Відносини Китай — Росія: за що бореться Москва і як реагує Пекін

Сі Цзіньпін та Володимир Путін. Фото: ТАСС

Росія третій місяць поспіль є найбільшим постачальником нафти до Китаю. А імпорт російського вугілля до Китаю в липні взагалі досяг 5-річного максимуму, повідомляє агентство Reuters. Водночас, експорт із КНР до Росії, за даними Єльського університету, впав удвічі. Китай користується вугільним ембарго Євросоюзу та купує енергоресурси за знижками. Росія ж втрачає основне джерело імпорту в особі КНР, заявляють у Держдепартаменті США,  інформує "Дом".

За повідомленнями російських державних ЗМІ, на китайський та індійський ринок Росії вдалося продати всі свої обсяги вугілля, що "залежалися". Китай зараз намагається максимально запастись цим ресурсом для опалювального сезону. Водночас, вже в середині червня ціни на вугілля в Європі — на тлі проблем із постачанням газу з Російської Федерації — досягли максимуму з початку березня 2022 року. Китай став основним покупцем російської нафти, зупинивши постачання з Анголи та Бразилії.

"Ці дані показують, що Москва може знайти покупців на свою нафту, попри західні санкції. І хоча загальний попит на сиру нафту в Китаї був обмежений через COVID та уповільнення економіки, провідні імпортери активізували закупівлю дешевшої російської нафти на додачу до постачання з Ірану та Венесуели", — йдеться у дослідженні міжнародного агентства Reuters.

Закупівля енергоресурсів за значними знижками — для Китаю можливість уникнути економічної рецесії. Наслідки пандемії коронавірусу сильно пригальмували зростання ВВП у Китаї: через нові карантинні обмеження споживчий попит впав, триває криза і на ринку нерухомості. Росія, знаючи цю ситуацію, користується нею, щоб обходити санкції та експортувати надлишки видобутих енергоресурсів.

"У Китаї незабаром може настати момент, коли зам'яти масштабні проблеми його фінансової системи вже більше не вдасться і їх доведеться вирішувати. Тоді неминучими стануть банкрутства великих концернів на ринку нерухомості, деяких державних банків та закриття численних інших державних концернів", — заявив голова Німецького інституту економічних досліджень Марсель Фрацшер в інтерв'ю Deutsche Welle.

Публічно Росія рекламує свої торговельні відносини з Китайською Народною Республікою, щоб компенсувати дефіцит імпорту та експорту. Насправді це нерівноправні відносини, оскільки Росія потребує КНР набагато більше, ніж КНР потребує Росії. На 2021 рік КНР була основним джерелом імпорту Росії. А Росія посідає лише 11-те місце серед найбільших імпортерів товарів КНР.

Читайте також: Глобальні амбіції Китаю: які цілі має держава і як вони пов'язані з війною РФ проти України (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір