді більшості учасників опитування не свідчили про сильну відданості ні Україні, ні Росії, ні самопроголошеним "республікам".

"Ця амбівалентність ідентичності випливає з відповідей людей на питання про їх спортивні інтереси. Зокрема, учасники вживали займенники "ми"/ "наш"/ "наші"непослідовно. Велика частина учасників вживала їх до України, іноді ці займенники також асоціювалися з Донбасом, іноді з Росією, іноді як з Росією, так і з Україною, відтворюючи радянський наратив про "єдиний народ", — зауважили соціологи.

Загалом спортивні пристрасті людей пов'язані з футбольним клубом "Шахтар". Наприклад, один респондент з Донецька зізнався, що більше не стежить за матчами "Шахтаря", оскільки команда була змушена покинути місто в результаті військових дій і переїхати до Києва.

"Для них це був акт нелояльності: ""Шахтер" уже не наш", "раньше они были "донецкими", а теперь стали "киевскими", — наводять приклади слів респондентів дослідники.

А ось для іншого учасника опитування місце дислокації "Шахтаря" не впливає на "донецьку" ідентичність команди, яка продовжує викликати гордість у жителів ОРДЛО — "они остаются нашей командой".

Фокус-групове дослідження "Україна-30. Від Незалежності до взаємозалежності" провели експерти програми "Арена", яка реалізується на базі Лондонської школи економіки, та Університету Джонса Хопкінса. Основна мета — з'ясувати, що об'єднує і що розділяє українців різних регіонів України після 30 років незалежності.

Харківським інститутом соціальних досліджень було проведено 20 фокус-груп, 4 з них становили учасники з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей (Донецьк, Луганськ й інші міста). Опитування проводилося трьома циклами з січня по березень 2021 року.

Читайте також: Найбільш напружено українці ставляться до політиків і жителів окупованих територій, — опитування

Прямий ефір