Крим після потопу — збитки та компенсації: "5 вопросов на злобу дня" з Віталієм Хомутовим

Последствия ливней в Ялте. Фото Сергея Мальгавко

Сума збитків, нанесених повінню в тимчасово окупованому Криму, становить близько 3 млн дол. Сотні людей були змушені залишити свої оселі.

Що відбувається на півострові зараз, чи покращилася там ситуація з водопостачанням і чи будуть постраждалим відшкодовувати збитки, завдані повінню, — розповів кримський громадський діяч Віталій Хомутов в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— У ЗМІ з'явилася інформація про те, що після повені з кранів кримчан пішла каламутна вода, чи правда це?

— Насправді, так, наслідки тривають. Крім того, знову йдуть зливи, на днях вкотре затоплювало Ялту. Тому говорити про те, що ситуація закінчилася, буде неправильно. Стихія поки не відступає. Особливо страждає Ялта. Це місто завжди було літньою столицею України, а тепер несподівано для всіх Ялта стала найбільш постраждалим курортним містом Криму. Так, здійснювали й дезінфекцію води. В Ялті заборонялося взагалі пити воду, тільки для технічних цілей.

Воду питну привозили та видавали на руки, десь по 1,5 літра, що, звичайно ж, для людини дуже мало. Але поступово намагаються всі ці наслідки якось ліквідувати. Російський "глава" Криму Сергій Аксьонов повідомив, що стихія завдала збитків на понад 12 млрд руб. До того ж із них 7 млрд руб. — збитки в Ялті. І це ще без вкладень на відновлення. Тобто, насправді, збитки колосальні. Ймовірно, вони ще будуть зростати, сума буде збільшуватися.

— У водосховищах Криму піднявся рівень води, але чи вплинуло це загалом на ситуацію з водою на півострові?

— Ви знаєте, ситуація з водою, власне, не тільки в Ялті, але і в інших містах, складна. Якщо ми візьмемо кримську столицю — тут давно вже люди, хто має можливість, перейшли на бутильовану воду або купують у спеціальних автоматах, або в магазинах є бочки з очищеною водою, тому що якість водопровідної спричиняє велике занепокоєння. За необхідності її намагаються не вживати.

Звісно, якість води тепер у багатьох населених пунктах спричиняє ще більше побоювань. Щодо водосховищ — так, рівень води піднявся. Але не скрізь. Якщо ми візьмемо Тайганське водосховище, то воно залишилося порожнім.

— Чи можуть люди впоратися з усуненням наслідків повені?

— Основне навантаження з ліквідації наслідків стихії лягло на військових. Майже 25 тис. військових були кинуті на розчищення Ялти, на ліквідацію наслідків у Керчі. Це без МНС, тільки військові. Але і люди теж виходять в міру сил, з того ж Сімферополя волонтери приїжджають до Ялти допомагати. Наслідки жахливі, величезні, і одними волонтерськими силами це ніколи б в такі терміни не вдалося б ліквідувати.

Як ви вважаєте,чому зливові системи не впоралися з такою кількістю води?

— Тому що дуже мало приділяли цьому питанню уваги. Переважно всі зусилля були спрямовані на забудову.

Будували нові житлові квартали — що у Сімферополі, що в Ялті. Навіть якщо ми візьмемо Сімферополь — здавалося б, місто розташоване на рівнині, але все одно його затопило. І багато підвалів. Навіть нова лікарня, якою так хизувалися, — там затопило все аж до першого поверху. Якщо взяти житлові квартали в Сімферополі, нові масиви — там теж у людей затопило підвали. Тому не дивно, що ливнівки не впоралися — просто ними давно вже не займаються тим чином, яким повинні займатися.

— Якого найбільшого збитку для людей завдала стихія, може, серед ваших знайомих?

— Збитки величезні, і тут вже, як то кажуть, кому як пощастило. Є домоволодіння, які повністю зруйновані, засипані. "Влада" Криму встановила: до 30 червня люди можуть подати документи на якусь компенсацію, щоправда дуже обмежену, а далі це питання вже невідомо, чи буде взагалі розглядатися. Щодо автомобілів сказали, що поки не приймають заяви на компенсацію за знищені стихією авто.

Дуже великі проблеми з об'єктами культурної спадщини в Ялті, ці збитки взагалі важко оцінити, тому що ми знаємо, об'єкти культурної спадщини не вимірюються в грошовому еквіваленті.

— Страхові компанії та місцева самопроголошена влада ніяк не планують підтримати надалі людей і відшкодовувати збитки?

— Так, я ж кажу, є якісь дуже обмежені суми, які можуть виплатити, та й те якщо вчасно подадуть документи. Але справа в тому, що Крим перебуває, по суті, під потрійними санкціями, й російські страхові компанії теж не працюють у Криму. Тому тут кримчани абсолютно не захищені, і в цьому питанні вони опинилися в дуже скрутному становищі.

Прямий ефір