Лікуватися алкоголіку чи його родичам? Про сімейний алкоголізм говоримо із психологинею Наталією Підлісною

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldom.tv

Проблема сімейного алкоголізму нині лише загострюється, стверджують фахівці. Чому люди вирішують лікуватися алкоголем під час війни, чи відрізняються причини залежності у мирний та воєнний часи? Чому лікуватися в першу чергу повинні родичі залежного та з чого почати шлях до одужання? Відповіді на ці питання у "Ранку Вдома" озвучила психологиня Наталія Підлісна.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Чому алкоголізм називають сімейною проблемою?

— Сімейною проблема стає не через те, що вся сім'я випиває, а через те, що людина, яка залежна від алкоголю, втягує в цю проблему усіх членів сім'ї. Формується співзалежність, члени сім'ї хворобливо змінюють свою поведінку, спосіб життя і навіть сприйняття світу. Це батьки, дружини, чоловіки й діти хворого на алкоголізм.

Життя в такій родині дуже непередбачуване. Усі — в напрузі. В такій родині є правила: не кажи, не відчувай, не довіряй. Це психологічна проблема. Діти, наприклад, почуваються винними за пияцтво батьків. Не полюбленими, не поміченими, не впевненими, не захищеними.

Це все вважається сімейною проблемою. В основі всього занепокоєння і постійний стрес, тому це сімейний алкоголізм.

— Яка вірогідність того, що негативний приклад сім'ї, де є алкоголік, дитина переносить на своє доросле життя? 

— Це називається сценарієм, або антисценарієм.

— Якщо цей сценарій повторюється, то виходить, що лікувати треба цю дитину?

— Це складне запитання. В першу чергу треба зрозуміти, чи погоджується взагалі людина, яка випиває, на лікування. Якщо так, то ви можете йти на лікування всією родиною. Якщо залежний відмовляється від лікування, а це дуже поширена ситуація, то треба починати з себе.

Треба лікувати п'ять факторів. Перший — це брак почуття власної гідності. Другий — це вина за те, що людина вживає. Третій — це втрата власних потреб та бажань. Четвертий — це брак самовладання або постійний контроль над собою і контроль над іншими. П'яте — це відповідальність за людину, яка п'є.

Можна йти до психотерапевта чи до психіатра. Якщо немає грошей, то ідіть до груп Ал-Анон. Вони є у всіх містах і маленьких містечках. Це групи самодопомоги, які займаються саме лікуванням співзалежних членів родини з сім'ї алкоголіка.

Якщо, наприклад, людина відмовляється від лікування і вона продовжує тероризувати сім'ю, родину, друзів. Як з цим боротися з цим?

— Це поширена проблема. Я раджу іти на Ал-Алон. Це дуже допомагає. Вас навчать на цій групі поводитися з залежним, не втрачаючи почуття свого життя.

— З чого починати лікування людині, яка живе з алкоголіком?

— Часто люди думають, що перший крок — це запроторити хворого на алкоголізму в лікарню. Це може бути правдою, але для родини повинні бути інші кроки.

Перший крок — прийняття проблеми. Другий крок — це почати піклуватися про себе, а не про хімічно залежного. Подумати про свої межі, бар'єри, з'ясувати чим ви відрізняєтеся, які у вас психологічно кордони. Треба усвідомити, що ви робитимете для алкоголіка, а що ніколи не потерпите від нього. Третій крок — пошук допомоги. Дуже важливо заявити про те, що в тебе проблема і почати шукати допомогу сторонню. Бо самому важко впоратись. Таким чином сімейний алкоголізм і лікується.

Як сім'я може допомогти залежному члену вилікуватися?

— Сім'ї треба займатися сімейними проблемами. Людині, яка хоче лікуватися, треба діяти. Лікування — це вперше чергу детоксикація. Коли з тебе знімають стан фізичної залежності. Потім налагодять сон, вилікують депресію. Дуже часто алкоголізм — це прихована депресія, тож після детоксикації починається тривалий курс реабілітації. Інколи він розтягується на роки.

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір