Критичне мислення, пенсії та ностальгія: як упродовж 30 років змінилася Україна

Светлана Слипченко. Фото: kanaldom.tv

Позитивні зміни в Україні впродовж 30 років — показники, до яких зараз прикуті погляди всіх експертів. У День Незалежності про це багато говорили з офіційних трибун. Президент України Володимир Зеленський нагадав, що без політичної волі тих державників, які у 1991 році ризикнули вступити у боротьбу за незалежну Україну, зараз нічого б не було. А завдання сучасників — об'єднатися заради майбутнього країни.

"Що таке сильна країна? Країна, яка амбітно мріє. І рішуче діє. Країна, яка не боїться слова "вперше". А тому вперше за 30 років "Антонов" збирає для держави нові літаки. Для армії збирають літаки на українських лопатях. Цього року збирають нові танки. Сильна країна відновлює військово-морський флот, військово-морські бази та збирає корвети. Сильна країна — це країна, яка ухвалює ракетну програму на 10 років. Яка будує тисячі кілометрів доріг і сотні шкіл", — заявив Зеленський.

Аналітична платформа VoxUkraine опублікувала матеріал "Вперед у майбутнє. Позитивні зміни за 30 років незалежності України", де в оригінальній формі простежила позитивні тенденції періоду 1991-2021 років. Дослідження подано у формі вигаданого інтерв'ю, яке відбувається 23 серпня 2091 року, тобто за 100 років від проголошення незалежності й за 70 років від нинішніх днів. Ведучий — українець, який проживає у 2091 році. Він бере інтерв'ю у переміщених до нього двох громадян України з 1991-го та 2021-го відповідно. Основний лейтмотив бесіди — як і чим живе українська держава в історичному періоді тих, у кого беруть інтерв'ю.

VoxUkraine ("Вокс Україна") — аналітична платформа, заснована у 2014 році групою економістів і юристів, які працюють в Україні та за кордоном. Основною метою VoxUkraine є діяльність, спрямована на розвиток економічної дискусії та надання якісної аналітики економічних та інших найважливіших процесів в Україні.

У 2016 році в межах VoxUkraine стартував фактчекінговий проєкт VoxCheck ("Вокс Чек"). VoxCheck відстежує та перевіряє висловлювання політиків і лідерів думок, які вони доносять до широкої аудиторії.

Підсумками дослідження про динаміку розвитку України з 1991 року до 2021 у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" ділиться заступниця керівника проєкту VoxCheck, керівниця напряму перевірки фактів Світлана Сліпченко.

Ведучий програми — Денис Похила.

— VoxCheck підготували величезний перелік змін, що відбулися в Україні упродовж 30 років. Як якісно змінилася наша країна?

— Безумовно, змінилася у позитивний бік. І що варто зазначати постійно — це наш євроінтеграційний рух. Ми йдемо від ностальгії за Радянським Союзом, дедалі більше й більше відриваємося й від пострадянського минулого, й від впливу Росії. І дедалі більше у країні здійснюємо реформ, які наближають нас до Європейського Союзу. Ми більше намагаємося імплементувати європейські цінності в нашій країні. Поступово, слідом за реформами й цінностями, підтягується й рівень життя українців. Він делалі більше й більше наближається до європейського.

— VoxCheck своє дослідження проілюструвало графіками. Розглянемо їх. Почнімо із заробітної плати. Середня зарплата у 1991 році становила 31,20 дол., у 2020 — 484 дол. Зростання — у 6 разів. Чому ж досі в Україні, особливо в контексті російської пропаганди, досить популярною є теза-ностальгія "Раніше було краще"?

— Проблема в тому, що триває концентрація на негативі. Якщо ми подивимося на те, які тези поширюють російська пропаганда, проросійські сили в Україні, — це акцент на негативі. І, як показують дослідження, люди мають властивість більше запам'ятовувати, емоційно прив'язуватися до поганих речей.

Голландські вчені проаналізували величезну кількість новин про авіакатастрофи з 1991 до 2015 року. Кількість новин зростала, увага людей до них зростала, а насправді авіація ставала безпечнішою з року в рік. Люди не помічали позитивних змін, вони помічали лише авіакатастрофи.

За схожою системою може діяти й російська пропаганда. Це акцент на тому, які у нас були заводи, яка у нас була промисловість, як усе було добре і як зараз "усе погано". Водночас повністю закривають очі не лише на зростання доходів українців, а й на те, що у нас зросла сфера послуг, наш IT-сектор.

Наша сфера послуг, наприклад, забезпечує 23% української економіки, українського ВВП і приблизно третину всієї зайнятості в економіці. Це величезне досягнення. Але на нього ніхто не зважає.

— Дивимося графік, як змінилася пенсія. З 1996 року середня пенсія зросла на 483% або майже у 6 разів. Проте для 30 років цього не достатньо. Ми зараз не говоримо про Міністерство фінансів, Пенсійний фонд та процес виплат. Критики бачитимуть ось цю історію.

— На жаль, у нас пенсії не всі на тому достатньому рівні, який хотіли б отримувати пенсіонери. Проте у нас також триває реформування пенсійної системи. Як я згадувала на початку, у нас у країні здійснюють реформи. А реформи чим відрізняються від шокової терапії? Зміни не відбуваються різко, зміни розтягуються на роки.

Пенсійна реформа почалася у 2018 році, якщо я не помиляюся, тому більш відчутний ефект буде помітний пізніше.

Але крім пенсійної реформи важливо ще створити й накопичувальні фонди, державний обов'язковий фонд. У нас такого поки немає в Україні, на відміну від більшості цивілізованих і розвинутих країн світу. І у нас досі недостатньо популярні приватні пенсійні фонди, де кожна людина може сама відкладати собі кошти на пенсію, й ці гроші індексуватимуться, тобто не втрачатимуть своєї купівельної спроможності. Ось цей третій рівень пенсійної системи — накопичення через приватні пенсійні фонди — у нас непопулярний.

Другий рівень — державні обов'язкові накопичення — ще не працює. А солідарна система (перший рівень), на жаль, не може впоратися, оскільки нинішніх працівників та їхніх податків недостатньо для утримання наявної кількості пенсіонерів.

— Ще один графік — зростання очікуваної тривалості життя. У 1991 році середня тривалість життя — 69,56, у 2019-му — 72,01.

— Так, у нас середня тривалість життя, хоча й зросла, але досі відстає від інших показників. Наприклад, у нас очікувана тривалість життя — 72,01, а в Європі, якщо я не помиляюся, — 72,6. Трохи більше все-таки. У деяких країнах, можливо, ще більше.

Але тут важливо сказати: попри те, що зростання невелике, важливо, щоб ми все-таки продовжували говорити про те, що позитивні зміни є.

І якщо очікувана тривалість у країні все-таки трохи виросла, значить і якість медицини, діагностики стає трохи кращою.

— А ось критичне мислення — теж дуже важлива історія для українців. Як воно, на вашу думку, змінилося впродовж 30 років?

— Критичне мислення українців протягом останніх кілька років просто колосально зросло. Я дедалі більше й більше стикаюся з людьми, які здатні не вірити на слово, й до того ж закликаю всю аудиторію ставити під сумнів факти й відокремлювати емоції та чиїсь особисті оцінки від даних. І важливо зробити перевірку фактів корисною звичкою.

Медіа-партнери
Прямий ефір