Конфлікт Китаю з Тайванем: чи переросте він у повномасштабну війну (ВІДЕО)

Карикатура. Скріншот відео: kanaldom.tv

Карикатури, на яких китайська панда та російський ведмідь тероризують сусідів, опублікували у західній пресі та в соцмережах. Агресія Росії проти України створила напругу в усьому світі: загострилися конфлікти, які тривалий час вважалися замороженими. Під загрозою знову опинився Тайвань, інформує "Дом".

"Наразі китайська військова загроза не зменшилася. Я хотіла б ще раз підкреслити, що хоча Тайвань не ескалюватиме конфліктів або провокуватиме суперечки, ми твердо захищатимемо наш суверенітет і національну безпеку, а також неухильно захищатимемо демократію і свободу", — заявила президентка Тайваню Цай Інвень.

Китай продовжує претендувати на острівну державу. Причому будь-які сумніви щодо приналежності Тайваню до Китаю загрожують у КНР репресіями, що дуже нагадує ситуацію з переслідуванням інакодумців у Росії.

"Ми готові створити широкий простір для мирного возз'єднання, але не залишимо місця для сепаратистської діяльності за незалежність Тайваню в будь-якій формі. Ми урочисто попереджаємо владу Тайваню, що їхня змова зі зовнішніми силами з метою досягнення незалежності та провокації лише прискорить їхню власну загибель і зіткне Тайвань у прірву катастрофи. Їхнє прагнення до незалежності Тайваню ніколи не увінчається успіхом, і будь-яка спроба зрадити національні інтереси зазнає повного провалу", — заявив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь.

Під зовнішніми силами Китай має на увазі США. Росія просувала схожі наративи про нібито зовнішнє управління Україною. За два десятки років спікер палати Представників Конгресу США Ненсі Пелосі — найвищий американський чиновник, який відвідав острів. Китай одразу ж оголосив про введення персональних санкцій проти Пелосі. Пекін заявив, що її візит загрожує стабільності в Тайванській протоці й терміново розгорнув біля кордонів острова масштабні військові навчання. На Тайвані маневри назвали фактичною репетицією нападу. І в цьому є сенс. Адже повномасштабне вторгнення Росії теж почалося зі стягування військ під виглядом навчань. І хоча візит Пелосі на Тайвань завершився ще 3 серпня, МЗС Китаю продовжує обурюватися.

"Вони в будь-якому випадку вважають Тайвань своєю територією. Зрозуміло, що вони не ризикнули застосувати конвенційне озброєння для того, щоб якось перешкодити прильоту літака і тому це те, що називається "після бійки кулаками не махають", але вони махають", — сказав експерт з міжнародної політики Тарас Загородній.

Демократично обраний уряд демократичної держави не влаштовує тоталітарного сусіда. Розрив між країнами зростає. Тепер при владі в Тайвані Гоміньдан, який не протиставляв себе комуністичній партії Китаю, а "Зелена коаліція", очолювана Демократичною прогресивною партією. Влада Тайбею наполягає на суверенності та самовизначенні, в тому числі й у зовнішній політиці. А ось Китай категорично проти міжнародних комунікацій Тайваню без участі КНР.

"Дві сторони протоки не пов'язані одна з одною, і ми відкидаємо модель "одна країна, дві системи". Тільки народ Тайваню може вирішувати своє майбутнє, і тільки уряд, обраний народом, може представляти народ Тайваню в міжнародній спільноті", — сказала представниця МЗС Тайваню Джоанна Оу.

Китай та Росія використовують подібні інструменти пропаганди: дезінформація та ботоферми на службі держави.

"Ми можемо простежити, що ці матеріали походять з китайських вебсайт, контент-ферм, історії генеруються комуністичними джерелами новин, які є афілійованими з державою чи партією суб'єктами", — розповідає генеральний директор Doublethink Labs У Мінь-Хсуань.

В Україні російські ботоферми так і не досягли бажаних результатів: українці не зустріли хлібом-сіллю російську армію. І замість ботів заговорили гармати. Експерти вважають, що до збройної агресії Пекін наразі не готовий. Насамперед тому, що побоюється санкцій, які можуть зруйнувати економіку країни, повністю інтегровану у світову систему.

"Це більше показує, що якби могли воювати, то могли б воювати, а так — кібервійна, яка значно дешевше обходиться, ніж справжня війна. І інформаційну війну неможливо програти", — вважає Тарас Загородній.

Україна і Тайвань мають як відмінності, так і спільні риси. Ні Київ, ні Тайбей не мають наміру поступатися великому та небезпечному сусідові. Але ні Росія, ні Китай від своїх амбіцій відмовлятися не збираються.

Читайте також: Китай не хоче, щоб ситуацію на Тайвані сприймали аналогічно до дій Росії, — Волкер

Прямий ефір