Які перспективи відкриває візит Зеленського до США, перелічили експерти

Борис Тизенгаузен. Фото: kanaldom.tv

Про те, які перспективи відкриває візит Зеленського в США, у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" розповіли політолог і експерт з управління репутацією Борис Тизенгаузен і заступник міністра закордонних справ України (2004-2005 рр.), посол України в США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014-2020 рр.) Олег Шамшур.

Шамшур акцентував увагу на Спільній заяві про стратегічне партнерство України та США, зазначивши, що співпраця є двосторонньою, що підтвердила спецоперація України з евакуації людей з Афганістану, захопленого талібами.

"Я вважаю позитивним результатом візиту президента України те, що Спільна заява про стратегічне партнерство України та США була підтверджена стратегічним партнерством між нашими державами... І те, що Україна не є споживачем партнерства, а вносить вклад, корисний для Сполучених Штатів, на мою думку, дуже важливо. Зокрема це відповідь для тих, хто в США ставить перед собою таке питання: чим може бути корисна, й навіщо нам Україна? Ось наші військові розвідники й дали відповідь, яким чином може діяти Україна, допомагаючи Сполученим Штатам", — наголосив Шамшур.

Експерт доповнив, що інші підписані домовленості "мають рамковий характер".

"Якщо подивитися на все, що було підписано, про що домовилися, то, в принципі, це досить великий меморандум про наміри. І зараз все залежить від того, наскільки швидко ці рамкові угоди будуть наповнені конкретним змістом. На жаль, я можу констатувати, що деякі теми, ну от, скажімо, Westinghouse (держпідприємство "Енергоатом" підписало меморандум з Westinghouse Electric про спільне будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС, — ред.), вони кочують з одного саміту на інший. Але досі вони так і залишаються намірами" , — уточнив Шамшур.

Зараз і Україна, і США мають наповнити досягнуті з Вашингтоном угоди конкретним змістом, переконаний він.

"Ось зараз завдання для обох сторін — наповнити ці рамки конкретним змістом. І це, передусім, завдання для нас. Тому що й ми можемо висунути до себе претензії, й ми повинні мати більш проактивну позицію в цих взаєминах", — акцентував Шамшур.

Тизенгаузен зазначив, що судячи з різноманітності зустрічей, які президент Зеленський провів у США, спектр запланованих питань був дійсно широким.

"Якщо ми говоримо про зустріч Зеленського та Байдена, я, в принципі, результатами цієї зустрічі задоволений. Ми відновили договір про стратегічне партнерство, підписали оборонну угоду, отримали 60 млн дол. військової допомоги, зокрема й на закупівлю "Джавелінів", отримали рамкову угоду щодо модернізації наших атомних електростанцій... З огляду на кількість зустрічей із представниками абсолютно різних міністерств і з великим бізнесом, це говорить про те, що там дійсно широке коло питань задумувалося", — перелічив експерт.

Серед важливих аспектів він вказав зустріч президента з американськими конгресменами. На думку Тизенгаузена, Україні слід враховувати кількість противників російського проєкту "Північний потік-2" у Конгресі США.

"У США сформувалося ядро ​​протистояння "Північному потоку-2". Причому воно складається не лише з республіканців, але й із однопартійців Джо Байдена, із демократів. Це ті конгресмени, які ставлять питання: а чому ж політика Білого дому щодо "Північного потоку-2" змінилася, чому ми з одного боку на Росію санкції накладаємо, а з іншого — знімаємо санкції з абсолютно політичного проєкту "Північний потік-2", який несе загрозу й економічній безпеці", — деталізував Тизенгаузен.

Експерт вважає, що питання реалізації проєкту вирішене не остаточно. Україна може використовувати кейси інших країн, наприклад, Польщі: 15 липня 2021 року суд підтримав позицію країни з вимогою обмежити на 50% потужність газопроводу OPAL, відхиливши апеляцію Німеччини.

"І я не згоден, що з "Північним потоком" питання вирішене. Там ще сертифікація. Є досвід, наприклад, наших сусідів поляків із боротьби з газопроводами, проєктами, з "Опалом", наприклад: тепер Росія змушена всього на 50% цей газопровід завантажувати. Є регіональні союзи, які можна створювати", — сказав Тизенгаузен.

Повна версія інтерв’ю: Кремль як "підривна загроза": візит Зеленського до США й зовнішню політику Байдена обговорюємо з експертами

Нагадаємо, з 31 серпня до 2 вересня тривав візит президента України Володимира Зеленського до США. 1 вересня він провів зустріч із лідером США Джо Байденом. У підсумковій Спільній заяві про стратегічне партнерство України та США вказані основні обсяги допомоги Сполучених Штатів:

  • 60 млн дол. на закупівлю американської військової техніки для української армії;
  • 45 млн дол. гуманітарної допомоги для Донбасу;
  • 12,8 млн дол. на боротьбу з COVID-19;
  • 463 млн дол. на захист демократії, прав людини та розвиток реформ в Україні.

Повна версія інтерв'ю: "Взгляд с Банковой" з Олексієм Арестовичем: обговорюємо візит до США президента України крізь призму Донбасу

Прямий ефір