Хто та скільки платить ренти — інформацію про користування надрами зробили відкритою (ВІДЕО)

Інформаційно-аналітична система. Фото: kanaldom.tv

Система моніторингу використання надр запрацювала в Україні. Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов презентував її роботу у ситуаційному центрі апарату РНБО. Аналітичні дані про спецдозволи на видобуток корисних копалин оновлюються автоматично, інформує "Дом".

Кому належить ліцензія, коли вона була видана, скільки корисних копалин видобули у цьому родовищі за останній рік та за весь час. А також яку ренту заплатили за використання ресурсу до державної скарбниці. Всю цю інформацію для кожного спецдозволу на користування надрами можна знайти на інформаційно-аналітичному порталі.

"Все, що відбувається в нашій державі, має бути прозорим. Це не перший крок, який ми робимо. Ви бачили, що раніше ми презентували проєкти, які стосуються наших медичних закладів. Це — наступний наш продукт. Він дозволяє будь-якому громадянину подивитися, що з нашими надрами. Мало того, з цікавого, скільки вони з цього платять ренти. Це дуже важлива річ. Ще раз наголошую: частина йде до місцевого бюджету, частина йде до державного бюджету", — пояснив секретар РНБО.

Доступ до інформації про користування надрами відкрили всім. Особливо корисними аналітичні дані можуть стати для об'єднаних територіальних громад, кажуть у РНБО. Адже тоді люди на місцях зможуть контролювати використання своїх ресурсів та збільшувати надходження до місцевих бюджетів.

"Для нас дуже важливо, щоби громади після децентралізації так само були зацікавлені в тому, щоб вони могли подивитися, що є на території безпосередньо громади: які є корисні копалини, які видобуваються. І якщо є така ситуація, що копалини видобуваються, а в нас у нашій системі координат їх немає, то вони одразу мають цим стурбуватися", — зазначив Данілов.

З понад 3 тис. спецдозволів на видобуток корисних копалин 80% видали приватному бізнесу. Для держави вигідно, щоб усі надра приносили прибуток власникам.

"Ми свого часу, я перепрошую, підчистили. Ті люди, які взяли ліцензії, та їх не використали — ми сказали їм: друзі, або ви видобуваєте, або віддайте їх державі, щоб вона могла видобувати. У нас ситуація, коли в цьому році найбільше видано дозволів. Наше завдання досить просте: бізнес має розвиватися", — наголосив секретар РНБО.

За минулий рік Україна отримала до бюджету 51,5 млрд грн від рентних плат за користування надрами. І суми збільшуватимуться — завдяки ухваленню так званого ресурсного законопроєкту. Крім того, надалі ці гроші планують акумулювати на спеціальних рахунках українців. Щоби реалізувати цей проєкт, президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт про економічний паспорт.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FkanalDOM%2Fvideos%2F276423341177422%2F&show_text=false&width=560&t=0" width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>

Читайте також: Де та хто видобуває корисні копалини в Україні — РНБО запустила новий портал (ФОТО)

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський вніс на розгляд Верховної Ради проєкт закону "Про економічний паспорт", який передбачає створення Фонду майбутніх поколінь. Фонд наповнюватиметься з внесків з бюджетних коштів, що надійшли від сплати ренти за користування надрами для видобутку корисних копалин. А також з інвестиційного доходу від розміщення та інвестування цих коштів.

Прямий ефір