Лукашенко занадто любить владу: експерт оцінив перемовини президентів РФ і Білорусі

Владимир Путин и Александр Лукашенко. Фото: pravda.com

Росія підпорядковує Білорусь власним інтересам, але в цьому процесі Олександр Лукашенко торгується за преференції з утримання власного впливу і влади. Про це у програмі "На самом деле: Россия" телеканалу "Дом" розповів політичний експерт Ігар Тишкевич.

В ході перемовин в Москві 22 квітня Володимир Путін і Олександр Лукашенко погодили 26-27 "дорожніх карт" щодо інтеграції двох країн — це продовження більш ранніх домовленостей, коли мова йшла про 31 "дорожню карту". Тишкевич вважає, що 5 позицій, які залишилися, — це своєрідне напрацювання для подальших політичних торгів між лідерами двох держав.

"Було озвучено, що всього 31" дорожня карта ". Погоджено 26 або 27. Залишається 5. Це про продовження старої гри, яка в Білорусі отримала назву "Нафта в обмін на поцілунки", або "Гасла в обмін на гроші". Коли Лукашенко розуміє, що сказати "я люблю Росію" коштує там умовно 3 млрд дол., то, щоб отримати 10 млрд, треба сказати тричі", — сказав Тишкевич, доповнивши, що Путіна такий формат взаємин не влаштовує.

Росія, в тому числі через такі "дорожні карти" має намір зміцнити свій вплив на Білорусь і підпорядкувати своїм інтересам, як це сталося у 2010 році, коли під тиском Кремля Білорусь все ж таки вступила до Митного союзу.

"Росія налаштована не просто зберегти Білорусь у своїй орбіті, а й посилити вплив. І після кожного ослаблення у зв'язку з політичною кризою в Білорусі — це не перша політична криза — Росія тисне. Нагадаю про Митний союз, до якого Білорусь увійшла наприкінці 2010 року: Медведєв і Путін говорили, що Митний союз запрацює без Білорусі. Сталися президентські вибори, розгін, репресії, Білорусь під санкціями. Росія викрутила руки. Лукашенко вступив до цього Митного союзу. Приблизно на те ж саме Російська Федерація розраховує і зараз, тільки в більших масштабах", — прокоментував Ігар Тишкевич.

Експерт підкреслив, що зараз для Росії критично важливо створити кілька проєктів, які проводили б саме російський порядок денний у білоруському політичному полі. Також важливо "зачепитися за ключові галузі білоруської економіки".

"І у такому форматі, чим гірші відносини Білорусі з іншими країнами, тим краще для Російської Федерації. У такому разі білоруським промисловцям просто нема куди подітися", — додав він.

Тишкевич вважає, що у торгах за такі "дорожні карти" Лукашенко захищає не стільки незалежність або суверенітет Білорусі, скільки власний вплив і владу. Зі свого боку Росія умовами, прописаними в "картах", посилює свій вплив на Білорусь і заводить її до своїх жорстких рамок.

"Лукашенко дуже любить владу, щоб ділитися нею як з білоруським народом, так і з Путіним. Виходячи з цього, він захищає не стільки суверенітет і незалежність Білорусі, скільки свою владу на певній території. І для нього ці "дорожні карти" — до смерті подібні. Так само як і фізична присутність російських сухопутних військ, і багато інших тем... Тобто, для Лукашенка важливо, з одного боку, отримати доступ до російського ринку, отримати політичну, економічну підтримку, але при цьому не поділитися владою", — підсумував політичний експерт.

Повна версія інтерв'ю: Про що говорив Путін з Лукашенком: інтерв'ю з політичним експертом Ігаром Тишкевичем

Прямий ефір