Які економічні перспективи України на 2021 рік?

Фото: телеканал "Дом"

Андерс Ослунд (Anders Аslund)

Вперше даний матеріал був оприлюднений на ресурсі Atlantic Council 7 січня 2021 року.

Нижче наведені основні положення матеріалу.

Рік тому, на початку 2020 року, в своїх публікаціях автор звертав увагу на те, що значні економічні досягнення України за попередні 12 місяців недооцінюються і заслуговують набагато більшого визнання. Автор також стверджував, що в 2020 році на порядку денному залишається подальша реформа правоохоронних органів, поліпшення державного управління та відкриття нових ринків усіх видів.

Уряд України в якості мети на 2020 рік розраховував на п'ятивідсоткове зростання ВВП, яке в наступні роки могло рости до семи відсотків щорічно. Станом на початок минулого року це виглядало цілком обґрунтованим, і загальний настрій був у цілому оптимістичним.

За підсумками 2020 року ВВП України зменшився приблизно на п'ять відсотків. Основною причиною, звичайно ж, стала пандемія COVID-19, яка змусила український уряд фактично призупинити в II кварталі функціонування значної частини економіки країни.

У 2021 році варто очікувати, що економіка виросте приблизно на п'ять відсотків. У порівнянні з іншими країнами, Україна непогано впоралася під час кризи з коронавірусом.

Основною причиною відносно стабільних економічних показників України в 2020 році став макроекономічний розвиток країни, який був кращим, ніж очікувалося. До кінця року міжнародні валютні резерви збільшилися до 28,5 млрд доларів США. Це був найвищий рівень з 2011 року, до того, як Віктор Янукович почав грабувати країну.

Зростання валютних резервів було можливим, оскільки Україна отримала значний прибуток від зовнішньої торгівлі. Умови торгівлі України значно покращилися в 2020 році, оскільки ціни на експортні сировинні товари, такі як сільськогосподарські товари, залізна руда та сталь, виросли, а ціни на імпортні енергоносії впали. Це дозволило Україні отримати профіцит рахунку поточних операцій, що дорівнює чотирьом відсоткам ВВП, тоді як як зазвичай спостерігається дефіцит близько трьох відсотків ВВП.

Інші причини макроекономічної стабільності України включають той факт, що в 2020 році міжнародний туризм майже припинився. Це теж позитивно вплинуло на економіку, оскільки українці зазвичай витрачають на поїздки за кордон набагато більше, ніж країна отримує від приїжджих туристів. Минулого року Україна закрила ресторани, готелі та бари на тривалий час, але в цих сферах зайнята менша частка робочої сили в Україні. Іншими словами, Україна відчула на собі багато з найбільш поширених в світі негативних економічних наслідків пандемії, але цей вплив був менш серйозним, ніж в інших країнах.

Основним інститутом економічних досягнень України за останні шість років був Національний банк. Він знизив інфляцію за допомогою відповідальної грошово-кредитної політики та закрив понад сто шахрайських банків у межах всеохоплюючої реформи. Завдяки цим заходам курс гривні в 2019 році стабілізувався та навіть зміцнився.

У 2020 році країна опинилася перед складною дилемою щодо "зелених" тарифів. Україна була однією з багатьох інших європейських країн, які запровадили високі "зелені" тарифи, щоб стимулювати інвестиції в вітрову та сонячну енергії. Це дозволило залучити значні прямі іноземні інвестиції в Україну. Однак в 2020 році український уряд змушений був вирішувати питання щодо того, що робити з такими високими тарифами далі. Його правильне вирішення здатне мотивувати іноземців до інвестування в Україну.

Серйозною економічною проблемою країни тривалий час була відсутність повноцінних прав власності, яка перешкоджала будь-яким інвестиціям. Тому навесні 2020 року український парламент ухвалив довгоочікуваний закон про земельну реформу, відкривши дорогу ринку сільськогосподарських земель. Чи виявиться ця реформа ефективною? Багатьом інвесторам належить в цьому переконатися.

На початок 2021 року макроекономічна стабільність в країні здається високою, але лише цього мало, щоб зважитися інвестувати в Україну. Відновлення (економіки країни, — ред.) після коронавірусу, продовження судової реформи та створення умов для інвестування покликані стати підставами для подальшого економічного зростання країни.

За матеріалами Atlantic Council

Медіа-партнери
Прямий ефір