Коли і на скільки збільшиться пенсія в Україні: "5 вопросов на злобу дня" з представницею Пенсійного фонду

Пенсия в Украине. Фото: korrespondent.net

Цього року очікується кілька етапів підвищення пенсій в Україні. Перший етап відбувся вже 1 березня 2021 року — рівень виплат збільшився для 8 млн українських пенсіонерів. Також планується запуск накопичувальної пенсійної системи.

Коли буде наступний етап перерахунку пенсій і що він передбачає — розповіла заступниця начальника головного управління Пенсійного фонду України в Київській області Олена Зорка  у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Підвищення пенсій, яке анонсувалося раніше, стосується всіх пенсіонерів чи окремих категорій?

— Якщо йдеться про здійснення перерахунку з 1 березня 2021 року, то його здійснили майже для всіх пенсіонерів, які мали право на такий перерахунок. Кого саме стосувалися ці перерахунки? Насамперед це ті особи, які отримують пенсію, що нараховується згідно із законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також перерахунок торкнувся тих осіб, які отримують пенсійні виплати відповідно до закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Саме для цих категорій передбачався перерахунок.

— Розкажіть детальніше про кожну категорію.

— З січня цього року був проведений перерахунок пенсій тим особам, які досягли віку 65 років і мають страховий стаж 30 років для жінок і 35 років — для чоловіків. Їм встановили пенсію в розмірі не менше 40% від мінімальної заробітної плати. Це передбачено ст. 28 закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". З огляду на те, що з 1 січня 2021 року мінімальна зарплата у нас становила 6 тис. грн, такі особи отримали мінімальну пенсійну виплату в розмірі 2,4 тис. грн.

Крім цього, згідно з постановою Кабміну №127 від 22 лютого 2021 року було передбачено проведення з 1 березня перерахунку пенсій шляхом їхнього збільшення на коефіцієнт підвищення 1,11. Це означає, що кожна людина отримала підвищення майже на 11%. Цією ж постановою було передбачено, що після перерахунку розмір підвищення до пенсії не може бути менше, ніж 100 грн.

Згідно з постановою уряду, тим особам, які мають необхідну тривалість страхового стажу (30 років для жінок і 35 років — для чоловіків), встановлюється мінімальна пенсійна виплата не менше 2,2 тис. грн. Це щодо пенсій, нарахованих згідно із законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Звичайно, кожна людина отримала свій розмір підвищення. Сказати, що всім збільшилася пенсія на 500, 400 або 200 грн — це невірно. Згідно зі ст. 27 закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розмір пенсії кожної людини визначається індивідуально. Він залежить від двох основних показників — наявного страхового стажу та зарплати, яку людина отримувала упродовж своєї трудової діяльності, зокрема, в період з 1 липня 2000 року і до моменту призначення пенсії, або до моменту чергового перерахунку.

— Чи можливо підвищення пенсій в Україні на 50% або навіть 100% найближчим часом?

— Повторюся, два фактори впливають на розмір пенсії — наявний страховий стаж і заробітна плата, яку людина отримувала. Якщо взяти перший фактор, то тільки для права на отримання пенсії необхідно мати 28 років стажу. Коли йдеться про те, що такий стаж ледве набігає, то не можна говорити про високу пенсійну виплату. При цьому, відповідно до закону і Конституції України, розмір пенсії не може бути менше, ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Для того, щоб отримувати гідну пенсійну виплату, зазвичай за першим показником необхідно мати якомога більший страховий стаж.

Другий показник — це заробітна плата, яку людина отримує в період з 1 липня 2000 року до місяця подачі заяви на призначення пенсії. Якщо заробітна плата в проміжку цього часу була на рівні мінімальної, і це поєднується з невеликим страховим стажем, то пенсійна виплата може бути тільки в мінімальному розмірі, тобто в розмірі прожиткового мінімуму.

Інше питання, коли людина має стаж набагато більше, ніж 28 років — наприклад, 30, 35 або 40. Або вона працювала в особливо шкідливих і особливо важких умовах праці, або коли один рік стажу рахується за два роки. Це тягне за собою гідну пенсійну виплату. Тим більше, якщо заробітна плата у людини, скажімо, удвічі або втричі вища, ніж показник середньої в галузі економіки України на відповідний рік.

Тому майбутнім пенсіонерам хочу сказати про одне: потрібно вимагати від свого роботодавця офіційного працевлаштування та всієї легальної заробітної плати. Тільки тоді можна буде сподіватися на гідну пенсійну виплату.

— Які етапи підвищення пенсій передбачені у 2021 році?

— Перший з них відбуватиметься з 1 квітня 2021 року. Орієнтовно такий перерахунок буде здійснено в травні-червні, але з доплатою з 1 квітня. Наступний, який ми готові вже проводити — 1 липня 2021 року — в зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки нормою закону передбачено, що зміна прожиткового мінімуму тягне за собою відповідний перерахунок.

Далі — це перерахунок з 1 жовтня 2021 року. Він передбачений постановою Кабінету міністрів від 16 вересня 2020 року і передбачає встановлення доплати до пенсії особам, які досягли 75 років. Розмір цієї доплати становитиме 400 грн. Це чимала сума на сьогоднішній день, я так вважаю.

І останній перерахунок — грудневий. Ми сподіваємося, що нічого нам не завадить для його проведення. Він буде передбачений у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і становитиме, згідно з бюджетним законодавством, 1934 грн. Також буде перерахунок у зв'язку зі збільшенням мінімальної заробітної плати до рівня 6,5 тис. грн.

Медіа-партнери
Прямий ефір