Криголам для антарктичних експедицій планує купити Україна (ВІДЕО)

Ледокол James Clark Ross, который собирается купить Украина. Фото: bas.ac.uk

Гроші на придбання науково-дослідного судна для антарктичних експедицій виділив Кабмін. Завдяки криголаму українські вчені після двадцятирічної перерви можуть повернутися до вивчення океанічних глибин там, де немає доступу іншим суднам, а в перспективі зможуть працювати не тільки в Антарктиді, а й в Арктиці, а також інших регіонах океану, повідомляє телеканал "Дом".

"Розвиток полярних та океанографічних досліджень — один з пріоритетів людства в ХХІ столітті. Україна входить в 30 країн світу, що мають цілорічні станції в Антарктиді. І це не тільки величезний престиж для нашої держави, а й широкі можливості для українських вчених працювати на світовому рівні і брати участь у вирішенні глобальних проблем", — зазначив міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Як зазначають учасники антарктичних експедицій, за допомогою криголама можна буде не тільки проводити нові дослідження океану, а й розширити їх географію, адже раніше вони виходили на воду на невеликих моторних човнах.

"У ньому (криголамі, — ред.) дуже багато вбудованих приладів, в тому числі деякі абсолютно унікальні і дорогі. Він здатний з глибин до 6 км піднімати зразки на поверхню. Судно має вісім повноцінних лабораторій, до 50 вчених бере на борт — це крім, власне, екіпажу, який його обслуговує. Тобто це фактично такий плавучий науковий інститут", — розповідає директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Також судно вирішить питання логістики між станцією і материком.

"На сьогоднішній день ми для того, щоб здійснити експедицію, проводимо тендер і наймаємо інші судна. Буває таке, що дуже важко знайти те чи інше судно в конкретний період, коли нам необхідно", — говорить керівник 25-ї Української антарктичної експедиції Юрій Отруба.

Чи купить Україна криголам, залежатиме від рішення бюджетного комітету Верховної Ради. Вчені сподіваються, що вже до Дня Незалежності судно стоятиме в українському порту.

Інфографіка Міністерства освіти і науки України

Читайте також: Дослідження Антарктиди українськими жінками-вченими: "Утро Дома" з Кариною Вишняковою та Юлією Іванчиковою

Нагадаємо, перезмінка українських полярників на станції "Академік Вернадський" відбулася в квітні. Тоді зимівників 25-ої ​​Української антарктичної експедиції замінили члени 26-ї.

Прямий ефір