Кого штрафують, а кого — ні за виїзд з ОРДЛО через Росію, розповіла юристка

КПВВ на Донбассе. Фото: dpsu.gov.ua

На українському кордоні до громадян України, які проживають в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), на час карантину через COVID-19 або на період блокування роботи контрольних пунктів в'їзду-виїзду (КПВВ), не повинні застосовуватися штрафи за порушення порядку в'їзду/виїзду у низці випадків. Про це розповіла юристка, заступниця директора Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Олена Маньковська у програмі "Имею право" телеканалу "Дом".

Вона нагадала, що Верховною Радою України був ухвалений закон №1583, який підписаний президентом України Володимиром Зеленським 22.07.2021 року.

"Відповідно до цього закону, до громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях, не застосовується міра стягнення за адміністративні правопорушення, якщо ними був порушений порядок перетину пункту в'їзду-виїзду з окупованих територій. Але не застосовуються такі запобіжні заходи тільки на період карантину", — пояснює юристка.

Але також законодавством було передбачено, що міри не застосовуються до громадян України лише в тому випадку, якщо таке порушення було в результаті певних дій, що мають гуманітарний характер. Зокрема:

  • похорон родича;
  • курс лікування або придбання необхідних лікарських препаратів;
  • для подання документів абітурієнтами до навчального закладу;
  • у зв'язку з погіршенням роботи КПВВ у період карантину.

"Тобто законодавством було передбачено, що громадян не будуть штрафувати, якщо вони порушили порядок перетину кордону, але тільки в тому випадку, якщо це були вимушені заходи. У зв'язку з COVID-19 і у зв'язку з тим, що на цей момент є карантинні обмеження, погіршилася робота КПВВ по всій території лінії дотику і на цей момент працює або один або два КПВВ, або вони, наприклад, працюють в обмеженому режимі. Тому люди не всі можуть перетнути кордон і потрапити на той чи інший захід, або на ту чи іншу мету, з якою вони перетинають цей кордон", — розповіла Маньковська.

Юристка додала, що люди змушені виїжджати з окупованої території на територію Російської Федерації, а потім з цієї території в'їжджати безпосередньо на підконтрольну урядові територію України.

"Ось ця процедура перетину кордону є порушенням перетину кордону України. І тому прикордонники, коли бачать таке порушення, вони виписують протоколи про адміністративне правопорушення. Потрібно пам'ятати, що термін оскарження цього протоколу становить 10 днів", — говорить Маньковська.

За її словами, новий закон дає додаткові гарантії для громадян України для захисту їхніх прав та свобод під час перетину кордону. Тому що такі вимушені заходи з боку осіб, які незаконно перетинають кордони, вчинені не з їхньої волі, а у зв'язку з тим, що йдуть певні порушення або обмеження, за якими вони не можуть перетнути кордон на законних підставах.

"Тому можу сказати що, якщо ви перетинаєте кордон з порушенням, штрафи є, їх ніхто не скасував. Але якщо ви вказуєте про те, що ви змушені були перетнути кордон таким чином і у вас іншого виходу не було, і у вас є на це підстави, ви можете довести цей момент і на вас не буде виписаний протокол про адміністративне правопорушення. Якщо все-таки прикордонники складають такий протокол, ви маєте всі шанси оскаржити цей протокол, після того, як ви перетнете кордон і вже будете на території України", — резюмувала Олена Маньковська.

Читайте також: Як не отримати штраф на українському кордоні за виїзд з ОРДЛО через Росію, пояснила юристка

З повним переліком гуманітарних підстав можна ознайомитися тут.

Медіа-партнери
Прямий ефір