Ліки від коронавірусу — коли їх отримає Україна: "5 вопросов" з епідеміологом Сергієм Кравченком

Иллюстративное фото: pixabay.com

Інноваційні прапарати проти коронавірусної інфекції американського виробництва, "Бамланівімаб" і "Етесевімаб", доставлять до всіх областей України до кінця цього тижня.

Що це за ліки, хто може їх приймати, а також про те, наскільки ефективна вакцинація від нових штамів вірусу розповів епідеміолог Сергій Кравченко у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий програми — Олег Борисов.

— Розкажіть, що це за ліки від COVID-19? Чи можна їм довіряти?

— Я так розумію, мова про інноваційні ліки, які привезли зі Сполучених Штатів Америки. В даному випадку це для медичної науки не є якимось нововведенням. Це препарати моноклональних антитіл. Це також медичні імунобіологічні препарати. Подібні ліки ми і раніше використовували при лікуванні COVID-пацієнтів. Тому, що стосується практичної медицини — це не велика новина.

Але варто виокремити один аспект — ця група препаратів претендує на специфічність. Тобто, мова про те, що мікс цих двох препаратів дозволяє блокувати вірус. Тому вже найближчим часом ми дізнаємося, виходячи з досвіду прикладного характеру від наших лікарів-інфекціоністів, реаніматологів, наскільки це ефективно.

Чи можна говорити, що Україна однією з перших країн отримає ці ліки?

— В даному випадку добре, що в арсеналі медичних працівників, лікарів з'являються додаткові інструменти. Але стверджувати зараз про те, що це супер-інноваційні ліки, якась панацея, яка рятує і на 100% убезпечить пацієнтів від летального наслідку, ми поки не можемо.

— Бувають випадки, коли вже повністю вакциновані від коронавірусу люди хворіють. Як це можна пояснити?

— Це те, про що давно говорили лікарі-епідеміологи. Не варто акцентувати свою увагу винятково на одному показнику вакцин. Тобто, на епідеміологічній ефективності.

 Ми говорили про те, що основна мета вакцинопрофілактики — це застрахувати наших пацієнтів, наших громадян від тяжкого перебігу хвороби, госпіталізації та смерті.

У цьому випадку вакцина зберігає свою специфічність, імуногенну ефективність, яка не дозволяє розвинутися важкому перебігу хвороби, госпіталізації і летальному випадку.

Що стосується епідеміологічної ефективності щодо нових штамів коронавірусу, зокрема "дельта", який поширився з Індії, то вона дещо знизилася. Але про що це свідчить? Що, наприклад, зі 100 вакцинованих пацієнтів 66 — не захворіють, а 34 — можуть захворіти.

Але можуть хворіти в легкій формі і будуть застраховані від тяжкого перебігу хвороби та госпіталізації, смерті. Тому для нас це не новина.

Суспільство дещо схвильоване, позаяк раніше обговорювалося лише одне питання: ефективність вакцини. Для штамів, які циркулювали минулого року, епідеффективність становила до 94-95%.

Але, на жаль, по відношенню до нових штамів-мутантів ця ефективність знизилася до 66%. Але це не означає, що вакцини перестали бути ефективними. Вони продовжують рятувати життя.

— Багато українців вже отримали другу дозу вакцини і відповідні сертифікати, які діють рік. Але деякі лікарі стверджують, що антитіла після імунізації житимуть в організмі близько пів року. Чи означає це, що наступного року ми повинні вже готувати себе до додаткової дози вакцини?

— Насправді, у багатьох випадках антитіла знижуються через пів року, це характерно і для вакцинованих пацієнтів, і для пацієнтів, які придбали імунітет природним шляхом, тобто, перехворіли.

Але варто нагадати, що є дві ланки імунної системи у людини: це гуморальний імунітет і клітинний, клітинна пам'ять. Тому, якщо за результатами лабораторно-діагностичних досліджень ви дізналися, що у вас знизилася кількість антитіл, це не означає, що ви не захищені.

Оскільки ще є друга ланка імунної системи — клітинний імунітет і клітинна пам'ять. Тому при зіткненні ще раз зі збудником, як ви розумієте, буде запущена імунна відповідь за рахунок клітинної пам'яті, безпосередньо.

І для того, щоб максимально убезпечити від коронавірусної хвороби, від нових штамів, які, можливо, зможуть обходити наш імунний захист, нині і розглядається питання або введення додаткового бустера, щоб виробити кращу індукцію імунітету, або введення додаткової ревакцинації.

Найближчим часом ми отримаємо інформацію від наших колег мікробіологів, біохіміків, вчених про те, який з цих варіантів більш ефективний: додаткова бустерна доза або ревакцинація через певний період часу.

— Як можете прокоментувати нещодавню заяву МОЗ про те, що українців за відмову від COVID-вакцинації будуть відстороняти від роботи? І кому вакцинація протипоказана?

— Всього лише 2% населення мають прямі протипоказання, тобто, вони є алергіками, і у них алергія на той чи інший компонент вакцини. Або це громадяни, які перебувають в умовах гострого перебігу захворювання, або — в умовах загострення хронічного захворювання.

У такому випадку у них є протипоказання і вакцинація, імунопрофілактика переноситься. Тобто, відтермінування на певний проміжок часу.

Медіа-партнери
Прямий ефір