Кам'янець-Подільська фортеця та рекорд "Титаніка": 23 березня в історії

Зустрічаємо четвер, 23 березня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

23 березня — день народження найпопулярнішого скорочення в світі — Ок, що означає "гаразд", "добре". 1839 року воно з'явилось у бостонський газеті The Morning Post. Фразу "Все правильно" вжили в жартівливо-помилковому значенні oll korrect, що означало all correct.

95 років тому Кам'янець-Подільська фортеця, розташована на узбережжі річки Смотрич, стала історико-культурним заповідником. Точна дата зведення архітектурної споруди не відома. Одні історики стверджують, що це сталося в XIX столітті, інші — що в XI. Спершу на місці замку було дерев'яне укріплення з земляними валами. Вперше про нього згадується в документі литовського князя Юрія Коріятовича 1374 року. Вважається, що саме за часів правління братів Коріятовичів Кам'янець-Подільська фортеця, що служила оборонною спорудою, набула сучасного вигляду. Заволодіти нею намагалися безліч разів, проте вдалося це лише двічі — польським і турецьким військам. Сьогодні Кам'янець-Подільська фортеця — національна гордість, що входить до списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також до переліку семи чудес України. 

23 березня 1998 року в Лос-Анджелесі відбулася ювілейна 70-а церемонія вручення найпрестижнішої кінопремії "Оскар". Тоді одразу 11 статуеток отримала стрічка "Титанік", що стало рекордом. На екранізацію фільму-катастрофи режисера Джеймса Кемерона надихнуло документальна кіноробота на каналі National Geographic. До зйомок режисер підійшов відповідально і провів понад 10 занурень до затонулого лайнера. Далі були тривалі кастинги — Меттью МакКонахі, Джаред Лето, Гвінет Пелтроу, Клер Дейнс. У підсумку на головні ролі затвердили тоді ще не відомого Леонардо Ді Капріо та Кейт Вінслет. Разом у кадрі вони мали неперевершений вигляд. Зйомки трагічної сцени краху лайнера тривали сім місяців. "Титанік" — перший фільм, який зібрав понад мільярд доларів у світовому прокаті. 

Рік тому Національна поліція України відновила роботу в Ірпені на Київщині і почала проводити зачистку території від диверсантів. Одним з головних завдань для правоохоронців стала допомога та евакуація мирних людей, які під час окупації залишалися в місті. До Ірпеня російські війська увійшли 27 лютого. По мирному місту вони били з артилерії, реактивних систем залпового вогню та мінометів і цілеспрямовано вбивали мирних жителів. Місцеві ховалися у підвалах без світла та їжі. Штурмуючи Київщину російські військові намагалися взяти столицю у кільце та прорвати оборону Києва, та їхній план провалився. Збройні сили України дали відсіч ворогу. В боях за Ірпінь загинули 39 захисників територіальної оборони та військових ЗСУ. Російська армія зруйнувала та пошкодила майже 11 000 будинків в Ірпені. Під час російської окупації загинуло щонайменше 200 мирних жителів міста. Ірпінь став одним із символів геноциду українського народу.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Медіа-партнери
Прямий ефір