Калінінградська криза — причини, заяви, оцінки (ВІДЕО)

Калінінград. Ілюстрація: Google maps

У Росії переполох: Литва заборонила транзит через свою територію підсанкційних товарів до анклаву РФ у Європі — Калінінградської області. Під обмеження, зокрема, потрапили метал та будматеріали. У Росії відразу почали погрожувати Литві, поспішивши назвати заборону на транзит "блокадою Калінінграда", інформує "Дом".

Загарбницька політика Кремля дає збій. Забезпечувати величезну країну необхідними товарами стає дедалі важче. Наприклад, Калінінградську область, територія якої сусідить лише з Польщею та Литвою. Для того, щоб дістатися сушею, наприклад, з Москви до Калінінграда, потрібно перетнути кілька міжнародних кордонів. А рішення вдертися в Україну ще більше віддалило Калінінград від "материнських земель" Росії. Литва заявила, що скорочує транзит російських вантажів через свою територію.

"За нашими попередніми оцінками, це від 40 до 50% номенклатури вантажів, що перевозилися між Калінінградською областю та іншими регіонами РФ. Це вантажі, у тому числі будівельні матеріали, цемент, метали, ціла низка інших важливих і для будівництва, і для виробництва, готова продукція, яка вивозилася з нашої території", — поскаржився губернатор Калінінградської області Антон Аліханов.

Після заяви Вільнюса у Кремлі почався переполох. У хід пішов традиційний російський метод розв'язання проблем — погрози. Причому не лише на адресу самої Литви, а й усього НАТО, членом якого є країна. Знову Москва використовує аргумент про самозахист. Однак цей трюк світ уже бачив — так званий "превентивний" удар по Україні.

"Що ж до НАТО, то й туди Литву взяли 2004-го з урахуванням проблеми калінінградського транзиту. Таким чином неприпустима поведінка Вільнюса тепер ставить під удар весь цей військово-політичний блок, який де-юре починає руками однієї зі своїх країн-членів неприйнятну блокаду суб'єкта РФ. Останню можна оцінити як пряму агресію щодо Росії, що буквально змушує нас негайно вдатися до належного самозахисту", — заявив глава комісії Ради Федерації із захисту державного суверенітету РФ Андрій Клімов.

Російські чиновники посилаються на укладену 2002 року з Литвою угоду. Мовляв, Вільнюс порушує як конкретний документ, так і міжнародне право загалом. 10 років тому Литва пішла на поступку та співпрацю з Кремлем, дозволивши транзит через свої території. Це значно полегшило логістику постачання вантажів до Калінінграда. Проте досі росіяни можуть скористатися морем. Понад те, товари першої необхідності Литва перевозити дозволила. Тому заяви кремлівських політиків про порушення законів та договорів виглядають безглуздо. Тим більше після того, як РФ стільки разів сама порушувала міжнародне право.

"Росія завжди вміє маніпулювати так, як їм це подобається, як вони хочуть це робити. Тобто вони вважають, що не порушують угоди, коли вони напали на Бучу, Бородянку, Ірпінь, Маріуполь, Харків, на Салтівку. Коли вони вбивали безневинних дітей, розстрілювали, ґвалтували та крали домашні речі. Тобто вони тут нічого не порушували", — коментує політолог, директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк.

Обмеження для вантажів у Калінінград Литва запровадила в рамках європейських санкцій. Метал, цемент, будматеріали та інші товари не першої потреби росіянам тепер доведеться транспортувати морем. Але від таких постачань життя людей не залежить настільки, як це намагаються подати російські чиновники. Рішення Литви у Москві вже назвали "блокадою Калінінграда". Але насправді блокада — це те, що робила російська армія в Маріуполі, коли забороняла постачати у місто продукти та медикаменти, а людям через відсутність води доводилося топити сніг.

Читайте також: Росія контролює лише 7% берегової лінії: значущість Балтійського моря для РФ пояснив військовий експерт

Прямий ефір