Кого можуть оштрафувати на 51 тис. грн за порушення ПДР: "Утро Дома" з радником очільника МВС Володимиром Мартиненком

Штраф за нарушение ПДД. Фото: 24tv.ua

17 березня 2021 року в Україні набули чинності нові штрафи, які мають зменшити кількість смертей на дорогах через п’яних водіїв. Тепер штрафувати почнуть навіть пішоходів, а власники транспортних засобів можуть залишитися без своїх автомобілів.

Наскільки зросли штрафи і яким чином контролюватимуть порушників — розповів радник міністра внутрішніх справ України Володимир Мартиненко в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський і Анастасія Касілова.

— Наскільки зросли штрафи і за які порушення?

— Дуже сильно коригується відповідальність за нетверезе водіння — мінімальний штраф буде 17 тис. грн і позбавлення права на водіння на рік. За друге таке порушення протягом року — штраф 34 тис. грн і позбавлення прав на три роки. І за третє таке порушення — штраф 51 тис. грн і позбавлення прав до 10 років. Сума позбавлення водійських прав підсумовується. Тобто після першого і другого такого порушення людина не зможе сідати за кермо чотири роки, а не три.

Після третього порушення людину можуть позбавити прав на термін понад 10 років. Якщо людину позбавили водійських прав, а вона сідає за кермо, за це передбачений штраф 20 400 грн. Тоді, якщо ми порахуємо, за другу таку подію людині вже треба заплатити не 34 тис. грн, а 54 400.

Також до відповідальності за нетверезе водіння застосована така норма, як адміністративний арешт. Тобто тих людей, для яких економічних санкцій недостатньо, можуть посадити за ґрати на 10-15 днів з конфіскацією транспортного засобу.

— Які штрафи передбачені за менш серйозні порушення — перевищення швидкості, водіння з непристебнутим ременем безпеки?

— Штраф за їзду з непристебнутим ременем підняли до 510 грн. Підняли штрафи за порушення швидкісного режиму: якщо раніше за перевищення швидкості на понад 20 км штраф становив 255 грн, то зараз — 1 700 грн, якщо перевищення понад 50 км/год. Хоча ми просили підняти до 3 400 грн.

— У містах є поліція, в Києві — камери автофіксації. А на трасах як контролюватимуть ці правила?

— Ми плануємо за рік збільшити кількість камер автофіксації до 200. Зараз їх 50.

— Камери допомагають у цьому питанні?

— Камери допомагають. У тих місцях, де встановлені камери, кількість пригод на дорогах зменшилася у три рази. Це Київ, Київська, Львівська та Миколаївська області. І всі траси.

Окрім камер, у нас працюють поліцейські загони, які використовують радари TruCAM. З недавнього часу кількість ділянок, де вимірюють швидкість за допомогою TruCAM, збільшилася ще на 60.

Окрім того, у нас будуть використовуватися автомобілі-фантоми — це автомобілі, в яких є спеціальне обладнання, яке в автоматичному режимі фіксує порушення правил дорожнього руху. Вони не брендовані, поліцейські будуть їхати в них у загальному потоці транспортних засобів і в автоматичному режимі виявляти порушення.

— Чи є у нас штрафи за спроби "домовитися" з поліцейським?

— У нас є ст. 396 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність за спробу дачі хабара посадовій особі. Покарання — від величезного штрафу до позбавлення волі до чотирьох років. Я думаю, що таке покарання діє ефективно, а внутрішня безпека виявляє тих громадян, які намагаються запропонувати поліцейським якісь хабарі.

— Які штрафи передбачені для пішоходів і велосипедистів?

— Для них теж підняли штрафи. Якщо раніше для пішохода штраф за перехід на червоне світло світлофора становив 51 грн або усне попередження, то тепер його підняли до 255 грн. За таке ж порушення для велосипедиста — штраф 340 грн. Якщо ж таке порушення буде скоєно в нетверезому вигляді, штраф 680 грн. Я сподіваюся, що це допоможе і нетверезих велосипедистів на дорогах не буде.

Прямий ефір