Куди звертатися, якщо в ОРДО відбирають нерухомість, розповіла юристка

Элина Шишкина. Фото: Facebook/ Общественная организация "Лига интернов"

Про факти незаконного захоплення майна, яке окупаційна влада в ОРДО вважає безхазяйним, власники повинні повідомляти в правоохоронні органи на підконтрольній Україні території. Про це розповіла координаторка з адвокації благодійного фонду "Право на захист" Еліна Шишкіна у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Згідно з українським законодавством, люди, майно яких залишилося на тимчасово окупованих територіях, все одно є його власниками, пояснює юристка.

"Це майно в контексті так званих законів окупаційної влади чомусь вважається нічийним. Ясна річ — люди, втікаючи від війни, кинули житло, виїхали на підконтрольну Україні територію. Але в контексті українського закону це майно безхазяйним не є. У нього є власники", — наголошує Еліна Шишкіна.

Виняток становлять лише ті випадки, коли власник сам вчинив якісь юридичні дії щодо свого житла — продав його, передав або обміняв. При цьому договір, наприклад, купівлі-продажу повинен бути зареєстрований на підконтрольній українському уряду території.

"Якщо щодо цього майна здійснюються протиправні, незаконні дії — а такими якраз і є експропріація і ті всі документи, які видає окупаційна влада — то власники мають право звертатися до правоохоронних органів із заявами про злочин і представляти факти та докази, які свідчать про те, що їхнє майно було експропрійовано", — говорить координаторка з адвокації БФ "Право на захист".

Зібрані факти про незаконне відбирання майна Україна використовуватиме як підтвердження незаконних дій Росії в міжнародних судах.

Також звернення в правоохоронні органи дасть можливість повернути своє житло після деокупації непідконтрольних Україні територій. При цьому люди, які на той момент можливо проживатимуть у відібраних будинках або квартирах, будуть змушені їх покинути.

"Ці люди повинні усвідомлювати, що, коли повернуться реальні власники, вони повинні будуть звільнити це майно. Якщо буде нанесена шкода, наприклад, пошкоджене майно, можливо, потрібно буде ще компенсувати власнику збитки", — наголошує юристка.

Повна версія інтерв'ю: В ОРДО відбирають нерухомість — як діяти: "5 вопросов на злобу дня" з юристкою Еліною Шишкіною

Медіа-партнери
Прямий ефір