Культура скасування під час війни: українці масово відмовляються від російської спадщини (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот відео: kanaldom.tv

Культура скасування по-українськи. Повномасштабне вторгнення Росії до України, руйнування об'єктів культури та спроба стерти з лиця землі все, що ідентифікує Україну як вільну незалежну державу, спричинило те, що українці об'єдналися. Вони тепер заперечують і російську культуру, і музику, і літературу, повідомляє "Дом".

У ніч проти 7 травня в Харківській області внаслідок влучення російської ракети вщент згорів Національний музей Григорія Сковороди. Від маєтку поета, у якому жив останні роки життя, залишилася лише частина стін. Експонати не постраждали, оскільки їх заздалегідь перенесли до сховища.

"Руйнування сьогодні вночі музею Сковороди ставить Росію на один рівень з Ісламською державою. Ті теж не зважали на культурну та духовну спадщину. Обидва просто варвари з минулого. Російська армія — це середньовічна орда, яка воює сучасною зброєю. Потрібно викинути їх з ЮНЕСКО, з Ради з прав людини викинули. Час викинути з організації, яка займається культурою та спадщиною. Культури в них немає, а спадщину руйнують вщент", — заявив колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін у Facebook.

Реакція на знищення російськими військами українських об'єктів культури блискавично запустила новий тренд: ні нічому російському. Ні музиці, ні літературі.

"Культура має бути поза політикою, але, на жаль, дуже сильна пропаганда йде з боку російського, що культура дуже замішана в політиці. Вони навіть у виставах деяких змінюють малюнки, доставляють ці ініціали Z, це жахливо. Тому так і буде у нас, у нас буде набагато менше російської літератури, класики та іншого", — каже житель Харкова Максим.

На львівському книжковому ринку й досі продають старі видання класики російської літератури, але покупців дедалі менше.

"100% більше культурної України, повертається те, що починають більше читати все українське, а російське нам не потрібне", — заявив житель Львова Павло.

За два місяці бойових дій прискорився процес відмови України від символів російської літератури. У Мукачеві, Тернополі та Ужгороді демонтували пам'ятники Олександру Пушкіну. Рішення ухвалили виконавчі комітети міськрад. Перейменовують і вулиці. За словами Тернопільського міського голови Сергія Надала, після звірств росіян в українських містах та селах російській культурі не місце на території України.

Популярності набирає й українська музика. Тільки за два останні місяці стався справжній бум нових композицій, що стали символом боротьби та незламності у війні з Росією.

"Багато хто відмовляється від російської музики, ми також відмовилися. У плей-листі переважно тепер українська музика, українських виконавців, і також згадують старі українські повстанські пісні, зокрема, це круто", — каже жителька Львова Юліанна.

"Зараз український контент дуже сильно пішов у рух, бо ти заходиш у TikTok, і кілька місяців тому траплялися російське відео, російська музика, а тепер ти відкриваєш, і кожне наступне відео, кожна пісня, все — українське", — додає львів'янка Діана.

Скасовують і спільні із Росією культурні заходи. Так, у квітні у Франції відмовилися від проведення кінофестивалю під назвою "Від Львова до Уралу".

"У французькому місті Нант скасовано кінофестиваль "Від Львова до Уралу". Українська культура не може мати нічого спільного з російськими пропагандистськими матрьошками. Сьогодні весь світ має відправляти все російське за напрямком їхнього корабля!", — заявляв Львівський міський голова Андрій Садовий.

Державне агентство України з питань кіно наполягає на скасуванні показів російських стрічок у програмах Каннського кінофестивалю. Аргумент: участь в одному заході двох країн, що перебувають у стані війни, є неприпустимим:

"Ми продовжимо тиск на спільноту та донесення до фестивалю нашої позиції: серед заходів, які будуть організовані в Каннах Українським павільйоном / The Ukrainian Pavilion at Marche du Film 2022, запланована на 19 травня презентація від української делегації "Cancelling Russian Culture: Cinema as Instrument of Russian Propaganda and War".

Станом на 25 квітня, за даними Міністерства культури та інформаційної політики України, Росія скоїла 242 воєнні злочини проти культурної спадщини України.

Читайте також: Фіксує та переосмислює все, що відбувається з нами: про культуру під час війни говоримо з Олександром Ткаченком

Як повідомлялося раніше, в Україні почалася друга хвиля декомунізації — демонтують радянські пам'ятники та перейменовують вулиці. Як наслідок повномасштабного вторгнення російських військ, українські активісти, тероборона та жителі громад демонтують монументи, пам'ятники та ініціюють перейменування вулиць. На заміну радянським символам пропонують або старі — споконвічні українські варіанти, або імена нових героїв війни з окупантами.

Нагадаємо, що Росія задовго до вторгнення в Україну почала реалізовувати ідеологічний проєкт "русский мир" з метою втілити свої колоніальні амбіції. І для цього тривалий час насаджувала свою культуру.

Читайте також: Мистецтво — не поза політикою: якою бачать війну українські художники (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір